Uk:Automated Edits code of conduct

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search

Всі мають дотримуватись Кодексу проведення автоматизованих редагувань під час виконання Автоматизованих редагувань в базі OpenStreetMap. Ці правила поширюються як на осіб що використовують ботів, так і на сценарії, що використовуються або створюються, для імпорту даних та виконання інших систематичних змін в даних, що не передбачають оцінку впливу кожної такої зміни на стан інших даних. Ці правила також застосовуються до значних змін, що виконуються за принципом 'пошук-заміна' чи подібних дій, що пропонуються програмами редагування даних OpenStreetMap, такими як JOSM.

Мета цих правил – уникнути пошкодження бази даних. Завжди пам’ятайте, що може бути досить важко, чи навіть неможливо повернути назад, чи 'відкотити' недоречні зміни, особливо там де відбулись подальші зміни об’єктів, які були зачеплені автоматизованими змінами, тому недбалі автоматизовані редагування можуть призвести до витрачання значних зусиль інших, щоб мінімізувати шкоду від невдалих дій. Зневажання цими правилами буде розцінюватись як прояв вандалізму та до них будуть вживатись відповідні заходи протидії, прийнятні у таких випадках.

Доповідь про автоматизовані редагування, що містить огляд цього питання, була представлена на SOTM 2016.

Область застосування

Зазвичай, правила розповсюджуються на всі зміни, де такі зміни об’єктів в базі даних були виконані без їх індивідуального перегляду чи перевірки особою, що керує такими змінами. До них відносяться:

  • зміни, виконані за допомогою Ботів, що за визначенням діють автоматично без прямого втручання з боку людей;
  • імпорти даних, включаючи як автоматизовані імпорти, так і імпорти з використанням стандартних програм-редакторів;
  • інші зміни в базі даних, виконані за допомогою сценаріїв;
  • використання функціоналу 'пошук-заміна' в стандартних програмах-редакторах, таких як JOSM, або пошук з використанням сторонніх сервісів, таких як Overpass API, та заміна даних без індивідуального розгляду кожної такої заміни;
  • ручна заміна теґів без їх адекватного аналізу.

Навіть якщо ви збираєтесь систематично змінювати теґи у великої кількості об’єктів і не думаєте, що це автоматичне редагування, яке підпадає під цей кодекс поведінки, все одно добре заздалегідь обговорити свої дії. Можливо, серед місцевої спільноти існує консенсус щодо поточного теґування, про який вам не відомо. Або ви неправильно зрозуміли сторінку у Wiki OpenStreetMap? Обговорення зі спільнотою заздалегідь зменшує ймовірність того, що вам доведеться обговорювати відкат ваших змін.

Настанови

Будьте обережні!

OpenStreetMap побудовано на консенсусі, а не на простій більшості голосів, тож ви маєте дослухатись до спільноти під час виконання важливих змін, навіть тоді, коли більшість не проти. Зауважте також, що документація щодо застосування теґів, викладена у Вікі, не є остаточним арбітром «правильного» тегування.

Запропоновані вами зміни можуть змінити або модифікувати роботу багатьох інших маперів у місцях, з якими ви не знайомі та про культурні особливості яких вам не відомо. Тому важливо, щоб ви ретельно готувались та планували свою роботу та виконували її професійно та обережно.

Якщо хтось оскаржує ваші дії на будь-якому етапі, залишайтесь коректним, дослухайтесь та звичайно утримуйтесь від війни правок. Якщо проблему не вдається розв’язати, зверніться за допомогою до когось за для посередництва.

Прийнятне застосування
  • Виправлення помилок друку, так наприклад заміна hihgway=residential на highway=residential.
  • Виправлення власних помилок. Якщо ви знаєте, що у вас трапляються систематичні помилки, тоді ви можете виправляти їх автоматизовано. Однак майте на увазі що є ризик того, що ваші зміни можуть зачіпати дані поза межами наміченого обсягу.
  • Корисні зміни, виконання яких вручну може бути виснажливим, які пройшли обговорення та схвалені спільнотою
Застосування, що може викликати певні негаразди
  • Використання інструментів для затвердження правил або власне тлумачення правил, коли можуть бути причини, що виправдовують інші тлумачення або коли правила не відповідають загальній практиці. Це дійсно проблематично, коли купка осіб розробляє власні правила теґування і потім користуючись інструментами автоматизації намагається закріпити їх в базі даних без проведення належного обговорення. Пам’ятайте, що Wiki не слід використовувати як визначення єдино правильного способу теґування, і що неприпустимо використовувати цитати з Вікі для обґрунтування змін, що зачіпають великі обсяги даних без відповідних консультацій.
  • Імпорт даних поверх наявних без відповідної інтеграції нового контенту в той що вже є, або без слідування іншим Настановам з Імпорту даних.
Інші підходи

Як альтернативу до автоматизованих редагувань, ви можете розглянути можливість запропонувати відстежувати виявлені вами проблеми за допомогою інструментів контролю якості даних, таких як Keep Right, osmose чи валідатора від System-users-3.svgdudka (on osm, edits, contrib, heatmap, chngset com.) для відстеження помилок в даних в Україні. Інструменти контролю якості даних дозволяють переглядати та виправляти підозрілі дані більш предметно спираючись на знання місцевості та докладне ознайомлення з кожним таким випадком.

Документуйте та обговорюйте свої плани

Якщо ви збираєтесь здійснювати автоматизовані редагування, вам потрібно обговорити їх зі спільнотою та задокументувати ваші плани заздалегідь. Документація має бути додана у Вікі та заплановані дії обговорені у відповідному списку розсилки:

  • Це, або список розсилки talk, тут відбуваються загальні для всього проекту обговорення
  • або, список розсилки imports, де обговорюються імпорти та проблеми що виникли після попередніх імпортів
  • або, якщо ваші редагування зачіпають тільки одну країну чи місцевість, зверніться до прийнятих місцевою спільнотою каналів спілкування (Відвідайте https://openstreetmap.community/ щоб знайти які засоби комунікації використовуються у вашій місцевості)
  • або, якщо ваші дії зачіпають лише одне місто чи невеличкий район, звʼяжіться з місцевими маперами одним із вище наведених способів
  • та якщо ваші дії пов'язані з певною сферою, наприклад дані про громадський транспорт[1], ви також маєте обговорити ваші плани використовуючи відповідний канал для спілкування.

Коли ви з’ясуєте, що ваші плани знайшли схвальний відгук серед спільноти за винятком кількох осіб, що мають іншу точку зору, продовжить спілкування з ними, щоб зрозуміти причини що до цього. Якщо ви не можете знайти порозуміння з ними, подумайте про те як зробити виключення щодо їх редагувань або місцевості в якій вони активні. Якщо спротив значно ширший, вам можливо доведеться переглянути ваші плани.

Зауважте, що будь-які подальші зміни чи розширення області застосування щодо ваших початкових пропозицій також мають бути обговорені у той самий спосіб та отримати схвалення спільноти. Неможливо отримати схвалення щодо деяких неконкретних дій на кшталт "Виправлення помилок в теґах".

Як правило, слід документувати запропоновані зміни на англомовній сторінці вікі під назвою "Automated edits/username" (де username – це ваш логін в OSM під яким ви збираєтесь виконувати зазначені дії – подумайте про це зараз, щоб вам не довелося перейменувати сторінку пізніше) та додайте її до переліку автоматизованих змін в категорію Category:Automated edits log.

В цьому документі ви маєте вказати:

  • Хто виконуватимете редагування (бажано ваше справжнє ім’я та як зв’язатися з вами, в ідеалі адресу е-пошти)
  • Вашу мотивацію щодо внесення змін і чому це важливо
  • Докладний опис алгоритму, який ви будете використовувати, щоб визначити, які об’єкти вимагають змін та яких саме змін
  • Інформацію про будь-які проведені вами консультації із посиланнями на список розсилки/дописи на форумі або сторінки обговорення у Вікі та таке інше
  • Коли зміни відбуватимуться або як часто вони повторюватимуться
  • Інформацію, як можна відмовитись від таких редагувань
  • Схвалені Боти потребують наявності власної сторінки у Вікі з назвою що збігається з назвою боту. Боти також повинні мати однойменний обліковий запис, що чітко вказує на зв’язок між обліковим записом користувача та сторінкою Вікі.

Дійте уважно

Ви маєте:

  • Виконувати лише невеличкі зміни за допомогою нового боту перед отриманням схвалення та відгуків, перш ніж розпочати масові виправлення.
  • Переконатись, що ви оновлюєте дані лише на основі актуального стану даних. Ви маєте бути впевненні, що ви ніколи випадково не перезапишете щось, що хтось інший тільки що змінив, використовуючи попередній файл планети.
  • Бути впевненні, що у вас в наявності всі дані на випадок, якщо вам доведеться скасовувати ваші редагування, коли щось піде не так.
  • Планувати вміст ваших наборів змін розсудливо. Якщо ваш бот створює один набір змін для кожного редагування, їх стає важко читати людям. Якщо ваш бот створює один набір змін для цілого ряду виправлень, що охоплюють всю планету, його теж важко читати. Зміни, які згуртовані по невеликих регіонах легше піддаються аналізу іншими маперами (наприклад: "Виправлення теґів highway в Зачепилівському районі").
  • Переконатись, що існує чіткий спосіб визначення змін, виконаних за допомогою вашого бота чи сценарію. Ви можете створити окремий обліковий запис для цього, або використовувати теґи до наборів змін накшталт "source", "created_by", чи "note".
  • Додавати теґ "comment" до ваших наборів змін із зрозумілим для інших поясненням. Також ви маєте додавати теґи mechanical=yes (чи bot=yes), крім того ви маєте посилатись на сторінку документації Вікі для ваших змін за допомогою теґа description=* (напр. description=https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Mechanical Edits/Hupalo Vasyl#Tag Fixup January 2013)
  • Надавати засоби для інших учасників, які дозволяють відмовитись від ваших втручань в їх зміни, наприклад якщо хтось попросить вас не застосовувати вашого бота до їх змін. Ви маєте задовольнити таке прохання та внести відповідні зміни до вашого програмного забезпечення, щоб оминати ці об’єкти в майбутньому.
  • Для глобальних зміни (6-значних та більше), звʼяжіться з адміністраторами (спробуйте IRC) щоб переконатись що ваші зміни не будуть перетинатись з будь-якими операціями на рівні адміністрування, або звіртесь з Munin graphs щоб з’ясувати час найменшого навантаження на сервери.


Розв’язання конфліктів

Завжди є ймовірність, що хтось буде незадоволений такими змінами, навіть після довоготривалих обговорень. Тож будьте готові до цього та розглядайте всі скарги від інших маперів ретельно та будьте ввічливими. Якщо ви дотримуєтесь цих правил, це означає, що ваш обліковий запис не буде заблокований негайно, якщо хтось поскаржиться, але вам все одно доведеться змінити або припинити те, що ви робите, якщо іншим не подобаються ваші та / або побічний ефект від них.

Можливо, що ваші зміни будуть скасовані, навіть якщо ви дотримуєтесь цих правил; вони не гарантують, що ваші зміни будуть прийняті. Data Working Group розслідуватимите та реагувати на проблеми, що не можуть бути розв’язані відповідно до вищенаведеного, та може або заблокувати обліковий запис негайно або надіслати попередження (в залежності від активності облікового запису). Всі автоматизовані редагування, що не дотримуються правил мають бути якнайшвидше скасовані після їх виявлення. У випадках, коли зміни, які порушують ці правила, настільки тісно змішуються з "нормальними" змінами, що їх важко розрізнити, можливо, скасування проблемних змін також спричинить певну побічну втрату серед "звичайних" редагувань.

Дивіться також

  • Import/Guidelines
  • Wikipedia's bot policy - гарний приклад, навіть зважаючи на те що ця довідка не має тут сили.