Uk:Вандалізм

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search
Вандалізм у вигляді неіснуючого міста

Вандалізм — це умисне ігнорування норм, погоджених спільнотою OpenStreetMap. Звичайні огріхи та помилки правок не являються вандалізмом, їх слід скасовувати, застосовуючи деякі з тих самих інструментів, що використовуються для боротьби з вандалізмом.

Види вандалізму

 • Порушення авторських прав
 • Графіті
  Графіті у вигляді GPS-треків (3 назви орієнтирів).
 • Суперечки в базі OpenStreetMap (війни правок)
 • Суперечки на wiki
 • Недоречне використання ботів
 • Стійка агресивна поведінка
 • Спам
 • Цілеспрямоване видалення або пошкодження даних, які, вважаються вірними

Звичайні огріхи та помилки правок не являються вандалізмом, хоч і можливо, деякі мають бути 'скасовані'.

Юридичне становище

Багато країн мають закони щодо протидії кібер-злочинам, які стосуються «змін даних в ком’пютерних системах, що таким чином, спричиняють їх пошкодження» або щось подібне. На поточний момент не відомо жодного випадку притягнення до кримінальної відповідальності або навіть засудження за вандалізм в OSM, але теоретично ці норми права можуть бути застосовані до тих, хто постійно додає "графіті" в OSM, особливо, якщо про це учасника попереджали, що завдяки його діям дані можуть бути пошкоджені.

Реагування на вандалізм

Загальні принципи

Відповідно до обговорення у вересні 2009 точка зору була такою:[1] (адреса з англійського оригіналу сторінки, схоже, помилкова)

 • Ми сподіваємось, що усі учасники постійно намагаються робити корисні, точні і легкодосліджувані зміни.
 • Ми повинні бути впевнені, що кожен учасник робить дані кращими, а не навпаки. Якщо конкретний внесок є сумнівним, ми зобов’язуємось передати його іншим учасникам для розгляду та реагування.
 • Ми повинні знати, що люди припускаються помилок, потребують часу на навчання, а новачки часто потребують підтримки і вони відгукнуться на неї.
 • Ми можемо просити, але не вимагати від учасників коментувати їхні правки та створювати корисні особисті сторінки з деякими відомостями про їхні зацікавлення та знання. Тоді скасовування змін будуть менш імовірними, а особа з більшою вірогідністю отримає допомогу, якої потребує.
 • Якщо за кимось помічені дивні правки, до них спочатку треба поставитись як до сумлінних, але уважно переглянути і за потреби обговорити їх з іншими.
 • Якщо значна кількість правок може бути однозначно доведена як зловмисна, образлива, наклепницька або вважається, що вона принесе проекту погану славу, тоді відповідні правки можуть бути скасовані негайно без дискусії і без 100% перевірки решти змін в наборі.
 • Якщо правки сумнівні, але не визнані невірними, тоді варто зв’язатись з особою для отримання додаткової інформації. Якщо ми не отримуємо розумної (або взагалі ніякої) відповіді і сумнівні правки тривають і не врівноважуються великою кількістю однозначно позитивних правок, тоді нам варто пошукати способи довести щонайменше одну шкідливу правку, щоб вирішити в дискусії з іншими доречність скасування набору змін, або навіть усіх наборів змін даної особи.
 • Учасник, визнаний проблемним, надалі потребує лише поверхневого догляду за наступними правками для скасування його майбутніх наборів змін.
 • Якщо проблема не зникає, ми накладаємо на них 'віртуальний бан', де правки скасовуються без огляду на заслуги, доки особи не зв’яжуться з системним адміністратором і не сповістять, що вони подорослішали та хочуть отримати ще один шанс.
 • Коли дехто вносить погані правки у будь-якій частині світу, він повинен очікувати на глобальну реакцію, тому що навряд чи хтось може призвести до безладу в Ірландії та робити гарну роботу в Ісландії, і я не впевнений, що хотів би розбиратися що коїлося в їхніх головах — швидше я б захистив гарну роботу інших учасників від шкоди, в результаті якої вона могла б зникнути, лише сподіваючись, що деякі корисні правки були також зроблені поміж нісенітниці.
 • Люди, які скасовують роботу інших людей, повинні вміти продемонструвати, що скасування є обґрунтованими і пропорційними проблемі.
 • Іноді 'порожні'('null') правки — такі, з якими нічого не можна вчинити, хіба що 'торкнутися' елементу, — зроблені помилково, редактором або є корисними для оновлення областей. Щоправда велика кількість 'порожніх' правок розцінюватиметься як агресивна поведінка.

Звичайне скасування

Якщо вандалізм носить локальний характер і вплив на спільноту обмежений, тоді здійсніть ввічливий прямий запит до особи через OSM Messaging, припускаючи добрі наміри та почекайте відповіді одну-дві доби. Якщо адекватна відповідь не отримана, проблему можна обговорити у відповідному списку email-розсилання (зазвичай, локальному, національному або регіональному), або з довіреними особами. Якщо доведено, що деякі правки є контрпродуктивними і корисні зміни не очевидні, тоді сумнівні набори змін мають бути скасовані.

Доречним є ведення протоколу скасувань. У Англії/Уельсі/Шотландії, будь-ласка, розміщуйте запити на GB revert request log.

Термінове скасування

Якщо значна кількість правок однозначно трактується як зловмисна, образлива, наклепницька або вважається, що вона принесе проекту погану славу, тоді важливо відповісти негайно і в першу чергу скасувати, паралельно задаючи учаснику питання. Також належить одночасно зв’язатись з Data Working Group.

Знайте, що на даний час (серпень 2009) єдиним можливим є скасування наборів змін, над елементами яких в подальшому не було здійснено ніяких правок.

Віртуальний бан

Коли учасник є суб’єктом 'віртуального бану' (дивіться примітки вище), тоді уся його минула робота може бути вилучена і усі нові правки скасовуватимуться без перегляду, доки він не звернеться до Data Working Group із запитом про перегляд його статусу.

Інструменти та посилання

Доступні інструменти для скасування правок окремих наборів змін, за умови, що не здійснювались подальші правки над відповідними елементами. Ці інструменти поки що важкі у використанні і потребують серйозних технічних знань щоб працювати без спричинення подальших пошкоджень.

Управління

По можливості локальна спільнота OpenStreetMap має вирішувати проблеми вандалізму через вищезгадані процеси.

Data Working Group

Основна стаття: Uk:Data working group

Data Working Group — група, уповноважена фондом мати справу з серйознішими проявами вандалізму та звітувати перед правлінням на щомісячних зборах. У рідких випадках, коли підхід через дії спільноти не працює, про проблему доповідають в data working group (data@osmfoundation.org).

Розробка

Є певна кількість можливих інструментів та технік, які можна використати в роботі з проблемами вандалізму. Вони включають:

 • Білі списки
 • Відкат даних - Дозволити спільноті виконувати таке завдання, використовуючи випробувані інструменти
 • Видалення даних - Дозволити спільноті виконувати таке завдання, використовуючи випробувані інструменти
 • Відкат змін
 • Видалення історії - Потребує привілеїв вищого рівня
 • Відкати
 • Дані з історією

Зовнішні ресурси

Дивіться також