Fa:Automated edits

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search

ویرایش‌های خودکار و ویرایش‌های نیمه‌خودکار (که ویرایش‌های مکانیکی هم نامیده می‌شوند) به تغییراتی گفته می‌شود که بدون نظارت انسانی یا با نظارت محدود، روی داده‌های اوپن‌استریت‌مپ انجام می‌شود. ویرایش به‌وسیلهٔ ربات‌ها، پردازش‌های الگوریتمی، درون‌بردها همگی در این مقوله می‌گنجند. حتی تغییرات عمده به‌وسیلهٔ نرم‌افزارهای ویرایشگر عمومی مانند JOSM نیز ویرایش مکانیکی است (مثلاً با استفاده از ویرایشگر تعداد زیادی amenity=foo را به amenity=bar تغییر دهیم، بدون اینکه تک‌تک آن‌ها را بررسی کنیم).

ساخت چنین ابزارهایی و استفاده از آن‌ها باید مطابق با رهنمود ویرایش‌های خودکار باشد و جزئیات آن ویرایش‌ها باید در یک صفحهٔ ویکی با ردهٔ Category:Automated_edits_log مستند شود. آن دسته از ویرایش‌های مکانیکی که درباره‌شان بحث نشده باشد را می‌توان بدون هیچ‌گونه بحثی واگردانی کرد، اگرچه بهتر است پیش از واگردانی، از کاربری که آن را انجام داده سوال کنیم.

خنثی‌کردن تغییراتی که به‌واسطهٔ ویرایش‌های نامناسب در اوپن‌استریت‌مپ به‌وجود می‌آید دشوار است، به‌خصوص اگر ویرایش‌های دیگری روی آن تغییرات نامناسب انجام شده باشد. توجه کنید که انجام ویرایش‌های نامناسب بر خلاف رهنمودهای جامعه است و ممکن است خرابکاری تلقی شوند. خطر دیگری نیز در واگردانی تغییرات نامناسب وجود دارد و آن از بین رفتن تغییرات درست است، زیرا گاهی ویرایش‌های درست و نادرست خیلی به هم وابسته می‌شوند و جداسازی آن‌ها از هم بسیار سخت است.

یک سخنرانی دربارهٔ ویرایش‌های مکانیکی در SOTM 2016 ارائه شد که با ذکر مثال‌هایی، دید خوبی دربارهٔ این موضوع به ما می‌دهد: آپارات (زیرنویس فارسی)

بات‌ها

مقالهٔ اصلی: Bot

بات (برگرفته از کلمهٔ ربات) یک ابزار خودکار یا نیمه‌خودکار است که برای انجام کارهای تکراری و کسل‌کننده در جهت بهبود اوپن‌استریت‌مپ به‌کار گرفته می‌شود. بات‌ها خیلی تیز و بُز ویرایش‌ها را انجام می‌دهند و اگر درست طراحی نشده باشند یا درست رانده نشوند، می‌توانند اوپن‌استریت‌مپ را خراب کنند. به‌خاطر پیشگیری از این مسائل، رهنمود ویرایش‌های خودکار تدوین شده که باید هنگام ساختن یا راندن بات‌ها از آن پیروی کنیم.

سایر تغییرات اسکریپتی

معمولاً تغییرات اسکریپتی به این صورت هستند که با استفاده از یکسری نرم‌افزارهای متنوع دیگر، پیش از انجام تغییرات، محتویات موردنظر شناسایی می‌شوند. ویرایش‌های اسکریپتی بسیار شبیه بات‌ها هستند با این تفاوت که به‌طور خودکار مرتباً اجرا نمی‌شوند. ممکن است Xapi،‏ Overpass API و سایر سرویس‌ها استفاده شود.

Name Author Description
Osmsync brycenesbitt Merge-sort software that can be used to sync external data and OSM. Created to update car sharing locations

درون‌بردها یا Imports

See also: دستورالعمل‌های درون‌برد

همهٔ درون‌بردها باید از دستورالعمل‌های درون‌برد پیروی کنند.

Bot Description Last used Account Owner Language
TMCImporter Used to import administrative area data in Germany? Dec 2009 TMCImporter MarcusWolschon English

ویرایشگرهای استاندارد

با استفاده از قابلیت جست‌وجو و جایگزینی در نرم‌افزار JOSM می‌توان در یک محدودهٔ بزرگ تگ‌ها را بر اساس مؤلفه‌های مشخص انتخاب و ویرایش کرد. اگر هر کدام از تغییرات تک‌به‌تک بررسی نشوند، این کار نیز ویرایش خودکار تلقی می‌شود.

فهرست آرزوها

دربارهٔ ویرایش‌های خودکاری که دوست دارید انجام شوند در صفحهٔ Talk:Automated edits صحبت کنید.

همچنین ببینید