Cs:Key:winter_road

From OpenStreetMap Wiki
Jump to: navigation, search
Dostupné jazyky — Key:winter_road
Afrikaans Alemannisch aragonés asturianu azərbaycanca Bahasa Indonesia Bahasa Melayu Bân-lâm-gú Basa Jawa Baso Minangkabau bosanski brezhoneg català čeština dansk Deutsch eesti English español Esperanto estremeñu euskara français Frysk Gaeilge Gàidhlig galego Hausa hrvatski Igbo interlingua Interlingue isiXhosa isiZulu íslenska italiano Kiswahili Kreyòl ayisyen kréyòl gwadloupéyen kurdî latviešu Lëtzebuergesch lietuvių magyar Malagasy Malti Nederlands Nedersaksies norsk norsk nynorsk occitan Oromoo oʻzbekcha/ўзбекча Plattdüütsch polski português română shqip slovenčina slovenščina Soomaaliga suomi svenska Tiếng Việt Türkçe Vahcuengh vèneto Wolof Yorùbá Zazaki српски / srpski беларуская български қазақша македонски монгол русский тоҷикӣ українська Ελληνικά Հայերեն ქართული नेपाली मराठी हिन्दी অসমীয়া বাংলা ਪੰਜਾਬੀ ગુજરાતી ଓଡ଼ିଆ தமிழ் తెలుగు ಕನ್ನಡ മലയാളം සිංහල ไทย မြန်မာဘာသာ ລາວ ភាសាខ្មែរ ⵜⴰⵎⴰⵣⵉⵖⵜ አማርኛ 한국어 日本語 中文(简体)‎ 吴语 粵語 中文(繁體)‎ ייִדיש עברית اردو العربية پښتو سنڌي فارسی ދިވެހިބަސް
Public-images-osm logo.svg winter_road
Anuisk bilibino sever66.jpg
Popis
Sezónní silnice v severských oblastech, které fungují v zimě a obvykle jsou nesjízdné v létě. Edit or translate this description.
Skupina: Silnice
Použité na těchto prvcích
nemělo by být použito na uzlumůže být použito na cestěmůže být použito na plošenemělo by být použito na relaci
Vyžaduje
Vhodné kombinace
Viz též
Wikidata
Status: schválenoPage for proposal

Značka winter_road=yes by měla být nastavena na zimních silnicích, pokud je to obvykle jejich oficiální status. Na cestě by měla být i značka highway=* a její hodnota by měla odrážet důležitost dané silnice.

Přejezdy velkých řek nebo ty části zimních silnic, které vedou po vodních plochách, by se měly spíše značit ice_road=yes.

Mapování zimních silnic

Ve většině případů je zdrojem pro mapování zimní silnice trasa z GPS. Zřídka, pokud silnice vede lesním průsekem, se dají použít letecké snímky.

Mapování úseků průjezdných v létě

Někdy jsou jisté úseky zimních cest používány i v létě. Prosíme, nepřepisujte na těchto úsecích značku highway=* na hodnotu highway=track. Pokud chcete sdělit, že tento úsek lze projet i v létě, pak vymažte značku winter_road=yes a přidejte na ni značku surface=dirt/sand/atd..

Mapování úseků, které se rok od roku liší

Obvykle se v tundře některé úseky zimní silnice liší rok od roku. Nová silnice může být položena několik kilometrů od původní. Důvody těchto změn mohou být záměrné, pokud zkušenosti z předchozího roku ukázaly, že některé úseky nebyly optimální, buď kvůli příliš prudkým kopcům nebo hodně ovlivňovány blizardy, které vytvářely hluboké sněhové závěje. Změny mohou být také nezamýšlené, způsobené jen absencí GPS ve vozidlech, které cestu spravují.

Doporučený postup pro mapování těchto variací je následující. Jakmile je nahrána nová stopa GPS, měla by být natrasována od začátku do konce a měly by být vyhledány úseky, kde se liší od zmapované silnice. V těchto nových místech by silnice měla být zmapována a přidány značky highway=* + winter_road=yes. Také se doporučuje přidat značku winter_road:year=*, která označuje rok, kdy byla stopa GPS nahrána. Pokud byla stopa nahrána v listopadu nebo prosinci, pak by měl být rok zvýšen o jedna.

Stará cesta by měla mít vymazanou značku highway=*, převedenou například na was:highway=*. Tímto způsobem zmizí z vykreslovaných map. Značky winter_road=yes a winter_road:year=*, byly-li přítomny, by měly zůstat nedotčeny.

Mapování na vodě

Přejezdy velkých řek nebo ty části zimních silnic, které vedou po vodních plochách, by se měly spíše značit ice_road=yes.

Viz také