Cs:Tag:highway=rest_area

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search
Public-images-osm logo.svg highway = rest_area
Parking and picnic area at Rest And Be Thankful - geograph.org.uk - 1657648.jpg
Popis
Dálniční/silniční odpočívka, kde není benzínová stanice. Show/edit corresponding data item.
Vykreslování v OSM Carto
Rendering-highway services.png
Skupina: Silnice
Použité na těchto prvcích
může být použito na uzlunemělo by být použito na cestěmůže být použito na plošenemělo by být použito na relaci
Vhodné kombinace
Status: de facto

 Odpočívka je místo u silnice, obvykle u dálnice, kde řidič může zastavit a odpočinout si.

Na rozdíl od highway=services, odpočívka není vybavena benzínovou stanicí, ale mohou zde být piknikové stoly, odpadkové koše a záchody.

Jak mapovat

Zmapuje cestu vedoucí skrz odpočívku jako highway=service. Pak umístěte uzel nebo uzavřenou cestu a označte ji jako highway=rest_area. Viz také stránku highway=services.

Mezinárodní ekvivalence

Tyto oblasti se často nazývají rest stop, turnout nebo lay-by. Mohou být doplněny o turistické informace (tourism=information) a tvořit tak welcome center.

Ve Velké Británii jsou odpočívky značeny symbolem "P" na modrém pozadí, identicky jako se značí parkoviště. Nejčastěji mají podobu jednoduchého, spíše krátkého, extra jízdního pruhu vedle dálnice s betonovým povrchem a několika odpadkovými koši. Některé jsou od silnice vzdálenější, takže tvoří krátkou smyčku účelové komunikace a na hodně z nich jsou mobilní prodejny rychlého občerstvení, záchody atd. (Ve Velké Británii je legální na těchto odpočívkách parkovat nákladní vozidla s návěsy, ale nikoliv na těch, které nejsou odděleny od silnice, takže některé uživatele silnic (řidiče kamiónů) může tento rozdíl zajímat.) Odpočívky se ve Velké Británii nevyskytují na dálnicích: podle zákona se musí na dálnici stavět pouze plně vybavená odpočívadla.

V USA velká část mezistátních dálnic má pouze odpočívky a nikoliv plně vybavená odpočívadla. Aby člověk získal palivo nebo jídlo, musí sjet z dálnice. Hlavní výjimkou jsou placená mezistátní dálnice, kde jsou plně vybavená odpočívadla normou.

V kontinentální Evropě se často používá tato dopravní značka, i když mnoho odpočívek je značeno pouze normální dopravní značkou Parkoviště, nebo není značeno vůbec.

Poznámky

  • Ujistěte se, že přidáte i značku area=yes v případě, že označujete cestu, protože to není pro uzavřené cesty výchozí hodnota (chyba #137).

Viz také

  • drinking_water=yes/no - sděluje, zda je zde dostupná pitná voda.
  • toilets=yes/no - sděluje, zda jsou zde záchody.
  • waste_bin=yes/no - sděluje, zda jsou zde odpadkové koše.
  • picnic_table=yes/no - sděluje, zda jsou zde jídelní stoly.

Tam, kde znáte umístění tohoto vybavení, je lépe je mapovat jako samostatné prvky.

  • caravan=yes/no - sděluje, zda je možno přijet s karavanem.