Uk:Точність

From OpenStreetMap Wiki
(Redirected from Uk:Accuracy)
Jump to: navigation, search
Доступні мови — Accuracy
Afrikaans Alemannisch aragonés asturianu azərbaycanca Bahasa Indonesia Bahasa Melayu Bân-lâm-gú Basa Jawa Baso Minangkabau bosanski brezhoneg català čeština dansk Deutsch eesti English español Esperanto estremeñu euskara français Frysk Gaeilge Gàidhlig galego Hausa hrvatski Igbo interlingua Interlingue isiXhosa isiZulu íslenska italiano Kiswahili Kreyòl ayisyen kréyòl gwadloupéyen kurdî latviešu Lëtzebuergesch lietuvių magyar Malagasy Malti Nederlands Nedersaksies norsk norsk nynorsk occitan Oromoo oʻzbekcha/ўзбекча Plattdüütsch polski português română shqip slovenčina slovenščina Soomaaliga suomi svenska Tiếng Việt Türkçe Vahcuengh vèneto Wolof Yorùbá Zazaki српски / srpski беларуская български қазақша македонски монгол русский тоҷикӣ українська Ελληνικά Հայերեն ქართული नेपाली मराठी हिन्दी অসমীয়া বাংলা ਪੰਜਾਬੀ ગુજરાતી ଓଡ଼ିଆ தமிழ் తెలుగు ಕನ್ನಡ മലയാളം සිංහල ไทย မြန်မာဘာသာ ລາວ ភាសាខ្មែរ ⵜⴰⵎⴰⵣⵉⵖⵜ አማርኛ 한국어 日本語 中文(简体)‎ 吴语 粵語 中文(繁體)‎ ייִדיש עברית اردو العربية پښتو سنڌي فارسی ދިވެހިބަސް

Точність мапи дуже важлива, причин неточності може бути безліч.

Положення

GPS

GPS-треки можуть надавати хибне уявлення про точність. Є багато дрібних помилок, здатних втрутитися в сигнали GPS.

Gps-accuracy.png

Наведене зображення невелокої ділянки з нерухомістю у Markinch містить декілька треків GPS, та кілька неточностей.

По-перше, погляньте на численні білі лінії у верхній частині зображення. Це треки з Navigo 3100 GPS.

Це дорога зі сходу на захід, з відстанню між проїжджими частинами близько 5 метрів.

Протягом кількох поїздок впродовж кількох місяців з одним і тим самим GPS виясняється суть помилки. Білі лінії мали б бути розташовані в дві смуги шириною близько метра, розділені простором близько 4 метрів.

Але не видно нічого схожого, крайні треки розташовані на відстані близько 18 м.

Це вказує на те, що точність з дня на день може змінюватись в межах +-7 м або щось близько того.

Кореляція треків, зібраних за коротший період, буде помилково сприйнята як вища.

Зверніть увагу на треки нижче - це поїздки довкола невеликих будівель. Порівняйте ділянки, де два білих трека йдуть в зустрічних напрямках - кожен трек записаний з паузою близько 5 хвилин, і систематична похибка між ними складає близько метра.

Якщо здійснити повторний запис через тиждень, цей трек буде зміщений на майже 15 м.

Зазвичай не варто правити помилки з точністю вище вказаної, виключаючи виняткові обставини.

Рожевий трек - зовсім відмінний випадок. Це інший GPS, він відображає помилки, притаманні GPS зі слабким сигналом (хоча він проходить поруч з іншими GPS, це просто недоліки його роздільної здатності)

Проблеми, продемонстровані рожевим треком, особливо яскраво проявляються про оминанні кутів будівель. Іноді кут повороту не відображається негайно, і рух начебто триває у тому ж напрямку певний час, поки не буде самостійно скоригований пристроєм.


navigo - старіший GPS. GPS, які підтримують WAAS, забезпечують вищу роздільну здатність, але із тими ж застереженнями.

При виправленні або редагуванні даних карт, вам невідомо, наскільки точними є завантажені вами ті чи інші треки.

Навіть якщо ви записали їх самостійно, і вони ваші особисті, і показують, що ви починаєте і закінчуєте рух в одній і тій самій точці, якщо ви повторите запис через тиждень, то помітите зсув у кілька метрів.

Виправлення 'помилок' - там де треки інших GPS не узгоджуються з вашими на величину до 20м, загалом є поганою ідеєю, за винятком випадків коли це має результатом очевиднішу дорожню сітку.

Підводячи підсумок сказаному - якщо в наявності тисячі треків дороги, і дорога очевидно зміщена на 8 м від середньої лінії, лише за таких умов переміщення має сенс.

Систематичні помилки

Пристроям GPS притаманні невеликі систематичні помилки, навіть коли над приймачем ясне небо в усіх напрямках. Але за певних обставин можуть виникати помилки, які повторюються.

Розглянемо випадок з вулицею в напрямку зі сходу на захід, із високими будівлями з обох боків. Ви стоїте на південній стороні вулиці, із дуже вузькою смугою видимої частини небосхилу, із кількома супутниками переважно на лінії схід-захід.

Але один супутник на півдні, перекритий будівлею, поблизу якої ви стоїте, видимий як віддзеркалення від будинку з іншого боку вулиці в північному напрямку.

Уявна додаткова відстань до цього супутника, спричинена відбиттям, 'відштовхне' GPS в сторону - в напрямку до будинку, який відбиває сигнал.

В даному випадку ви, як правило, будете зміщені на кілька метрів у північному напрямку.

Іменування

Зазвичай іменування не спричиняє двозначностей.

Існує кілька причин до мішанини - від кількох державних органів, що по різному називають об'єкти, до неточних вуличних покажчиків.

OpenStreetMap намагається мапити реальність 'на землі' (в оригіналі - tries to map reality 'on the ground').

Хоча можуть бути дискусії щодо правового статусу території, коли уряди і люди називаються місця різними назвами, ми стараємось, наскільки можливо, відображати наземну дійсність.

Що говорять дорожні вказівники? Як місцеві жителі називають місця?

Аерофотознімки і гео-випрямлення

Гео-випрямлення (georectification) - частина мистецтва суміщення кількох джерел інформації, найчастіше фотографій з повітря або супутників, та комбінування з них в цілісного зображення землі.


Як правило, це дає добрі результати, особливо в забудованих ділянках, де суміщати краї легко і за наявності обстежених опорних точок.


У інших випадках, людські помилки можуть виникати через те, що очевидно високоякісні зображення можуть бути набагато менш точними, ніж ви сподіватиметесь, поклавшись на їх високу роздільну здатність.

Wavy-map.jpg

Високоякісне зображення Helsinki. з обговорення в поштовій розсилці.

Насправді червоні лінії прямі. Є кілька можливих причин цієї помилки. Наприклад, якщо камера не точно над об'єктом, тоді потрібні додаткові відомості про співвідношення висот усіх ділянок фотографії щоб обробити зображення так, наче воно знято з точки вгорі.

Якщо модель висот невірна, виникають спотворення.

Повторна перевірка за іншими джерелами при записі треків - завжди гарна ідея, якщо це можливо. Наприклад - вже наявні дороги або об'єкти з GPS. Інші джерела зображень або мапи.

Прочитайте також цю сторінку, яка містить більше інформації про точність в зображеннях від Yahoo. RU:True Offset Process є пропозицією щодо автоматичного вирівнювання зміщених аерознімків, які використовуються в якості фону для OpenStreetMap.

Старі мапи

Wikipedia демонструють деякі давні світові мапи. У перших з них стояли на заваді неможливість точного вимірювання відстаней та кутів, а також проблеми злиття даних з різних джерел. Пізніші мапи безумовно більш точні!


Star-map.jpg

Цей знімок екрану potlatch демонструє GPS-треки доріг та підкладку з мап 1930-х років (давня Шотландія). Точність в межах мапи мінлива, загалом контури досить точні, але деформації очевидні, особливо на ділянках де немає прямої видимості, що ускладнює triangulation|триангуляцію.

Старі мапи слід використовувати дуже обережно. Їм притаманні безсистемні помилки та більш очевидні проблеми - на наведеній мапі видно кілька сусідніх лікарень, більшість з яких вже зачинена.