Pl:Key:maxspeed:practical
![]() |
![]() |
Opis |
---|
Praktycznie osiągalna na danym odcinku drogi prędkość bez uwzględnienia przepisów |
Grupa: Właściwości drogi |
Używane do tych elementów |
Przydatne oznaczenia |
|
Wikidane |
Szukaj w Wikidane |
Status: nie zdefiniowany |
|
Narzędzia |
|
Podstawowe informacje
Dla oddzielnego opisu wartości, charakteryzujących maksymalną dopuszczalną przepisami prędkość oraz maksymalną prędkość, którą można osiągnąć na drodze z uwzględnieniem innych okoliczności.
Zalecany do stosowania w krajach, gdzie istnieje duży odsetek dróg na których nie da się rozwinąć maksymalnej dozwolonej przepisami prędkości.
Obliczany jako funkcja minimum z dwóch wartości:
- Ograniczenia fizycznych właściwości drogi (jakość nawierzchni, krętość itd.)
- Ograniczenia, związane z przepustowością drogi, pieszymi itd.
Liczba bez podania jednostek miar oznacza km/h, by podać mile na godzinę należy dodać "mph" po wartości liczbowej.
Obliczając daną wartość ignorujemy dopuszczalną przepisami prędkość. Ale, żeby uniknąć wieloznaczności, jak również wojen edycyjnych w stylu "kto ma lepszą furę", wartość danego parametru ograniczono do 150 km/h, co odpowiada idealnie równej i prostej drodze przy braku innych samochodów i pieszych.
Ta interpretacja różni się od angielskojęzycznego proposalu danego tagu maxspeed:practical=*, co uznano za dopuszczalne, ponieważ proposal został odrzucony.
Oceniając maxspeed:practical=* na podstawie pierwszego ograniczenia (jakość nawierzchni), należy mieć na uwadze samochód osobowy. Nie należy przy ocenie brać pod uwagę samochody sportowe, terenowe albo ciężarowe.
Oceniając maxspeed:practical=* na podstawie drugiego ograniczenia (przepustowość) zalecana jest dyferencjacja, uwzględniając dni tygodnia i pory dnia przy pomocy conditional=*.
Zakładamy że za kierownicą siedzi adekwatny kierowca, który nigdzie nie śpieszy się w tym momencie, dba o samochód i bezpieczeństwo innych uczestników ruchu.
Wartości
Główny sposób określenia konkretnych wartości - ocena ekspercka.
Pełna lista możliwych wartości (km/h): 1, 2, 3, 5, 7, 10, 15, 20, 30, 40, 50, 60, 70, 80, 90, 100, 110, 120, 130, 140, 150.
W przypadku, gdy mamy dostateczną ilość faktycznego materiału, dopuszczalne jest określanie wartości na podstawie analizy statystycznej. Przy czym zakładamy że 15% kierowców przekracza prędkość bezpieczną, a wartość jest ustalana na podstawie 85% przypadków. Wartość podajemy z kropką dziesiętną i zaokrąglamy do 0.1 km/h.
Niedopuszczalne jest wykorzystywanie tagu by konkretna nawigacja prowadziła optymalną, z punktu widzenia usera, trasą.
Przykłady
- maxspeed=70 + maxspeed:practical=40
- maxspeed=RU:urban + maxspeed:practical=10
- maxspeed=RU:living_street + maxspeed:practical=5.
Uwagi
Należy stosować tylko razem z maxspeed=*.
Zalecane dodawać też smoothness=*, surface=*, width=* i lanes=*.
Dany tag został odrzucony podczas międzynarodowego głosowania maxspeed:practical=*. Główne przyczyny tego są następujące:
- niewystarczająco precyzyjnie określone warunki wykorzystania tagu.
- fakt, że wiele z uczestników głosowania po prostu nie wyobrażają sobie, że gdzieś mogą istnieć drogi, po których nie da się przejechać z maksymalna dozwoloną przepisami prędkością, albo drogi, gdzie głównym ograniczeniem prędkości jest stan nawierzchni, a nie charakterystyki samochodu czy warunki pogodowe.
W Rosji ten tag jest często stosowany, włącznie ze wsparciem przez nawigacje danego tagu, dlatego brak dokumentacji prowadzi do znacznego rozrzutu danych.
Ten tag proponowano wykorzystywać w roli:
- zmierzonej średnie prędkości ruchu - odrzucono, ponieważ tagi typu maxspeed=*nie mogą opisywać średniej prędkości, w tym celu zaproponowano oddzielny tag avgspeed=*.
- abstrakcyjnego parametru ustawień dla routingu - odrzucono z powodu niezgodności z zasadami OSM.
- ograniczenia prędkości z uwzględnieniem wszystkich ograniczeń (również wynikających z PoRD) - odrzucono ponieważ obszar maxspeed:practical > maxspeed może być łatwo algorytmicznie odrzucony, a odwrotna sytuacja (z jaką prędkością da się przejechać po drodze bez uwzględnia zasad ruchu drogowego) jest niemożliwa technicznie.
Na podstawie dyskusji[1] wybór padł na dany wariant.
Patrz też
- maxspeed=* - maksymalna dozwolona prędkość km/h
- maxspeed:practical=* - maksymalna możliwa prędkość km/h
- conditional=* - warunki ograniczeń
- smoothness=* - stan i przejezdność drogi
- surface=* - typ nawierzchni
- avgspeed=* - proponowany tag średniej prędkości
Linki
- ↑ http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=19202&p=1 - na forum OSM.