Talk:Uk:Вікіпроект Україна/Адміністративно-територіальний устрій

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search

Основне обговорення відбувається на форумі: https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=71133

Оригінальна пропозиція і варіанти позначення (2012 рік; "старий АТУ")

Основне обговорення відбувалося на форумі: http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=7583

Класифікація адміністративно-територіального устрою України
Proposal status: Draft (under way)
Proposed by: Andygol
Tagging: admin_level=*
Applies to: way; relation
Definition: Вже певний проміжок часу українська спільнота намагається визначитись із застосуванням теґу admin_level. Ця сторінка створена для формулювання пропозицій для винесення їх на подальше голосування. Обговорення відбувається на форумі http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=7583
Statistics:

Draft started: 2012-03-23

Запропоновані значення розподілу admin_level щодо адмінтерустрою України

Порядок хронологічний.

va-deam: [1]

admin_level призначення
2 кордон України;
3 кордон області, AP Крим, міста зі спецстатусом (Київ, Севастополь);
4 міста обласного підпорядкування;
5 райони в областях
6 міста районного підпорядкування;
7 райони у містах обласного підпорядкування;
8 СМТ, міста, сільради, села що входять до складу міськради;
9 СМТ, сільради, що входять до складу райради;
10 СМТ, сільради, села, що входять до складу райради у місті;

_sev: [2]

admin_level призначення
2 Україна
4 Області + Київ, Севастополь, вирізаються з областей
5 райони
6 міськради та міста обласного підпорядкування, вирізаються з районів та областей
7 Села, приєднані до міст обласного підпорядкування. Чи потрібно?
8 Інші населені пункти
9 Райони у містах, у тому числі Київ і Севастополь
10 Решта поділу у містах, як-то мікрорайони

DSem: [3]

admin_level призначення
2 государственная граница
4 Границы областей
5 N/A (может какие-то межрайонные образования, но таких я у нас не помню)
6 Границы районов (всемирно признанная практика - округа, поветы, районы...)
8 границы городов, поселков, сел (всемирно признанная практика)
9 и 10 границы чего-то внутри городов (обсуждаемо)

Землемер: [4]

admin_level призначення
2 государственная граница (ISO 3166-1)
4 Автономная республика Крым (АРК), области, города с особым статусом Киев и Севастополь (ISO 3166-2)
6 города областного подчинения, районы АРК, районы области, районы в городах с особым статусом Киев и Севастополь
7 границы районов в городах областного значения (если есть), местных советов, не описанных на предыдущих уровнях (городские, поселковые и сельские советы)
8 границы населенных пунктов, не описанных на предыдущих уровнях (единственный уровень, где допускается не полное покрытие территории более высокого уровня)

Larry0ua: [5]

admin_level призначення
2 державний кордон України
4 межі областей та Криму
5 межі обласних центрів, Київ, Севастополь
6 межі обласних районів
7 межі міських районів, а також сільради, міськради, ...
8 населені пункти

dudka: [6]

admin_level призначення формат КОАТУУ
2 державний кордон України
4 межі областей, Криму, міст республіканського значення(Київ, Севастополь) **00000000
6 межі районів областей, районів Криму, міськрад Криму, межі міст обласного значення *****00000
7 межі районів у містах обласного значення, районів міст республіканського значення(Київ, Севастополь) *****3**00, *****00000 (для Києва та Севастополя)
8 межі міськрад, селищних рад, сільських рад ********00, за виключенням *****3**00

Ця схема передбачає встановлення тегів place=city/town/village/hamlet на полігони міст,сіл,селищ, без встановлення на ці полігони admin_level-тегів

Зведена (порівняльна) таблиця

admin_level 2 3 4 5 6 7 8 9 10
#va-deam: кордон України кордон області, AP Крим, міста зі спецстатусом (Київ, Севастополь) міста обласного підпорядкування райони в областях міста районного підпорядкування райони у містах обласного підпорядкування СМТ, міста, сільради, села що входять до складу міськради; СМТ, сільради, що входять до складу райради; СМТ, сільради, села, що входять до складу райради у місті;
#_sev: Україна Області + Київ, Севастополь, вирізаються з областей райони міськради та міста обласного підпорядкування, вирізаються з районів та областей Села, приєднані до міст обласного підпорядкування. Чи потрібно? Інші населені пункти Райони у містах, у тому числі Київ і Севастополь Решта поділу у містах, як-то мікрорайони
#DSem: государственная граница Границы областей N/A (может какие-то межрайонные образования, но таких я у нас не помню) Границы районов (всемирно признанная практика - округа, поветы, районы...) границы городов, поселков, сел (всемирно признанная практика) границы чего-то внутри городов (обсуждаемо)
#Землемер: государственная граница (ISO 3166-1) Автономная республика Крым (АРК), области, города с особым статусом Киев и Севастополь (ISO 3166-2) города областного подчинения, районы АРК, районы области, районы в городах с особым статусом Киев и Севастополь границы районов в городах областного значения (если есть), местных советов, не описанных на предыдущих уровнях (городские, поселковые и сельские советы) границы населенных пунктов, не описанных на предыдущих уровнях (единственный уровень, где допускается не полное покрытие территории более высокого уровня)
#Larry0ua: державний кордон України межі областей та Криму межі обласних центрів, Київ, Севастополь межі обласних районів межі міських районів, а також сільради, міськради, ... населені пункти
#dudka: державний кордон України межі областей, Криму, міст республіканського значення (Київ, Севастополь) межі районів областей, районів Криму, міськрад Криму, межі міст обласного значення межі районів у містах обласного та республіканського значення (Київ, Севастополь) межі міськрад, селищних рад, сільських рад
формат КОАТУУ **00000000 *****00000 *****3**00 та *****00000 (для районів Києва та Севастополя) ********00, за виключенням *****3**00

boundary=administrative на межах населених пунктів

На сторінці згадується що boundary=administrative варто використовувати лише для адміністративних утворень — територій що підпорядковані якомусь органу влади. Проте межі територіальних утворень мають на мапі таку ж функцію як і межі адміністративних утворень — позначають територію на яку розповсюджуються повноваження органів місцевого самоврядування. Визначення на сторінці boundary=administrative не розділяє місцеву та виконавчу владу, визначаючи теґ як “поділ територій/юрисдикцій що визнаються урядами для адміністративних потреб.”

Крім того, використання теґу place=* на полігонах описане на вікі як небажана практика. З іншого боку, на сторінці boundary=administrative є згадка про те що чимало адміністративних кордонів також мають теґ place=* і немає згадки про те що так робити не можна.

Зважаючи на все це, можливо є сенс позначати межі НП як boundary=administrative + place=*? --Ungoose (talk) 19:33, 8 November 2020 (UTC)

Коментар до «межі територіальних утворень мають на мапі таку ж функцію як і межі адміністративних утворень — позначають територію на яку розповсюджуються повноваження органів місцевого самоврядування».
Це не так. Поясню на прикладі громади. До зв'язку boundary=administrative входять межі громади та точка place населеного пункту що є адміністративним центром.
Функція точки place. Точка place входить до зв'язку, тому що бюджетом та землями громади розпоряджається міська, селищна або сільська рада що розташована у цьому населеному пункті.
Функції меж громади. Межі входять до зв'язку для того, щоб позначити територію, підпорядковану цій громаді. У цієї ради є повноваження розпоряджатися як територією в населених пунктах, так і територією поза ними.
Функція зв'язку boundary administrative — показати які території якими органами влади адмініструються.
Додаткових органів влади, яким підпорядковані території окремих населених пунктів немає. Саме тому створення зв'язку boundary administrative для населених пунктів є надлишковим.
Про територіальні межі. Додаткові аргументи проти позначення на мапі меж населених пунктів зазначені на сторінці тегу place: «Із-за недостатньої перевірюваності, розбіжностей між різними визначеннями поняття межі, а також з огляду на користь позначення центру населеного пункту рекомендовано позначати населені пункти точками замість полігонів.»
В цьому абзаці обґрунтовані сумніви не просто щодо позначення меж населених пунктів тегом place, а взагалі щодо будь-якого позначення меж населених пунктів. На кадастрі так, в генплані так, а по факту поле. Ще менше підстав додавати на мапу чужий для адміністративного устрою об'єкт. darkonus (talk) 21:36, 8 November 2020 (UTC)
Для того щоб показати які території якими органами влади адмініструються використовується тег admin_level=*, а boundary=administrative призначений для іншого, а саме позначення поділу територій/юрисдикцій що визнаються урядами для адміністративних потреб. Якщо межі НП виконують таку функцію - їх можна (і варто) позначити як boundary=administrative. Якщо ні - їх, скоріше за все, не варто позначати взагалі, оскільки, як слушно зауважено вище, у статті на Вікі є обґрунтовані сумніви щодо будь-якого позначення меж населених пунктів, тег place=* не призначений для позначення меж, а у ключа boundary=* немає інших більш підходящих значень.--Ungoose (talk) 15:41, 9 November 2020 (UTC)
Перечитав ще раз, і зрозумів свою помилку. Не помітив що ви пропонуєте для меж населених пунктів зв’язок boundary=administrative + place без admin_level. Щодо такого варіанту у мене немає заперечень, і він здається доречним. Але його потрібно затвердити, бо так майже ніхто не мапить межі нп зараз в Україні. --darkonus (talk) 16:39, 9 November 2020 (UTC)
Так, саме це мається на увазі. Чи потрібен їм admin_level=* це окреме питання, але boundary=administrative потрібен і його наявність має переваги і не суперечить вікі. Але його потрібно затвердити, бо так майже ніхто не мапить межі нп зараз в Україні. Так,і це один з аргументів на користь схем які передбачають (або хоча б не забороняють) boundary=administrative на межах НП--Ungoose (talk) 17:13, 9 November 2020 (UTC)

--А не буде позначення НП лише точкою place відігравати якусь негативну роль в адресації. Наприклад визначення приналежності вулиці чи будинку до саме цього НП, а не сусіднього?--Slayzex (talk) 22:13, 8 November 2020 (UTC)

@Slayzex на сторінці Адреси https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Uk:%D0%90%D0%B4%D1%80%D0%B5%D1%81%D0%B8 у такому випадку радять додати полігон з name та place. darkonus (talk) 22:21, 8 November 2020 (UTC)
Щодо проблем з адресацією - це тема для іншого обговорення (яке я особисто вважаю необхідним оскільки ця практика є сумнівною, але організувати його варто на відповідній сторінці). Тим не менш, хочу звернути увагу на те що використання boundary=administrative не обов'язково скасовує використання place=* на полігонах.
  • Межі як boundary=administrative + place=* - boundary використано за призначенням, place допускається як уточнюючий тег.
  • Межі як place=* - тег використано не за призначенням, описане як небажана практика--Ungoose (talk) 15:41, 9 November 2020 (UTC)

Пропоную вести обговорення на форумі в призначеній для цього темі - https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=71133 --Andygol (talk) 15:56, 12 November 2020 (UTC)

Пропозиції щодо позначення нового АТУ

Пропонована схема позначень #1

Адміністративно-територіальний устрій — це територіальна організація держави з її внутрішнім поділом на складові частини — адміністративно-територіальні одиниці, які є просторовою основою для утворення та діяльності відповідних органів державної влади й органів місцевого самоврядування. Адміністративно-територіальний устрій є територіальною та адміністративною організацією держави; основою надання публічних послуг населенню та здійснення управління публічними справами на центральному, регіональному та місцевому рівнях.

Адміністративно-територіальна одиниця має свої закріплені в правових актах кордони, своє найменування, органи державної влади або органи місцевого самоврядування, через які вона реалізує надані їй права. Адміністративно-територіальною одиницею є один чи кілька населених пунктів із навколишніми землями, що перебувають під юрисдикцією єдиного для них територіального колективу (спільноти мешканців, громади) та відповідних органів місцевого самоврядування й управління.

Адміністративно-територіальними одиницями в Україні є області та міста спеціального значення Київ та Севастополь, райони, громади та райони у містах. Межі адміністративно-територіальних одиниць позначають лініями, які входять до зв’язків type=boundary + boundary=administrative. Ієрархія адміністративно-територіальних одиниць різних рівнів позначається теґом admin_level=*.

admin_level Адміністративно-територіальні одиниці
2 Державний кордон України
4 Автономна Республіка Крим, області, міста Київ та Севастополь
6 Райони
8 Громади
10 Райони у містах та старостинські округи

З докладним описом та правилами використання теґів можна ознайомитись на сторінці - User:Andygol/Адміністративно-територіальний_устрій_України

Пропонована схема позначень #2

В зв'язку з тим що:

1) відповідно до статті 133 Конституції, визначені об'єкти адміністративно-територіального устрою без поділу на адміністративну і територіальну частини;

2) boundary=administrative передбачає розмітку територій та юрисдикцій, що використовуються урядом в адміністративних цілях, а не виключно розмітку адміністративної частини адміністративно-територіального устрою держави:

An administrative boundary. Subdivisions of areas/territories/jurisdictions recognised by governments for administrative purposes. Many administrative boundaries are currently tagged also with place=*.[1]

3) відповідно до закону України Про добровільне об'єднання територіальних громад, а також закону України Про місцеве самоврядування в Україні, населені пункти є адміністративними центрами територіальних громад.

Пропонується використовувати наступну схему розміткі адміністративно-територіальних одиниць:

admin_level Межі admin_centre
2 Державний кордон України Київ
4 Автономна Республіка Крим, області, міста Київ та Севастополь населений пункт, який є адміністративним центром
6 Райони Автономної Республіки Крим та областей населений пункт, який є адміністративним центром
7 Територіальні громади населений пункт, який є адміністративним центром
8 Райони міських територіальних громад (якщо є) і райони Києва та Севастополя не використовувати
9 Старостинські округи (якщо є) населений пункт, який є адміністративним центром
10 Населені пункти не використовувати

Пояснення:

  • чому 10 рівнів admin_level, а не 9: в зв'язку з тим, що є 5 різних рівнів вкладеності об'єктів адміністративно-територіального устрою, починаючи з шостого admin_level
  • чому 10 рівнів admin_level, а не 11: в Україні немає необхідності використання 11-ти рівневої системи, так як є ще два (3 і 5) незайнятих рівня admin_level
  • чому використовується термін «райони міських територіальних громад», а не «райони у місті»: тому що у районі міста можуть бути розташовані інші населені пункти. Термін «райони міських територіальних громад» використовується лише для розмежевання понять «район у місті» в межах територіальної громади (колишні міста обласного підпорядкування) та «район у місті» в межах адміністративного центру, як населеного пункту
  • чому не лише place=* для населених пунктів: опис тега place не містить вказівки використовувати територіальну частину адміністратільно-територіального устрою як значення тега. Це тег для розмітки місцевості. У тому числі для розмітки населених пунктів. Як можна помітити в описі тега, він, крім розмітки населених пунктів, застосовується і для адміністративних кордонів штатів, регіонів і провінцій країн (state, region, province), округів, районів і муніципалітетів (county, district, municipality), районів міст, мікрорайонів , кварталів, передмість (suburb, neighbourhood, borough, quarter), дачних ділянок (allotments), ферм (farm), континентів, островів, площ і майданів, урочищ, морів і океанів. розмітка всіх цих об'єктів відбувається як за допомогою node, так і за допомогою way і relation.

Перелік об'єктів, які розмічаються, явно показує те, що тег place не є тегом для розмітки територіальної частини адміністративно-територіального устрою, це окрема сутність, але в тому числі розмічаються і об'єкти адміністративного та територіального устрою. Незважаючи на бажання деяких учасників перенести територіальну частину (якої до того ж не існує юридично) адміністративно-територіального устрою виключно в тег place, прошу всіх уважно вивчити опису розглянутих тегів boundary=administrative і place=* і зробити висновки.

Чому саме ці рівні саме цим об'єктам:

  • admin_level=2 [державний кордон України] — без змін, щодо схеми, яка використовується на поточний момент;
  • admin_level=4 [АРК, області, міста зі спеціальним статусом Київ та Севастополь] — без змін, щодо схеми, яка використовується на поточний момент;
  • admin_level=6 [райони АРК та райони областей] — щодо схеми, яка використовується на поточний момент: виключені застарілі об'єкти (міста обласного підпорядкування);
  • admin_level=7 [територіальні громади] — незважаючи на те, що територіальна громада не є одиницею адміністративно-територіального устрою, це об'єднання жителів має пряме відношення до адміністративно-територіального устрою: має місцевий орган самоврядування, має конкретні кордони; ієрархічно територіальна громада не має аналогів, при цьому кілька територіальних громад не можуть перетинатися; кілька територіальних громад територіально утворюють район в повному обсязі;
  • admin_level=8 [райони міських територіальних громад (вони ж райони в містах), райони міст зі спеціальним статусом Києва і Севастополя] — в зв'язку з тим, що ієрархічно район міської територіальної громади (район в місті) та район міста зі спеціальним статусом не має аналогів, при цьому кілька районів міської територіальної громад чи районів міста зі спеціальним статусом не можуть перетинатися;
  • admin_level=9 [старостинські округи] — в зв'язку з тим, що старостинські округи мають пряме відношення до адміністративно-територіального устрою: це частини території об’єднаної територіальної громади, проте не є обов'язковими об'єктами, а також при створенні декількох старостинських округів в межах однієї територіальної громади, вони можуть територіально не утворювати в повному обсязі територіальну громаду або район міської територіальної громади;
  • admin_level=10 [населені пункти: міста, селища, села] — в зв'язку з тим, що населені пункти використовуються в адміністративних цілях, як:
  1. Адміністративні центри окремих вищих адміністративно-територіальних одиниць (держави, регіону (АРК, області, міста зі спеціальним статусом Севастополь), району регіону), а також територіальної громади та старостинського округу.
  2. Складові частини старостинських округів.
  3. Складові частини районів міст (районів міських територіальних громад).
  4. Об'єкти, які використовуються для визначення меж при зміні меж районів і територіальних громад.

Що є достатньою умовою для розмітки меж населених пунктів як boundary=administrative:

An administrative boundary. Subdivisions of areas/territories/jurisdictions recognised by governments for administrative purposes.

У зв'язку з тим, що райони міських територіальних громад (районів міст) і старостинські округи можуть включати кілька населених пунктів в своєму складі, пропонується використовувати ієрархічну вкладеність і розмічати населені пункти останнім рівнем admin_level у схемі

Пропозиція, щодо розмітки boundary=administrative та admin_centre=* у Автономної Республіці Крим (АРК) та Севастополі до повернення територій:

АРК:

admin_level Межі admin_centre
4 Автономна Республіка Крим Сімферополь
6 Міста республіканського підпорядкування та райони АРК населений пункт, який є адміністративним центром
8 Райони міст республіканського підпорядкування та ради, які не підпорядковані іншим радам чи районам міст у районах: не використовувати;

у радах: населений пункт, який є адміністративним центром

9 Ради, які підпорядковані іншим радам чи районам міст населений пункт, який є адміністративним центром
10 Населені пункти не використовувати

Севастополь:

admin_level Межі admin_centre
4 Севастополь Севастополь
8 Райони Севастополя не використовувати
9 Ради, які підпорядковані районам Севастополя населений пункт, який є адміністративним центром
10 Населені пункти не використовувати