Pl:Relation:destination sign

From OpenStreetMap Wiki
Jump to: navigation, search
Dostępne języki — Relation:destination_sign
Afrikaans Alemannisch aragonés asturianu azərbaycanca Bahasa Indonesia Bahasa Melayu Bân-lâm-gú Basa Jawa Baso Minangkabau bosanski brezhoneg català čeština dansk Deutsch eesti English español Esperanto estremeñu euskara français Frysk Gaeilge Gàidhlig galego Hausa hrvatski Igbo interlingua Interlingue isiXhosa isiZulu íslenska italiano Kiswahili Kreyòl ayisyen kréyòl gwadloupéyen kurdî latviešu Lëtzebuergesch lietuvių magyar Malagasy Malti Nederlands Nedersaksies norsk norsk nynorsk occitan Oromoo oʻzbekcha/ўзбекча Plattdüütsch polski português português do Brasil română shqip slovenčina slovenščina Soomaaliga suomi svenska Tiếng Việt Türkçe Vahcuengh vèneto Wolof Yorùbá Zazaki српски / srpski беларуская български қазақша македонски монгол русский тоҷикӣ українська Ελληνικά Հայերեն ქართული नेपाली मराठी हिन्दी অসমীয়া বাংলা ਪੰਜਾਬੀ ગુજરાતી ଓଡ଼ିଆ தமிழ் తెలుగు ಕನ್ನಡ മലയാളം සිංහල ไทย မြန်မာဘာသာ ລາວ ភាសាខ្មែរ ⵜⴰⵎⴰⵣⵉⵖⵜ አማርኛ 한국어 日本語 中文(简体)‎ 吴语 粵語 中文(繁體)‎ ייִדיש עברית اردو العربية پښتو سنڌي فارسی ދިވެހިބަސް
type=destination_sign
(rodzaj=znak_docelowy)
LA2-blagulskylt.jpg
Opis
Znak kierunku przed lub na skrzyżowaniach.
Kategoria: Relations
Role pomoc
  • węzeł - sign
  • węzeł - intersection
  • węzełlinia - from
  • węzełlinia - to
Statystyka użycia
Filtrowanie danych używając Overpass turbo:
Filtrowanie danych OSM z tym tagiem, używając Overpass turbo (via overpass turbo - help)


Ta relacja pozwala na wprowadzenie do OSM informacji o znakach kierunku na skrzyżowaniu. W przypadku korzystania z oprogramowania routingu jako pomocy nawigacyjnej, to jest bardzo przydatne pokazanie znaków z informacją o kierunku . Na przykład zamiast po prostu mówić "Skręć w lewo za 200m" routing software mógłby także powiedzieć: "Jedź za znakiem do Poznania".

Uwaga: Pierwotnie zasadniczym celem jest rendering nawigatorów (jak ten - na następnym skrzyżowaniu kieruj się według znaku "E4 Malmö") lub przy opisie zakręt-za-zakrętem "gdy jedziemy według przygotowanej trasy - pierwotnym zamiarem jest nie używanie do wspomagania tworzenia tras.

Oznaczenia

Klucz Wartość Przykład Komentarz
type destination_sign destination_sign Typ relacji
destination nazwa Poznań Przeznaczenia, jak jest napisane na znaku. Odległość nie jest zaznaczona.
distance liczba km lub mil 16 km Odległość podana na znaku. (opcjonalne)
time hh:mm 3:15 Czas podany na znaku/ drogowskazie (opcjonalne i dla określenia czasu podróży).
colour:back kolor blue Kolor tła znaku. (opcjonalne)
colour:text kolor white Kolor tekstu na znaku. (opcjonalne)
colour:arrow kolor white Kolor obwódki / strzałki na znaku. (opcjonalne)

Dla znaków wskazujących na funkcję należy korzystać z normalnego tagu dla tej funkcji, na przykład znak z ikoną szpitala bez nazwy może być po prostu oznaczony jako type=destination_sign + amenity=hospital. Inne odpowiednie klucze to ref = i aeroway=aerodrome.

Dla znaków z kierunkiem do wielu miejsc, powinna być tworzona wielokrotna relacja.

Kolory powinny być domyślnie dobrane dla niektórych (zwłaszcza według krajowych norm) presetów, jeśli pominięte. To jest obsługiwane przez oprogramowania pokazujące trasy/mapy. Ponieważ odcienie żółtego prawdopodobnie nie są interesujące, nie widzę potrzeby, aby określić RGB-kolor. Kolory mogą (powinny?) być wybrane z listy, np. zestawu black, white, red, blue, green, brown i yellow.

Członkowie relacji

Way lub Node Role Powtarzalność? Komentarz
węzełlinia to dokładnie jeden (Pierwszy) węzeł / droga / na trasie po skrzyżowaniu.
węzełlinia from jeden lub więcej (opcjonalnie) (Ostatni) węzeł / droga przed skrzyżowaniem.

Niepotrzebne, gdy znaki kierunku są takie same z wszystkich "nie-do" kierunków.

węzeł intersection jeden (opcjonalnie) Węzeł skrzyżowania. Albo ten lub skąd, muszą być podane.
węzeł sign jeden lub więcej (opcjonalnie) Punkt miejsca gdzie został postawiony znak. To może być punkt skrzyżowania lub przed nim.

Przykład

Powiedzmy, że dojeżdżamy do skrzyżowania na szkicu w kierunku danej miejscowości i oprogramowanie trasy mówi, że należy skręcić w lewo. Byłoby dodatkową pomocą wiedzieć, że chcę jechać według znaku do Österstad. Pomoc ta staje się coraz bardziej przydatna, gdy jedziemy większą drogę z wieloma zjazdami i przecinającymi się drogami.

Destination sign relation.png

Relacje dla znaku na szkicu: (Zakładając, że znaki nie są widoczne od drogi z Åsmestad.)

Uwagi dla twórców oprogramowania do routingu

Raz jeszcze: Pierwotnie zasadniczym celem jest rendering nawigatorów (jak ten - na następnym skrzyżowaniu kieruj się według znaku "E4 Malmö") lub przy opisie zakręt-za-zakrętem "gdy jedziemy według przygotowanej trasy - pierwotnym zamiarem jest nie używanie do wspomagania tworzenia tras.

  1. Sprawdź destination_sign-relations wzdłuż trasy (który już jest i zamierzamy nią podążać).
  2. Zachowaj wszystkie relacje, gdzie trasa przechodzi przez znak członka relacji a następnie członków relacji skrzyżowania (jeśli określona) tej samej relacji.
  3. Usuń wszystkie relacje, które pochodzące od członka (-ów) relacji, ale nie od członka relacji danej trasy.
  4. W razie potrzeby (np. na urządzeniach z małymi ekranami) usuń relacje (w inteligentny sposób), tak aby nie było więcej niż jednej relacji pokazanej na każdym skrzyżowaniu.
  5. * Dobre routing oprogramowanie powinno widzieć wcześniej i zobaczyć, jakie kierunki są pokazywane w dalszej części drogi i zminimalizować liczbę różnych miejsc docelowych. Jeden z lepszych sposobów zmniejszenia znaków jest śledzenie znaków w tym samym kierunku, tak daleko, jak tylko to możliwe. Na przykład jeśli jedziemy do Wrocławia, powinniśmy trzymać się znaku "A4 Wrocław", ale możemy również jechać za znakiem "Kraków" a następnie "Katowice" i chcielibyśmy być ciągle na tej samej trasie. Ale jest trochę bardziej wygodne śledzenie znaku Wrocław" od początku.
  6. Pokaż użytkownikowi znak (ewentualnie z określonymi kolorami) z nazwą od tagu przeznaczenia.

Zobacz też