Uk:Відкат змін

From OpenStreetMap Wiki
(Redirected from Uk:Change rollback)
Jump to navigation Jump to search

Відкат змін – спосіб боротьби з вандалізмом та 'помилками' (що не вважаються вандалізмом, але до виправлення яких застосовуються ті ж самі підходи), що призводить до повернення до попередньої версії даних. Також відомий як реверт (reverting).

Скасування вилучень

Дивіться сторінку Undoing deletions, щоб дізнатись про відновлення вилучених даних.

Використання редакторів для відкату невеликого обсягу змін точок та ліній

JOSM

JOSM має вбудований функціонал для скасування змін об’єктів до їх завантаженої до моменту редагування вами даних версії.

JOSM також має втулок Undelete, який може бути використаний для відновлення вилучених зв’язків, ліній та точок. Він дозволяє обійти процес ручного відновлення.

Якщо ви помилково надіслали ваші правки до OSM, Reverter може бути використаний для їх скасування. Будь ласка, будьте дуже обачні – це може пошкодити роботу інших маперів, якщо відкат буде здійснено неправильно, що також призведе до ускладнень у подальшому виправленні помилок. Якщо у вас є сумніви, зверніться по допомогу через один із прийнятих каналів спілкування.

Potlatch 1

Ви також можете скористатись Potlatch 1 для відновлення попередніх версій ліній або для відновлення вилучених ліній. Див Potlatch 1/Primer#Undoing mistakes.

Використовуючи власний API для доступу до бази даних, Potlatch 1 має змогу показувати на мапі раніше вилучені лінії (навіть якщо вам невідомий їх ідентифікатор): наблизьтесь якомога ближче та натисніть кнопку "u", щоб отримати з сервера вилучені в поточному місці лінії. Краще використовувати Potlatch 1 лише для пошуку ідентифікаторів вилучених об’єктів, а їх відновлення виконувати за допомогою інших інструментів. Подивіться також на спосіб пошуку ідентифікаторів вилучених точок.

Посилання на Potlatch 1 було прибране з меню Редагувати, але до нього все ще можна дістатись на сайті OpenStreetMap додавши до URL параметр 'editor=potlatch'. Спочатку оберіть з меню Potlatch 2, а потім приберіть "2" з url.

Використання скриптів для повного скасування наборів змін

Набір змін – згуртовані зміни зроблені одним мапером за певний проміжок часу. Існування наборів змін дозволяє ідентифікувати та працювати з проблематичними наборами змін (наприклад, великомасштабний зсув точок та ліній або вандалізм). Сценарії для відновлення даних використовують набори змін для ідентифікації змін об’єктів та повернення їх первісного стану. Однак набори змін не скасовуються автоматично. Також з бази даних не видаляються всі сліди скасованих змін. Натомість скрипт відновлення даних призведе до того ж самого результату, з погляду на базу даних, як би хтось вручну відновив стан кожного елемента.

Скрипти для відновлення даних виконують скасування повного набору змін, проте вони мають використовуватись тільки, якщо ви точно знаєте що відбувається. Фактично більшість має звернутись по допомогу з цього приводу або попросити авторів скриптів пройтись ними по конкретній території. Ці скрипти не мають захисту від необачних дій. Переконайтесь, що ви точно можете потім виправити все, що ви випадково зламали. Ніколи не застосовуйте їх допоки ви абсолютно не впевнитись що зміни, які ви збираєтесь відкотити, є шкідливими чи випадковими. Якщо у вас немає впевненості з їх приводу обговоріть їх перед тим як діяти.

Деякі зауваження щодо чистих та брудних відкатів

Чистий відкат стосується даних, що після їх внесення не зазнали додаткових змін. В цьому випадку сам відкат не призведе до побічних наслідків. Брудний відкат відбувається, коли дані після їх внесення зазнали інших змін.

На поточний момент скрипт типово не виконує брудні відкати (але в самому скрипті можна задіяти таку можливість). Дивіться Original Changesets and Reverts Proposal 2008#Reverts та Revert scripts для отримання додаткової інформації. Втулок Reverter в JOSM допомагає виконати брудний відкат в інтерактивному режимі, що є більш прийнятним, але потребує більше часу на виконання.

Відновлення первісного стану даних, які потім були змінені іншими маперами є суттєвою проблемою і вимагає ретельного аналізу того, що зробили ці наступні мапери, чи вони лишень намагались "виправити" пошкоджені дані (наприклад, з’єднували вигадані дороги з наявними), або ж вони додали нові об’єкти на мапу OSM, які б було бажано зберегти.

Дивіться також