Pl:Tag:amenity=concert_hall

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search
Public-images-osm logo.svg amenity = concert_hall
(udogodnienie = filharmonia)
Musikverein 1..jpg
Opis
Sala koncertowa przeznaczona do występów na żywo (zazwyczaj muzyka klasyczna). Show/edit corresponding data item.
Grupa: Udogodnienia
Używane do tych elementów
może być przyporządkowany do punktunie może być przyporządkowany do liniimoże być przyporządkowany do obszaru (i relacji multipolygon)nie może być przyporządkowany do relacji (z wyjątkiem relacji multipolygon)
Wymagane znaczniki
Przydatne kombinacje
Status: w użyciu

amenity=concert_hall - służy do oznaczenia filharmonii zbudowanej specjalnie z myślą o wykonywaniu muzyki na żywo, głównie klasycznej.

Zobacz [W] Concert Hall

Tradycyjnie na OSM sale koncertowe zostały (ale nie wyłącznie) zmapowane za pomocą amenity=theatre, co wymaga użycia jednego lub więcej dodatkowych tagów, takich jak theatre:genre=philharmonic lub theatre:type=concert_hall. Takie podejścia są nieco niejasne i nie odzwierciedlają tego, że chociaż oba, teatry i sale koncertowe, są wykorzystywane do występów na żywo, w rzeczywistości nie są one bardziej zbliżone, jako budynki i sale koncertowe niż teatry do kin.

Filharmonie różnią się od teatrów pod wieloma względami: otwarta scena, brak lub bardzo ograniczona powierzchnia sceny, znacząco odmienna akustyka, brak wieży, orkiestry, skrzydeł itp. Filharmonie mogą posiadać duże organy. Podobnie tył sceny często wznosi się na kilka poziomów, aby pomieścić sekcje orkiestry i śpiewaków chóralnych. W wielu przypadkach [W] Sydney Opera House Opera w Sydney, jest dobrym przykładem, teatry i sale koncertowe, mają wspólne przestrzenie za kulisami i obiekty front-house w jednym budynku.

Godne uwagi filharmonie to: [W] Tonhalle Tonhalle, Zurych; [W] Musikverein Musikverein, Wiedeń; [W] Royal Albert Hall Royal Albert Hall, Londyn; [W] Holywell Music Room Holywell Music Room, Oxford.

Mapowanie

Nanosimy węzeł węzeł pośrodku obiektu lub zaznaczmy obszar obszar obiektu, następnie dodajemy tag amenity=concert_hall oraz name=*.
Jeśli sala koncertowa jest budynkiem dedykowanym i jest mapowana jako linia zamknięta to dodajemy tag building=public.

Używanie tagów teatralnych

Następujące znaczniki są już w użyciu do identyfikacji obiektów oznaczonych amenity=theatre, które prawdopodobnie będą salami koncertowymi.

Sala koncertowa

  • theatre:genre=philharmonic - Teatr do występów dla orkiestr.
  • theatre:genre=chamber_music - Teatr dla solistów lub małych zespołowych występów muzycznych.

Alternatywne tagowanie

Istnieje wiele alternatywnych sposobów oznaczania sal koncertowych.

  • amenity=theatre - często sam, ale lepiej z theatre:genre=philharmonic
  • amenity=music_venue - bardziej ogólny znacznik, który oznacza także miejsca dla innych form muzyki, takich jak jazz, folk, pop, rock itp. Znacznik ten nie oznacza wydzielonej przestrzeni dla występów muzycznych.

Zobacz też

  • building=* - przydatne do odwzorowania samego budynku