Pl:Tag:highway=rest_area

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search
Public-images-osm logo.svg highway = rest_area
(droga = strefa_odpoczynku)
Wentworth terrain.jpg
Opis
Miejsce, gdzie kierowcy mogą się zatrzymać przy drodze, żeby odpocząć (ale nie zatankować). Show/edit corresponding data item.
Odwzorowanie w OSM Carto
Rendering-highway services.png
Grupa: Drogi
Używane do tych elementów
może być przyporządkowany do punktunie może być przyporządkowany do liniimoże być przyporządkowany do obszaru (i relacji multipolygon)nie może być przyporządkowany do relacji (z wyjątkiem relacji multipolygon)
Przydatne kombinacje
Status: w rzeczywistości

highway=rest_area – tag do oznaczenia miejsca obsługi podróżnych.

Znak często używany do oznaczania miejsc odpoczynku

Miejsce to jest najczęściej utwardzone (krótka droga lub plac) przy drodze głównej często z koszami, część z nich ma stoły piknikowe, toalety.

Głównym zadaniem miejsca obsługi/ odpoczynku podróżnych (MOP) jest umożliwienie kierowcom i ich bliskim wykonania bezpiecznej przerwy w podróży.
W odróżnieniu od highway=services, strefy odpoczynku przy drodze "rest area" nie mają infrastruktury do sprzedaży paliwa z wyłączeniem stacji ładowania pojazdów.

amenity=parking + parking=layby to najprostsza forma miejsca odpoczynku dla kierowców w postaci parkingu przylegającego bezpośrednio do głównej drogi, zlokalizowanego poza obszarem zabudowanym. Nazwa lay-by jest stosowana na Wyspach Brytyjskich.

Atrybutowanie

Dla mniejszego obszaru węzeł + highway=rest_area dla większego obszaru obszar + highway=rest_area + area=yes.

Przykład

Zobacz też