Pl:Tag:parking=layby

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search
Public-images-osm logo.svg parking = layby
Parking lay-by on the A174 - geograph.org.uk - 622200.jpg
Opis
Parking przydrożny przylegający do głównej drogi, zlokalizowany poza obszarem zabudowanym. Show/edit corresponding data item.
Grupa: parking
Używane na tych elementach
może być przyporządkowany do punktunie może być przyporządkowany do liniimoże być przyporządkowany do obszaru (i relacji multipolygon)może być przyporządkowany do relacji
Wymagane znaczniki
Status: w użyciu

lay-by (termin stosowany na Wyspach Brytyjskich) to obszar przylegający bezpośrednio do głównej drogi poza obszarem zabudowanym zapewniający minimalne potrzeby parkingowe. Na parkingu typu "lejba" kierowcy mogą zrobić sobie krótką przerwę w drodze do celu.

Inna nazwa to parking przydrożny lub żargonowe określenie "bujanka". Synonimami dla lay-by w języku angielskim są: pull-off, rest area, rest stop.

Mapowanie

Rysujemy amenity=parking⁣, do którego dodajemy parking=layby.

Dla większych obiektów, gdzie strefa odpoczynku dla kierowców nie znajduje się tuż przy głównej drodze jak ma to miejsce w przypadku lay-by, lecz drodze wewnętrznej, lepszym wyborem może być highway=rest_area i oznaczenie parkingu z wykorzystaniem dodatkowych tagów jak m.in parking=surface, parking=street_side.

Kiedy nie stosujemy

W przeszłości z powodu braku dokumentacji niektóre parkingi typu street-side były niewłaściwie oznaczane jako parking typu lay-by. Dla parkingów przyległych do ulicy w obszarze zabudowanym należy zastosować parking:lane=* i parking=street_side.

Zobacz też: