Uk:Настанов вікі

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search
Про вікі Настанови Організація Переклад Cleanup(en) Довідник

Наступних настанов вікі потрібно дотримуватись під час написання статей вікі. Вони стануть в нагоді під час створення корисних та легких у використанні статей, зрозумілих кожному. WikiProject Cleanup є сторінкою по координації зусиль в частині збільшення відповідності цим настановам.

Зрозумілість

Робіть сторінки короткими, використовуйте просту мову та уникайте жаргону. OpenStreetMap намагається бути доступним для всіх і наша документація повинна відповідати цим вимогам. Пишіть так, ніби для малечі або для людей похилого віку!

Деякі сторінки вікі, природно, приймають форму технічної документації. Навіть у такому випадку вони повинні лишатись зрозумілими для користувачів з різним рівнем технічної підготовки. Починайте з простого введення в тему, а вже потім описуйте більш складні моменти, виокремлюючи їх у окремі сторінки вікі.

Структура

Вікі потрібно організовувати таким чином, щоб люди могли легко знайти те, що їм потрібно, починаючи з Головної сторінки. Головна сторінка має прямі посилання на деякі ключові моменти, інші мають посилання на 'стартові сторінки' конкретних розділів. Вони є наступним рівнем в ієрархії статей вікі. Як правило, це невеличкі за змістом сторінки, які містять багато посилань (так звані 'портали'). Потрібно докласти багато зусиль, щоб переконатись, що такий спосіб навігації є ефективним для нових відвідувачів.

Суперечливі відомості

Суперечливі відомості — це дуже погано. Інформація про поточні рекомендації позначення елементів мапи теґами повинна бути послідовною. Якщо трапляються такі випадки зв’яжіться з іншими користувачами, щоб досягти взаємопорозуміння. Рекомендації із позначення об’єктів теґами повинні відповідати поточній практиці теґування, якщо немає поважної причини не робити цього.

Пропозиції та пропоновані зміни теґування є виключенням з цього правила. Вони повинні, однак, бути чітко визначені, як пропозиції.

Дублювання

Наявність дублювання часто буває поганою, тому що вона призводить до ризику надання суперечливої інформації та збільшує обсяг роботи. У разі виявлення дублювання потрібно докласти зусиль, щоб створити єдине джерело зрозумілої інформації. Можливо це потребуватиме обговорення з іншими користувачами! Гарним виходом може бути узагальнення інформації на інший сторінці, але це узагальнення повинне посилатись на головну сторінку.

Шаблон Template:merge використовується для позначення сторінок, які потребують реорганізації для запобігання дублювання інформації.

Дублювання інформації може бути корисним (наприклад, якщо воно використовується у різних стилях, структурі сторінок, для різних аудиторій), але дуже важливо щоб були зрозумілі причини цього, щоб уникнути непорозумінь при перехресному посиланні. Якщо немає підстав для дублювання, то сторінки повинні бути об’єднані. Зауважте, що злиття необов’язково означатиме, що ми залишимо одну сторінку замість двох. Можуть бути інші виходи, наприклад: оглядова підсумкова стаття може бути доповнена посиланням на сторінку з докладною технічною документацією.

Назви — Домовленості з іменування

Будь ласка дотримуйтесь наступної домовленості застосування великих літер з Вікіпедії: Для назв сторінок, що складаються із кількох слів, не потрібно писати друге та наступні слова з великої літери, якщо тільки ця назва не є власною назвою, яка повинна завжди писатись з великої літери, навіть у середині речення.

Не використовуйте КемелСтайл (CamelCasePageTitles), в якому слова поєднуються одне з одним без пробілів — МадіаВікі дозволяє нам використовувати пробіли, так як ми робимо це в звичайному житті. Виключенням з цього правила можуть бути випадки, коли назвою сторінки є будь-що, що зазвичай пишеться разом, наприклад "OpenLayers"

Приставки (префікси) сторінок дуже часто використовувались в минулому (наприклад префікс 'WikiProject'). В основному, це є важкою спадщиною, якої ми не можемо легко позбутись на даному етапі. Переміщення таких сторінок є дуже великим завданням. Однак створення нової схеми використання приставок в іменах сторінок настійливо не рекомендоване. Використовуйте звичайну мову для іменування сторінок та перехресні посилання для побудови структури зв’язків та змісту у самих сторінках. Будь ласка, звертайтесь до розділу Організація вікі для поточного обговорення цієї теми.

Вступна частина

Сторінки повинні починатись із короткого вступу, який містить кілька речень. Він повинен мати назву жирним шрифтом та пояснення, про що йдеться на цій сторінці. Доволі часто буде корисним вставити посилання на більш загальну сторінку, а також на сторінки із більш докладним описом чи технічними деталями, так як це допомагатиме у навігації.

Вступна частина повинна розміщуватись перед будь-якими заголовками (а також перед Змістом, що трапляється на довгих сторінках). Зауважте, що дуже поширеною практикою є застосування заголовку «Вступ». У такому випадку сторінку потрібно реструктуризувати, принаймні, в частині того, щоб вступна частина знаходилась вгорі сторінки перед будь якими заголовками. Таким чином ми зможемо досягти узгодженості макету всіх сторінок вікі.

Посилання

Сторінки повинні бути добре зв’язані (мати посилання) між собою, щоб допомогти користувачам знайти потрібну інформацію. Важливі поняття, що стосуються теми, зазвичай пов’язуються із вступною частиною. Якщо ви не замислюєтесь про пов’язані сторінки вікі на які потрібно послатись, ви, можливо, не робите опис у доволі поширених термінах. Заохочується робити посилання на відповідні поняття в тексті всієї сторінки.

Посилання розділів на основні сторінки

Код {{main|назва сторінки}} потрібно використовувати над заголовком розділу для надання посилання на основну сторінку, що стосується теми розділу. Розділ при цьому повинен містити лише підсумкову інформацію з 'основної' сторінки (і не повинен мати з нею протиріч, у будь-якому разі). Назва розділу повинна, зазвичай, бути такою ж самою, що й назва сторінки на яку міститься посилання.

Посилання на Вікіпедію

Посилання на Вікіпедію може ввести в оману. Посилайтесь на Вікіпедію тільки у тому випадку, коли це дійсно потрібно, та якщо опис поняття не гірший ніж у контексті ОСМ у цій вікі.

Використовуючи код [[wikipedia:назва сторінки]], будь ласка, залишайте приставку 'wikipedia:'. Не змінюйте посилання на [[wikipedia:назва сторінки|назва сторінки]], так як це заплутуватимете користувачів, у навігаційному сенсі. Не посилайтесь на сторінки Вікіпедії, якщо такий же текст міститься у цій вікі.

Сторінки присвячені веб-сайтам

Ми маємо багато окремих сторінок, на яких описуються інші веб-сайти (сервіси, що надають доступ до мап, програмне забезпечення й т.п.). Вочевидь, зовнішні посилання на ці сайти є надзвичайно важливими. Головне посилання потрібно давати у дужках після назви (що виділяється жирним шрифтом) у самому першому реченні та/або розміщати в окремому рядку відразу після речення з описом.

На цих сторінках немає сенсу у надмірному дублюванні інформацію «про», знайденої на зовнішньому сайті. Така сторінка повинна описувати сайт в контексті ОСМ. Дотримуйтесь нейтральної позиції та занадто не рекламуйте сайт у описі, приділіть основну увагу популяризації ОСМ та його використанню.

Переліки програмного забезпечення/сервісів

Ми маємо багато сторінок, які мають переліки чи таблиці з переліком програмного забезпечення/сервісів. Якщо ми маємо сторінку присвячену певному програмному забезпеченню, чи навіть якщо не маємо (червоні посилання), переважним форматуванням є використання внутрішніх посилань на сторінки вікі ОСМ за якими може розміщуватись в дужках зовнішнє посилання. Після чого потрібно додати короткий опис чи інший стовпчик таблиці. Ми повинні надавати обидва посилання, на внутрішні сторінки вікі ОСМ та на зовнішні джерела, навіть якщо сторінок вікі ще не існує, для того щоб заохотити до життєздатного рівня взаємопосилань вікі. Червоні посилання можуть бути заповнення інформаційними заглушками, дотримуючись вище наведений порад.

Наведення повних URL для зовнішніх посилань є дуже добрим, особливо якщо вони короткі, так як користувачі повинні знати, чого очікувати після переходу по ньому. Змінений текст для посилань може використовуватись для скорочення посилань, як правило до імені домену, так щоб воно лишалось зрозумілим користувачам.

Приклади:

Якщо у вас обмаль місця (у випадках використання таблиць), ви можете використовувати нумеровані посилання (наприклад, [1]), які вкорочуватимуть посилання, як наведено в прикладі. Ми могли б відмовитись від зовнішніх посилань і посилатись тільки на сторінки вікі, що містять зовнішні посилання. Якщо сторінки вікі не існує нам потрібно надавати тільки зовнішнє посилання, але все ж таки краще створювати сторінки заглушки.

Категорії

Категорії використовуються для групування сторінок за типами, які повинні дотримуватись тих самих настанов з найменування, що й звичайні сторінки.

Категорії також можуть входити до інших категорій утворюючи ієрархію. Наприклад Category:Buses є підкатегорією Category:Public transport.

Сторінки можуть входити до кількох категорій, але не перетворюйте це на 'спам'. Усі сторінки, що стосуються автобусів (наприклад, сторінка про автобусні зупинки) повинні бути включені в категорію 'Автобуси', включати їх також до категорії 'Громадський транспорт' не треба. Однак основна сторінка Автобуси повинна входити до категорії 'Громадський транспорт', так само як і до більш специфічної для неї 'Автобуси'.

Короткий опис повинен міститись для кожної категорії і він повинен містити посилання на основну статтю для неї, в ідеалі з такою ж назвою. Наприклад: 'Сторінки пов’язані з [[Public transport]]', в якості опису категорії 'Громадський транспорт'

Після класифікації по категоріях, сторінки повинні використовувати опцію сортування у разі потреби переконатись, що вони розміщені у відповідному порядку. Для прикладу подивіться на перелік сторінок в категорії Category:Users in London. Вони всі повинні перебувати під літерою 'U', тому що мають приставку 'User:' але це можна перепризначити. Наприклад User:Harry Wood віднесений до категорії як [[Category:Users in London|Harry Wood]] із фразою для сортування після '|'.

Мова

OpenStreetMap використовує британську англійську для основних сторінок англійською, а також відповідні 'локальні' варіанти англійської для сторінок локальних тем. Отже якщо сторінка в основному містить відомості про Сполучені Штати Америки, це може бути причиною для використання американського варіанту англійської. Це також стосується і сторінок з розділу Mapping projects.

Переклад

Дивись Переклад Вікі. Тут містяться деякі філософськи роздуми з приводу того, чого ми бажаємо досягнути перекладаючи вікі, поки що не зовсім зрозуміло чи потрібно в майбутньому перейти до використання Розширення для перекладу.

Форматування дат

Для дат потрібно застосовувати один із наведених форматів, в залежності від бажаної точності:

  • 12 Серпня 2009 (звичайний формат, якщо день є досить актуальним)
  • Середа 12 Серпня 2009 (коли день тижня має значення)
  • 1 Серпня 2009 (не потрібно додавати нуль, якщо день складається із однієї цифри)
  • Серпень 2006 (день місяця невідомий чи неважливий)
  • 2009
  • 'Незабаром' (Серпень 2009) (коли був зроблений прогноз на певний момент часу)

Непотрібно додавати порядкові закінчення, день та місяць потрібно писати повністю. Уникайте неповних дат, які неясні, уникати використання сезонів (літо в північній півкулі взимку на південь!).