Fa:Lacking proper attribution

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search

این صفحه دارای نمونه‌هایی از استفاده داده‌های اوپن‌استریت‌مپ است که طبق پروانه اوپن‌استریت‌مپ، ارجاع مناسب یا اشتراک همسان مناسب را رعایت نکرده‌اند.

این مشکل معمولاْ یک اشتباه سهوی است. بطوریکه ناشر ملزومات پروانه را نمی‌شناسد یا نمی‌داند که ارجاع صحیح وارد شده‌است. هم‌چنین امکان اشتباه بصورت خودسر نیز وجود دارد. در بسیاری از موارد نقض پروانه اهمیّت پایینی برخوردار است اما برای اجتماع شایسته است که همه‌ی استفاده‌کنندگان شرایط را رعایت کنند. همچنین نقض‌های عمده می‌توانند رخ دهند که در آن ناشر به رویکرد اجتماع پاسخ ندهند و نیاز به تماس بنیاد با آن‌ها باشد.

ما مستلزم می‌دانیم اوپن‌استریت‌مپ دارای ارجاع، اشتراک‌همسان و باز باشد تا کاربران از پروانه ما مطلع شوند. (در صفحه پروانه OBDL بیشتر ببینید)

برای اطلاعات بیشتر صفحه پرسشگان حقوقی بنیاد را ببینید.

فرایند

  1. هنگامی که متوجه یک نقض می‌شوید، ابتدا بررسی کنید که استفاده از دادهٔ OSM قابل‌توجه است. برای جزئیات قابل‌توجه بودن می‌توانید دستورالعمل بنیاد را بخوانید. اگه مقدار داده قابل‌توجه بود، قدم بعدی را دنبال کنید. اگر هنوز مطمئن نیستید، از افراد اجتماع در گروه تلگرام یا فروم اوپن‌استریت‌مپ ایران جویا شوید.
  2. در پایین جدول زیر یک مدخل بیفزایید. اگر از نقض ناشر مطمئن نیستید، از طریق راه‌های ارتباطی (در بالا ببینید) با افراد مشورت کنید. با این حال اگر مطمئن هم بودید، در فروم یا گروه باز اطلاع دهید.
    در صورتی که لینک مربوطه در لیست سیاه هرزنامه ویکی‌مدیا ذکر شده‌باشد، شما نمی‌توانید آن‌را اینجا درج کنید. در این صورت لطفاً با یک مدیر ویکی‌ تماس برقرار کنید؛ آن‌ها در برابر لیست هرزنامه مصون هستند و همچنین می‌توانند در لیست‌سفید هرزنامه این ویکی درج کنند.
  3. با یک ایمیل نیکو و صلح‌آمیز با ناشر تماس بگیرید. هم‌چنین تاریخ آن را در جدول پایین درج کنید.
  4. تا مدت مناسبی منتظر پاسخ باشید. اگر بعد از آن پاسخ مناسبی پیدا نکردید، می‌بایست برای بار دوم تلاش به منظور تماس با ناشر کنید.
  5. اگر آن هم نتیجه بخش نبود و نقض جدّی تلقی می‌شد، آن‌گاه آن می‌بایست به بنیاد OSM گزارش شود.

برای مطرح و گفت‌وگو کردن در مورد یک مورد خاص، می‌توانید در فروم، گروه تلگرام یا لیست ایمیل ایران اقدام کنید. پیشنهاد نمی‌شود که در قسمت بحث این صفحه این موضوع را مطرح کنید زیرا افراد معدودی آن‌جا را می‌خوانند.

اگر اوپن‌استریت‌مپ از طریق یک سرویس شخص ثالث استفاده شده باشد، آن سرویس ممکن است راهی برای گزارش مشکلات مربوط به ارجاع را فراهم کند. برای مثال، مشکلات مربوط به استفاده‌کنندگان مپ‌باکس از طریق پر کردن این فرم می‌تواند گزارش شود.

راهنما برای مشارکت‌کنندگان

مهربان باشید! ما یک پروژه با مقصود تهیه نقشه آزاد هستیم تا درباره مسائل حقوقی بحث نکنیم. پلیس‌بازی و جمع پشته‌های انبوه از پرونده‌ به کسی کمک نمی‌کند. این کار می‌تواند یک تصویر ناخوشایند از OSM نشان دهد. به حد افراط صحیح نباشید. اگر آنان تمام تلاش خود را می‌کنند، کافیست.

قبل از انجام هر اقدامی، با خود بیاندیشید که ارجاع آیا ارزش بالقوه OSM در از دست رفتن حسن‌نیت یا یک گزارش مضر دارد. برای انتشارات صغیر (مثل کارت دعوت تولد، اسلاید‌های پاورپوینت برای مخاطبان معدود یا پست‌های تصادفی در شبکه‌های اجتماعی) این صفحه ممکن است جای درستی نباشد. هرچند همه‌ی آنها یک نقض به‌شمار می‌آیند.

لیست استفاده‌های ناقض پروانه

همچنین صفحهٔ از اوپن‌استریت‌مپ استفاده می‌کنند را می‌توانید ببینید.

صفحه ارجاع مناسب اشتراک همسان بازبودن اطلاعات تماس تاریخ اصلاح توضیحات
دیوار کامل غیرانشقاقی خیر توسط Iman Moghimi در ۷ آذر ۱۳۹۷ ۶ دی ۱۳۹۷ لینک ارجاع هم در وبسایت و هم در اپ به‌صورت واضح دیده می‌شود. نقشه برای نشان دادن نقطه و از تایل Leaflet استفاده شده.
نشان کامل رعایت نشده خیر در گروه تلگرام با مهدی نامقی ۱۳ فروردین ۱۳۹۸ لینک ارجاع در وبسایت و اپ (مقداری ناواضح) دیده می‌شود. اما با وجود درخواست‌های متعدد اشتراک همسان رعایت نشده. نقشه برای ناوبری و آمار استفاده می‌شود و از تایل نشان استفاده می‌شود. نشان محصول شرکت راژمان است که پیشتر سازنده نقشه‌های بدون ارجاع بوده‌است.
صفحه ارجاع مناسب اشتراک همسان بازبودن اطلاعات تماس تاریخ اصلاح توضیحات