Fa:Automated Edits code of conduct

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search

همواره هنگام انجام ویرایش‌های خودکار در پایگاه‌دادهٔ اوپن‌استریت‌مپ، باید از رهنمودهای ویرایش خودکار پیروی کنیم. این قوانین هم شامل افرادی است که بات‌ها و اسکریپت‌ها را می‌سازند یا برای درون‌‌برد داده‌های جدید استفاده می‌کنند و هم سایر ویرایش‌های سیستماتیک در پایگاه‌داده با استفاده از سایر ابزارها که بدون بررسی تک‌تک تغییرات باشد. سایر ویرایش‌های گسترده‌ای که به‌وسیلهٔ «جست‌وجو و جایگزینی» یا ابزارهای مشابه در ویرایشگرهای استاندارد نظیر JOSM انجام می‌شود نیز باید از این سیاست‌نامه پیروی کنند.

هدف این سیاست‌نامه پیشگیری از آسیب‌رسانی به پایگاه‌داده است. عمیقاً توجه داشته باشید که واگردانی یا خنثی‌سازی ویرایش‌های نامناسب دشوار یا غیرممکن است، به‌خصوص اگر ویرایش‌های دیگری روی این تغییرات انجام شده باشد و بنابراین انجام ویرایش‌های خودکارِ سهل‌انگارانه زحمت زیادی برای برطرف‌کردن آسیب به سایرین تحمیل می‌کند. نادیده‌گرفتن این سیاست‌نامه خرابکاری تلقی می‌شود و در صورت ادامه پیگیری خواهد شد.

یک سخنرانی دربارهٔ ویرایش‌های مکانیکی در SOTM 2016 ارائه شد که دید خوبی در این باره می‌دهد.

حوزه

به‌طور کلی این سیاست‌نامه همهٔ ویرایش‌هایی را در بر می‌گیرد که فرد ویرایش‌کننده تک‌تک تغییرات انجام‌شده در پایگاه‌داده را بررسی نکرده باشد و شامل این موارد می‌شود:

 • تغییرات توسط بات‌ها؛ که بنا بر تعریف، خودگردان و بدون دخالت انسان عمل می‌کنند
 • درون‌‌برد داده‌ها؛ شامل درون‌‌بردهای تماماً خودکار و درون‌‌برد به‌وسیلهٔ ویرایشگرهای استاندارد
 • سایر تغییرات اسکریپتی در پایگاه‌داده
 • به‌کارگیری قابلیت جست‌وجو و جایگزینی با استفاده از یک ویرایشگر استاندارد مانند JOSM یا جست‌وجو با استفاده از سرویس‌هایی نظیر Overpass API و ایجاد تغییر بدون بررسی جداگانهٔ هر مورد
 • تغییردادن دستی تگ‌ها در مقیاس بزرگ بدون بررسی‌های کافی

اگر می‌خواهید تگ تعداد زیادی از اشیا را به‌طور سیستماتیک تغییر دهید و معتقدید این کار یک ویرایش خودکار که در ذیل این سیاست‌نامه قرار بگیرد، نیست، با این حال، بهتر است قبل از اقدام، تغییرات خود را به بحث بگذارید. شاید بین جامعهٔ محلی یک اجماع و قرارداد دربارهٔ شیوهٔ تگ‌گذاری کنونی وجود داشته باشد و از آن بی‌اطلاع باشید؟ یا منظور یک صفحهٔ ویکی را درست متوجه نشده باشید؟ با بحث و گفت‌وگو پیش از انجام تغییرات، احتمال رنجیدگی خاطر شما و بحث بر سر واگردانی تغییرات شما کاهش می‌یابد.

دستورالعمل‌ها

احتیاط کنید!

اساس اوپن‌استریت‌مپ بر اجماع است نه رأی اکثریت. بنابراین باید نسبت به انجام تغییرات بزرگ حساس باشید، حتی اگر اکثریت مطلق از آن تغییر حمایت کنند. همچنین توجه کنید که مستندات تگ‌گذاری ویکی حکم نهایی برای تگ‌گذاری درست نیست.

ویرایش‌های موردنظر شما کار بسیاری از نقشه‌کش‌های دیگر را تغییر می‌دهد و این در مکان‌هایی اتفاق می‌افتد که آنجا را نمی‌شناسید یا هیچ اطلاعی از فرهنگ آنجا ندارید. بنابراین مهم است که سختکوشانه دربارهٔ کار خود تحقیق و برنامه‌ریزی کنید و آن را با احتیاط و طبق اصول حرفه‌ای به انجام برسانید.

اگر در هر مرحله‌ای از فرآیند به چالش کشیده شدید، محترمانه برخورد کنید، به صحبت‌ها گوش فرا دهید و به‌ویژه از جنگ‌های ویرایشی بپرهیزید. اگر مسئله برطرف نمی‌شود از کسی بخواهید میانجیگری کند.

کاربرد مقبول
 • اصلاح اشتباه‌های تایپی فاحش، مثلاً اصلاح hihgway=residential به highway=residential.
 • اصلاح کار خودتان. اگر می‌دانید که مرتکب یک اشتباه سیستماتیک شده‌اید می‌توانید آن را به‌طور سیستماتیک با استفاده از یک فرآیند خودکار اصلاح کنید. البته به‌هوش باشید، این خطر وجود دارد که فرآیند موردنظرتان چیزهای دیگری فراتر از حوزهٔ موردنظر شما را نیز تغییر دهد.
 • ویرایش سودمندی که انجام دستی آن بسیار ملال‌آور باشد؛ البته پس از پذیرش جامعه و بحث دربارهٔ آن
کاربرد نامناسب
 • استفاده از یک ابزار برای به کرسی نشاندن یک سیاست یا تفسیر شخصی از سیاست، در حالی که احتمالاً دلایل قابل‌دفاعی برای سایر تفسیرها وجود داشته باشد، یا هنگامی که آن سیاست منعکس‌کنندهٔ شیوهٔ مرسوم نباشد. مخصوصاً زمانی که یک فرد یا گروه کوچکی از افراد سیاست‌نامه‌ای تنظیم می‌کنند و با فرآیندهای خودکار و بدون مشورت شایسته، آن را در پایگاه‌داده به کرسی می‌نشانند، با این مسئله مواجه هستیم. آگاه باشید که ویکی نباید به‌عنوان تنها روش درست تگ‌گذاری قلمداد شود و پذیرفته نیست که تغییرات گسترده و بدون مشورت شایسته را با استناد به ویکی توجیه کنید.
 • درون‌‌برد داده‌ها بر روی داده‌های دیگر، بدون اینکه محتوای جدید با محتوای موجود به‌درستی ادغام شود یا بدون پیروی از دستورالعمل‌های درون‌‌برد.
سایر روش‌ها

یک روش جایگزین برای ویرایش‌های خودکار آن است که مسئلهٔ پیشنهادی را در اختیار ابزارهای تضمین کیفیت مانند Keep Right،‏ osmose یا Maproulette بگذاریم که در این صورت داده‌های مشکل‌دار برای کسانی که وقت و دانش محلی دارند نمایش می‌یابند تا آن‌ها را بررسی کرده و با دقت اصلاح کنند.

برنامهٔ خود را مستند کنید و به بحث بگذارید

اگر برای انجام هر گونه ویرایش خودکاری برنامه‌ریزی می‌کنید، باید طرح خود را پیش از اقدام مستند کنید و به بحث بگذارید. مستندات آن باید در ویکی قرار بگیرد و طرح پیشنهادی باید در یکی از لیست‌های پستی مناسب به بحث گذاشته شود:

 • یا talk (لیست پستی برای موضوعات عمومی)
 • یا imports، برای بحث دربارهٔ درون‌‌بردها یا مسائل مربوط به درون‌‌بردهای گذشته
 • یا لیست‌های پستی، انجمن‌ها یا سایر راه‌های ارتباطی استاندارد به زبان ملی منطقهٔ تحت تأثیر این ویرایش، هنگامی که ویرایش شما فقط مربوط به یک کشور یا سرزمین است
 • یا لیست پستی محلی، انجمن‌ها یا سایر راه‌های ارتباطی استاندارد منطقهٔ تحت تأثیر این ویرایش، هنگامی که ویرایش شما فقط مربوط به یک شهر یا منطقهٔ کوچک است
 • و اگر ویرایش شما مربوط به یک موضوع ویژه‌تر مانند تجهیزات نفتی یا حمل‌ونقل عمومی است که لیست پستی مخصوص به خود را دارد، باید در آن لیست پستی نیز آن را به بحث بگذارید

اگر طرح شما به‌طور گسترده مقبول افتاده مگر برای تعدادی مخالف، در این صورت با آن چند نفر کار کنید تا دلایل مخالفتشان را دریابید. اگر به نتیجه نرسیدید برای ویرایش‌های آن‌ها یا منطقهٔ آن‌ها استثنا قائل شوید. اگر ایستادگی در برابر طرح شما گسترده‌تر است، احتمالاً باید در طرح خود بازنگری کنید.

توجه کنید که هرگونه اصلاح یا گسترش در حوزهٔ تغییرات موردنظرتان نیز باید به همین شیوه به بحث گذاشته شود و جامعه مجدداً آن را بپذیرد. پذیرش بی‌چون‌وچرا برای چیز نامشخصی همچون «می‌خواهم تگ‌های دارای غلط املایی را درست کنم» غیرممکن است.

به‌طور معمول باید ویرایش پیشنهادی خود را در یک صفحهٔ ویکی به انگلیسی و با نام Automated edits/username مستند کنید. (username نام کاربری حسابی است که قرار است این ویرایش‌ها را انجام دهد. همین حالا اسم مناسبی برگزینید تا بعداً نخواهید صفحه را تغییرنام دهید.) سپس صفحه را در ردهٔ Category:Automated edits log قرار دهید.

مستندات شما باید این‌ها را بیان کند:

 • چه‌کسی این تغییر را انجام می‌دهد؛ ترجیحاً با نام واقعی و راه تماس (ایمیل بهتر است)
 • انگیزهٔ شما از این تغییر چیست و چرا این تغییر مهم است
 • توضیح با جزئیات از الگوریتم مورداستفاده برای انتخاب اشیای هدف و چگونگی تغییر آن‌ها
 • اطلاعاتی دربارهٔ مشورت‌هایی که انجام داده‌اید، با لینک به لیست پستی، پست‌های انجمن یا صفحه‌های بحث ویکی
 • تغییر چه زمانی انجام شده یا در چه بازه‌هایی قرار است تکرار شود
 • اطلاعاتی از اینکه چگونه مشمول این طرح و برنامه نباشیم
 • بات‌های پذیرفته‌شده باید یک صفحهٔ ویکی به نام بات داشته باشند. همچنین باید یک حساب کاربری با همان نام داشته باشند. این حساب کاربری و صفحهٔ ویکی باید با لینک‌های واضح به هم مربوط شوند.

با احتیاط برانید

شما باید:

 • قبل از درخواست و انتظار برای بازخورد دیگران، با بات جدید صرفاً چند ویرایش کوچک انجام دهید
 • مطمئن شوید که فقط با مجموعه‌داده‌های جاری کار می‌کنید. مطمئن شوید هیچ‌گاه فایل سیاره را با چیزهایی که دیگران به‌تازگی ویرایش کرده‌اند جایگزین نمی‌کنید.
 • مطمئن شوید اگر مشکلی پیش آمد همهٔ داده‌های لازم برای واگردانی تغییرات را در اختیار دارید
 • بسته‌های تغییر را منطقی ببندید. اگر بات شما یک بستهٔ تغییر برای هر ویرایش ایجاد کند، بازخوانی آن‌ها برای افراد خیلی دشوار خواهد بود. اگر بات شما یک بستهٔ تغییر برای کلی ویرایش در سراسر جهان ایجاد کند، بازخوانی آن نیز بسی دشوار خواهد بود. گروه‌بندی تغییرات در منطقه‌های کوچک، واکاوی آن‌ها را برای انسان بسیار آسان‌تر می‌کند (مثلاً fixed highway tags in Orange County).
 • مطمئن شوید راهی وجود داشته باشد که بتوانیم بفهمیم یک تغییر بخصوص را اسکریپت شما انجام داده. می‌توانید یک حساب کاربری ویژه برای آن بسازید یا به آن تگ source،‏ created_by،‏ note یا مشابه آن بدهید.
 • یک تگ comment به بستهٔ تغییر اضافه کنید که به‌شکل خوانا برای انسان، تغییرات انجام‌شده در آن را توضیح دهد. همچنین باید تگ mechanical=yes (یا bot=yes) را اضافه کنید. همچنین باید در تگ description=* به صفحهٔ ویکی یا صفحهٔ کاربری حاوی مستندات اشاره کنید (مثلاً description=https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Mechanical Edits/John Doe#Tag Fixup January 2013).
 • اسبابی فراهم کنید که نقشه‌کش‌ها بتوانند از تغییرات شما بیرون بیایند؛ مثلاً اگر کسی با شما تماس بگیرد و بخواهد که ویرایش‌های خودکارتان را روی چیزهایی که آن‌ها ویرایش می‌کنند متوقف کنید، شما باید آن را برآورده کنید و باید نرم‌افزار یا فرآیندتان را اصلاح نمایید تا در آینده سراغ آن اشیا نرود.
 • برای تغییرات بزرگ (شش‌رقمی یا بیشتر)، با ادمین‌ها هماهنگ کنید (از طریق IRC) تا مطمئن شوید که تغییر شما با عملیات دیگری در سطح sys admin تداخل پیدا نمی‌کند، یا، نگاهی به Munin graphs بیندازید تا زمان آزادبودن سرورها را بدانید.

حل مناقشات

همیشه و حتی پس از بحث‌های دامنه‌دار ممکن است افرادی از یک ویرایش ناراحت باشند. بنابراین آمادهٔ این وضعیت باشید و با همهٔ شکایت‌ها با جدیت و احترام برخورد کنید. اگر این سیاست‌نامه سرلوحهٔ کارتان بوده در این صورت اگر کسی از شما شکایت کند، حساب کاربری شما بلافاصله مسدود نخواهد شد، اما اگر کسانی کار شما/اثرات جانبی آن را دوست نداشته باشند لازم است که کار خود را متوقف کنید یا آن را تغییر دهید.

حتی اگر از این سیاست‌نامه پیروی کرده‌اید ممکن است ویرایش‌های شما واگردانی شود و تضمینی برای پذیرش تغییرات شما نیست. در مسائلی که به طرق بالا حل نمی‌شود گروه کاری داده به آن رسیدگی می‌کند و ممکن است بلافاصله حساب کاربری را مسدود کند یا پیام هشدار بفرستد (به شدت فعالیت ویرایشی بستگی دارد). هر ویرایش خودکاری که از این سیاست پیروی نکرده باشد، پس از کشف، مستعد واگردانی فوری خواهد بود. در مواردی که ویرایش‌های ناقض این سیاست به‌طور تنگاتگی با ویرایش‌های «عادی» مخلوط شده باشد و نتوان آن‌ها را از هم تفکیک کرد، واگردانی ویرایش‌های مشکل‌دار می‌تواند آسیب‌هایی نیز به ویرایش‌های «عادی» وارد کند.

همچنین ببینید