Fa:Upload GPS tracks

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search
GPS Satellite NASA art-iif.jpg

روش مناسبی برای مشارکت در پروژهٔ OpenStreetMap بارگذاری ردهای GNSS (GPS،Galileo،‏ GLONASS،BeiDou/COMPASS و...) است. این رد را به‌وسیلهٔ گیرندهٔ ماهواره‌ای یا دستگاه موبایل خود ضبط می‌کنید. یک رد عبارت است از سابقهٔ مکان شما در هر ثانیه یا در هر متر (tracelog یا ردنگاره یا مسیر ردیابی‌شده). ردنگاره‌ها را می‌توانیم به‌صورت خطوط یا نقاطی در پس‌زمینهٔ ویرایشگر نقشه نمایش دهیم. این خطوط یا نقاط به عنوان راهنما برای افزودن عوارض نقشه (مانند جاده‌ها یا پیاده‌روها) به کار می‌روند؛ مشابه رسم نقشه از روی تصاویر ماهواره‌ای. این روش مخصوصاً زمانی که به تصاویر ماهواره‌ای روزآمد دسترسی نداریم برای رسم نقشه بسیار سودمند است.

ضبط تبدیل ویرایش بارگذاری درستی بررسی دستگاه‌ها(en)

بارگذاری ردهای GPS (یا مسیرهای GPS) به این معنی است که ردهای GPS خودتان را، که خود شما با استفاده از دستگاه GPS تهیه کرده‌اید، در سرور OSM بارگذاری کنید.

شما می‌توانید ردهای جی‌پی‌اس خود را فقط برای کارهای ویرایشی خودتان استفاده کنید و با دیگران به‌اشتراک نگذراید. همهٔ ویرایشگرهای اصلی می‌توانند فایل‌های GPX موجود روی حافظهٔ محلی را بدون نیاز به بارگذاری نمایش دهند. اما بارگذاری ردهای GPS برای کمک به ویرایش نقشهٔ OSM انجام می‌شود. هنگامی که شما ردهای جی‌پی‌اس خود را بارگذاری کنید به دیگران این امکان را می‌دهید که داده‌های بیشتری برای بهبود نقشه در اختیار داشته باشند.

بارگذاری ردهای GPS جدای از فرآیند ویرایش نقشه است (برای اطلاعات بیشتر دربارهٔ تفاوت این دو، بخش زیر را ببینید).

بارگذاری ردهای GPS با درون‌بردهای انبوه هم فرق دارد.

چگونه یک رد جی‌پی‌اس را آپلود کنیم؟

با استفاده از وبسایت اوپن‌استریت‌مپ

وبسایت اوپن‌استریت‌مپ ابزاری برای بارگذاری ردها تعبیه کرده و آسان‌ترین راه برای اضافه‌کردن ردهای جی‌پی‌اس به اوپن‌استریت‌مپ است:

لینک به صفحهٔ ردهای GPS با کادر قرمز نشان داده شده است. چنانچه عرض صفحه کم باشد، شاید پشت «بیشتر ▼» یا زیر دکمهٔ منو با علامت «☰» باشد.
 • (اختیاری) اگر دستگاه GPS شما خودش از قالب GPX پشتیبانی نمی‌کند، مسیر GPS خود را به فرمت GPX تبدیل کنید.
  • فقط ردهای جی‌پی‌اسی که در قالب فایل GPX باشند را می‌توانید در اوپن‌استریت‌مپ بارگذاری کنید. همچنین می‌توانید چندین فایل GPX را با هم آپلود کنید. برای این منظور فایل‌های GPX را در یک فایل zip (یا tar/tar.gz) قرار دهید.
  • فایل‌ها را می‌توانید به‌آسانی با استفاده از ابزارهای این کار تبدیل کنید – مبحث تبدیل مسیرهای GPS را ببینید.
 • از منوی بالای سایت «ردهای GPS» را انتخاب کنید.
 • مستقیماً «ردهای من» یا «بارگذاری یک رد» را انتخاب کنید.
  • چنانچه قبلاً وارد سایت OSM نشده باشید، از شما نام کاربری و رمز عبور خواسته می‌شود. چنانچه اصلاً حسابی ندارید ابتدا بایست یک حساب کاربری بسازید.
 • (اختیاری) دکمه Browse را بزنید تا یک فایل GPX از کامپیوترتان انتخاب کنید.
 • (اختیاری) توصیفی وارد کنید و تگ‌هایی برای مسیر GPS بنویسید. به سایرین کمک کنید تا بفهمند که این مسیر چگونه ضبط شده است، تفاوت زیادی بین مسیر ضبط شده هنگام رانندگی یا کوهنوردی و دوچرخه‌سواری وجود دارد.
 • (اختیاری) تنظیمات حریم خصوصی را انتخاب کنید پدیداری ردهای GPS.
  • اگر نمی‌خواهید دیگران رد GPS شما را ببینند همین‌جا توقف کنید و آپلود نکنید. (اگر آن را آپلود کرده‌اید، هنوز می‌توانید از طریق ردهای من آن را ویرایش/حذف کنید.)
 • بارگذاری را کلیک کنید. فایل به سرور OSM آپلود خواهد شد و در صف فایل‌های آپلودشده قرار می‌گیرد تا در پایگاه‌داده درج شود (کنار آن کلمه «در انتظار» نوشته می‌شود).

آپلود مستقیم با استفاده از نرم‌افزارهای دیگر

سازندگان نرم‌افزارها می‌توانند مستندات GPX upload API را ببینند.

برخی نرم‌افزارها/اپلیکیشن‌ها/دستگاه‌های GPS این امکان را می‌دهند که ردهای ضبط‌شده‌تان را مستقیماً در اوپن‌استریت‌مپ بارگذاری کنید:

نرم‌افزارهای زیر از آپلود مستقیم ردهای جی‌پی‌اس به اوپن‌استریت‌مپ پشتیبانی می‌کنند:

اندروید
آی‌او‌اس
 • OsmAnd یک اپلیکیشن همه‌کاره با قابلیت ردگیری و بارگذاری مستقیم. متن باز.
 • Track'n Trail
رومیزی
 • JOSM ویرایشگر جاوا برای Openstreetmap. برای بارگذاری ردهای GPS به افزونهٔ DirectUpload plugin نیاز دارید. شاید لازم باشد حالت اعتبارسنجی را از Basic Authentication به OAuth تغییر دهید (حداقل روی لینوکس این‌طور است) تا کار کند.
 • Viking یک ویرایشگر و تحلیلگر رومیزی (دسکتاپ) داده‌های جی‌پی‌اس.

رفع اشکال

من یک رد جی‌پی‌اس آپلود کرده‌ام اما نقشه هیچ تغییری نکرده

هنگامی که یک فایل GPX را بارگذاری می‌کنید، نقاط آن استخراج می‌شود و در پایگاه‌داده قرار می‌گیرد. ما به‌طور خودکار بر اساس فایل‌های آپلودشدهٔ شما خیابان‌ها، راه‌ها و سایر عوارض نقشه را رسم نمی‌کنیم. برای افزودن عارضه‌ها به نقشه باید شما (یا فرد دیگری) این ردهای جی‌پی‌اس را به‌عنوان راهنما در پس‌زمینهٔ نرم‌افزار ویرایشگر قرار دهید و از روی آن‌ها عارضه‌ها را رسم کنید.

شاید بپرسید چرا این کار خودکار انجام نمی‌شود؟ در پاسخ باید گفت که ردهای جی‌پی‌اس خام، طلاعات مهمی همچون نام و نوع راه (اصلی، فرعی، بزرگراه و...) را ندارند. همچنین اغلب اوقات ردهای جی‌پی‌اس به‌علت سیگنال ضعیف به‌صورت زیگزاگ هستند یا مثلا در محل‌های توقف ابری از نقطه‌ها به‌وجود می‌آید. این‌گونه اشکالات باعث می‌شوند که رسم را به‌صورت دستی انجام دهیم تا اطلاعات دقیق و درست وارد نقشه شود.

از کجا می‌توانم ردهایی که خودم آپلود کرده‌ام را ببینم؟

پس از اینکه فایل GPX شما در پایگاه‌داده آپلود شود، می‌توانید...

 • از زبانهٔ ردهای GPS در وبسایت، رد آپلودشدهٔ خود را ببینید
 • رد خود را در پس‌زمینهٔ نرم‌افزار ویرایشگر قرار دهید و از روی آن نقشه را ویرایش کنید (روی دکمهٔ ویرایش که کنار هر رد قرار دارد کلیک کنید)
 • لطفاً راهنمای نرم‌افزار ویرایشگری که از آن استفاده می‌کنید را ببینید تا با نحوهٔ کار با ردهای GPS در آن ویرایشگر آشنا شوید. چند اشارهٔ کوچک:
  • هنگام ویرایش یک منطقه، رد جی‌پی‌اس خود را بین سایر ردها ببینید.
   • در ویرایشگر iD، رد شما به‌سرعت در لایهٔ «ردهای جی‌پی‌اس» قرار می‌گیرد.
   • در Potlatch 2 روی 'GPS' بزنید (با استفاده از همین دکمه یا فشردن کلید 'g')
   • در JOSM در پنجرهٔ دانلود، گزینهٔ Raw GPS data را از قسمت Data sources and Types علامت بزنید.
  • برای ویرایش در Potlatch 1: تبدیل ردهای GPS به راه در potlatch 1.
 • با استفاده از API هم می‌توانید رد خود را درون یک کادر محصورکننده (boinding box) از میان سایر ردها دریافت کنید.

برچسب یا تگ فایل GPX چیست؟

نکته: تگ‌گذاری ردها کاملاً با تگ‌گذاری داده‌های OSM متفاوت است. این دو را با هم اشتباه نگیرید.

هنگام بارگذاری فایل‌های GPX می‌توانید چند تگ (برچسب) برای رد جی‌پی‌اس خود ذکر کنید تا آن بهتر توصیف شود. با این کار ردهای جی‌پی‌اس شما راحت‌تر پیدا می‌شود و همچنین ردها به‌مرور با استفاده از تگ‌ها گروه‌بندی می‌شوند. مثلا همهٔ ردهایی که تگ «tehran» دارند را می‌توانید اینجا پیدا کنید www.openstreetmap.org/traces/tag/tehran. اگر می‌بینید که این فهرست کوچک است، به‌دلیل آن است که افراد کمی ردهای آپلودشدهٔ خود را برچسب‌گذاری کرده‌اند. توجه کنید که برچسب‌ها به حالت حروف حساس است، مثلا Tehran با tehran فرق دارد.

به هر فایل می‌توانید چندین تگ بدهید. تگ‌ها را با کاما , از هم جدا کنید. تگ‌ها معمولا عبارت‌اند از نام کشورها، شهرها یا سایر مکان‌هایی که رد شما از آن می‌گذرد. البته می‌تواند هر چیزی باشد که فکر می‌کنید به دسته‌بندی بهتر ردتان کمک می‌کند.

کنار رد آپلودشدهٔ من نوشته «در انتظار». چرا؟

رد در انتظار پردازش و درج در پایگاه‌داده قرار دارد. این فرآیند معمولا کمتر از پانزده دقیقه طول می‌کشد. در زمان شلوغی معمولا باید قدری منتظر ماند. البته لازم نیست برای شروع ویرایش منتظر اتمام فرآیند باشید و می‌توانید رد خود را مستقیما از روی کامپیتر در ویرایشگر باز کنید:

 • در iD کافی است فایل GPX را به محیط ویرایش بکشید.
 • در Potlatch، روی لینک «ویرایش» در کنار رد خود کلیک کنید (در فهرست ردهای جی‌پی‌اش) و سپس از منوی بالا و ویرایشگر را به potlatch تغییر دهید.
 • در JOSM یا سایر ویرایشگرهای آفلاین، کافی است فایل رد را در نرم‌افزار وارد کنید.

چرا در مرکز شهرها یا نزدیک ساختمان‌های بزرگ فلزی سیگنال / ردهای جی‌پی‌اس خوب نیست؟

For a GPS to work and achieve some accuracy it needs to receive at least four satellite signals. Often when in city centres there are many tall buildings that can block these signals and stop the GPS from being able to work out where it is. There may also be multi-path effects from the material making up the buildings around you, whereby signals bounce off them so the receiver actually thinks it is somewhere in the buildings around. Another factor that can affect this is the number and position of satellites that can be seen at the time of logging; trying the route on another day or a different time of day may give better results.


broom

Help (89606) - The Noun Project.svg