Uk:Collaboration with Wikipedia

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search

Wikipedia – вільна енциклопедія, стала джерелом натхнення для багатьох дизайнерських аспектів OpenStreetMap, та є багато способів взаємодії та співпраці між цими проектами.

  • Існує очевидна потреба ілюстрування статей Вікіпедії мапами (Це основний напрямок для співпраці)
  • Ми вже посилаємось зі сторінок ВікіОСМ на Вікіпедію
  • Вже є деяка кількість посилань з Вікіпедії на ОСМ
  • Ми також можемо посилатись на статті Вікіпедії в даних ОСМ
  • У Вікіпедії є стаття про OpenStreetMap

У 2009 розпочалась співпраця OpenStreetMap-Wikimedia. Один сервер з матеріалами OSM був встановлений в кластері wikimedia (toolserver). Найактивніші у списках розсилки – maps-l та Toolserver-Wiki .

Нащо співпрацювати?

OpenStreetMap від цього тільки виграє. Ми підвищуємо обізнаність та заохочуємо людей використовувати OSM. В решті решт, ми бажаємо, щоб люди використовували OpenStreetMap, але на цьому етапі ми більше зацікавлені в тому, щоб залучити як умога більше маперів та розробників.

Вікіпедія також отримує з цього зиск. Крім можливості робити посилання на мапу, що також добре, багато статей про певні місця може бути покращено за допомогою ілюстрування їх вбудованими мапами. OpenStreetMap – це найкращій спосіб зробити це, отримуючи дані OSM під відкритою ліцензією для використання в статтях Вікіпедії, що насправді є єдиним можливим способом.

OSM ВікіПроект у Вікіпедії

Зараз є (неактивний) OSM ВікіПроект у Вікіпедії який містить інформацію про те, як учасники Вікіпедії можуть створювати мапи для додавання їх у власні статті на Вікіпедії. Сподіваємось, що дотримуватись цього керівництва буде нескладно під час написання статей.

На сторінці міститься опис численних шаблонів, що вже є у Вікіпедії, наприклад, для додавання до статті міні-мапи з OpenStreetMap, а також багато категорій пов’язаних з OpenStreetMap.

Зауважте, що сторінка проекту є доповненням до наявної у Вікіпедії статті про OpenStreetMap.

Ілюстрування статей Вікіпедії картами

Це основна сфера, в якій є багато очевидних можливостей. Ми можемо перейти на Вікіпедію і завантажити зображення, щоб проілюструвати деякі статті, що описують різні місця.

Учасники Вікіпедії можуть образитись, якщо ми закидаємо їх великою кількістю зображень низької якості. Вочевидь, нам потрібно обрати місця де ми досягли гарного рівня наповнення мапи, і де рендерінг виходить вдалим для поточного використання. Зауважте, що ми можемо надавати дуже великі зображення, але краще, коли воно виглядатиме добре у зменшеному вигляді, з’являючись у статті. Для мап це означає, що назви вулиць повинні добре читатись з’являючись у невеликому вікні. Тобто існують досить складні обмеження при роботі з мапами (потрібно ретельно обирати масштаб і розмір ескізів).

На сторінці опису для будь-якого такого зображення повинне міститись посилання на авторство OpenStreetMap та посилання на нашу сторінку авторського права. Це також гарне місце для розміщення посилань на openstreetmap. Див #Посилання з Вікіпедії на OSM нижче.

Вимоги посилання на авторство

Зображення мап розповсюджуються на умовах Ліцензії OpenStreetMap, та потребують відповідного посилання на авторство. Більше загальних відомостей можна знайти на сторінці відповідей на юридичні питання.

Технічне покращення у Вікіпедії

Зараз Вікіпедія підтримує завантаження зображень, тож ми повинні трохи почекати і почати використовувати цю можливість для ілюстрування статей, поки в майбутньому не буде реалізований механізм більш досконалий механізм вбудовування мап, що спирається на OpenStreetMap. У нас є кілька розширень MediaWiki доступних для завантаження. Використання Simple image MediaWiki Extension, спрямоване через проксі-сервери wikimedia, можливо є розумною порадою.

Звісно, ці речі повинні отримати ретельний огляд з боку людей з Вікіпедії, перед тим як вони запровадять їх для загального використання. Тім Старлінг (Tim Starling) – головний розробник Медіавікі та адміністратор Вікіпедії, побачивши розповідь User:Steve був дуже зацікавлений цими можливостями. Це було, ще до того, як розробка MediaWiki extensions була закінчена, та навіть перед появою WikiMiniAtlas.

OSM-інтеграція

У Німецькій Вікіпедії, а також в інших (no.wp, fr.wp and ru.wp), тепер будь-хто може відкрити OSM iframe в кожній статті, яка містить координати. Див: Wikipedia:Help:OpenStreetMap а також слідкуйте за списком розсилки maps-l mailing list. Ця функція показує посилання на статті Вікіпедії на мапі. Дані беруться з Wikipedia-World-Project і ви також можете подивитись на цю мапу окремо Вікіпедія-на-OSM.

WIWOSM

WIWOSM – проект, що показує в статтях на Вікіпедії геометричні об’єкти з OSM використовуючи ключ Key:wikipedia.

Geohack для OSM

За допомогою Geohack для OSM ми пов’язуємо багато OSM-мап з певним місцем. Ця сторінка доступна з Вікіпедії як через geohack так і через ВікіОСМ.

Query-to- map

Ознайомтесь з Query-to-map. Наступним кроком буде включення елементів OpenLayers в MediaWiki.

Швидке посилання на OSM

Погляньте на швидкі посилання на Google Maps, Yandex Maps та OpenStreetMap на Template:Coord в Російській Вікіпедії.

Вікіпедія-статті на мапі

Вікіпедія-статті на мапі

OpenSeaMap містить посилання по всьому світу на 1.7 млн. Вікіпедія-статей прямо на мапі. В залежності від налаштувань оглядача, стаття буде показана відповідною мовою та системою письма. Зараз це 285 мов. Додатково статті також можуть показуватись у вигляді фото-галереї (оберіть меню "Display" та показувати "Thumbnails"). Під час наведення миші з’явиться бульбашка з назвою статті та інформативним зображення. Клацнувши – ви перейдете безпосередньо до відповідної статті на Вікіпедії.

Посилання з ВікіОСМ на Вікіпедію

Ми вже це робимо на багатьох наших сторінках про Місця (Places) (сторінки на які є посилання зі сторінки картографічних проектів).

Більшість з них використовують шаблон Template:Place, який містить посилання на Вікіпедію. В інших випадках нам потрбно лише додати посилання в текст.

Використовуйте синтаксис [[wikipedia:article]] або [[wikipedia:lang:article]], щоб додати посилання на Вікіпедію а ВікіОСМ.

Посилання з Вікіпедії на OSM

Найкращим місцем послатись з Вікіпедії на OSM є сторінка опису зображення де міститься мапа у вигляді зображення завантаженого до Вікіпедії. Було б добре розмістити постійне посилання, що вказує на відповідне місце на мапі (URL з lat/lon/zoom)

Опис зображення повинен містити посилання на www.openstreetmap.org/copyright.

Для того, щоби спростити опис зображення існує кілька різних шаблонів, які ви могли б використовувати. Див. wikipedia:Wikipedia:WikiProject OpenStreetMap#Templates

Словенська Вікіпедія маж кілька шаблонів для Переліку вулиць в Любляні (що використовує цей шаблон)

Деякі статті Вікіпедії, наприклад про ріки та довгі вулиці, можуть бути розширені посиланнями на ці об’єкти в OSM, наприклад – wikipedia:Jukskei River.

Французька, Англійська та інші Вікіпедії тепер мають шаблон "coord" для додавання до статті (з координатами та відповідним рівнем масштабування), який дозволяє показувати посилання з координатами у верхній частині сторінки статті. Одне з посилань перенесе вас на загальну сторінку, де ви зможете подивитись це місце використовуючи різні мапи (включаючи OpenStreetmap), а інше – на вікно з рухомою мапою (що створюється на сервері квадратів мапи Вікімедії), яке з’являється над статтею. Багато статей тепер містять посилання на шаблон "coord" (зазвичай в верхній частині сторінки, або переважно в ніжній частині сторінки). Інші шаблони можуть бути вставлені, щоб показати інші координати для інших, більш конкретних місць, про які йдеться мова в тексті статті, які будуть вести на загальну сторінку з вибором мапи.

Зареєстровані користувачі Вікіпедії можуть налаштувати свій обліковий запис, так щоб уникати загальної сторінки вибору картографічного сервісу, а замість цього переходити до показу обраної мапи (існують втулки для цього, які можуть активуватись користувачами у їх облікових записах), або створювати власні розширення (використовуючи сценарії javascript із власних під-сторінок, з відповідними назвами, наприклад (Special:Userpage/Vector.js" або "Special:Userpage/Monobook.js").

Посилання на статті Вікіпедії у даних OSM

Ми можемо додавати посилання до об’єктів на мапі (особливо на точки "Place") на статті Вікіпедії.

Дивіться Key:wikipedia.

Те, як ці посилання будуть використані/показані, вирішують особи, що використовують їх у власних проектах/веб-сайтах. Очевидним є використання у вигляді маркерів на рухомій мапі. Вікіпедія зацікавлена в використанні реальних OSM-об’єктів (які пов’язані зі статтею) на мапі в середині самої статті.

Іншим варіантом використання може бути використання інтервікі-посілань для перекладів назв чи для обміну даними.

Для створення таких посилань може використовуватись JOSM/Plugins/RemoteControl/Add-tags.

Ви також можете посилатись на Wikimedia Commons, сховище вільних медіа-даних, використовуючи ключ media:commons.

Використання зображень Вікіпедії для додавання в описи теґів

Автоматичний імпорт зображень з Wikimedia commons тепер увімкнений і тут. Якщо ви додаєте посилання у вигляді [[Image:xxxxx]], яке збігається з іменем будь-якого зображення у "загальному" сховищі Wikimedia, ви отримаєте його разом з описом, що зберігається віддалено. Ви можете використовувати зображення з Вікіпедії, якщо воно ліцензоване на умовах Public Domain (Суспільне надбання), CC-BY так само як і CC-BY-SA. Просто зазначте назву зображення із загального сховища. Інші зображення можуть бути завантажені явним чином, але ви повинні скопіювати текст Ліцензії та зазначити ім’я Автора на нашу сторінку з описом такого зображення. Посилання на оригінальне зображення також є обов’язковим.

Примітка: матеріали ВікіОСМ доступні на умовах Ліцензії CC-BY-SA, а також ми маємо більш суворі, прийняті спільнотою, вимоги стосовно мап у графічному вигляді. Не дозволяється використовувати графічні матеріали на умовах GNU-подібних ліцензій, таких як GFDL або GPL. У цьому випадку ви можете зв’язатись з автором, запитавши його, чи не хоче він зробити своє зображення доступним для OSM під ліцензією CC-BY-SA. Але ви не в праві використовувати будь-яке зображення з Вікімедіа, навіть якщо у Вікіпедії заявлено, що воно знаходиться під ліцензією cc-by-sa, тому що ця спільнота дотримується більш суворих вимог до похідних творів.

Імпорт геоданих з Вікіпедії

Статті Вікіпедії доволі часто містять геодані, і вже були неодноразові пропозиції їх імпортувати (наприклад для додавання точок place=village з селами для певної країни). Але, є думка, що певна частина даних про координати була перенесена з Google Maps, і вони є недосяжними, зважаючи на ліцензійні вимоги. З цієї причини в OpenStreetMap існує основоположний принцип, який полягає в тому, що ми не імпортуємо геодані з Вікіпедії.

Є великий потенціал у використанні інтервіки-посилань Вікіпедії для перекладу назв географічних об’єктів різними мовами. Також за допомогою Вікіпедії можуть бути перевірені й інші дані, наприклад, населення міст. Неповинно виникати жодних юридичних проблем при такому використанні даних з Вікіпедії.

Перевірка даних

Пошук спотворених або не знайдених теґів wikipedia

Основне правило полягає в тому, що значення теґу wikipedia=* не повинно містити повний URL (починатись з http:// чи https://), воно не повинно містити доменне ім’я та шлях (/wiki/), а також не повинно міститись спецсимволів для кодування URL (підкреслень, бітів кодування UTF-8 у вигляді %nn шістнадцяткових значень).

Значення повинно починатись префіксом з кодом мови (підтримуються коди, які Вікіпедія використовує для інтервікі-посилань, та у невеликій кількості випадків цей код може не збігатись зі стандартом кодування мов BCP47, що використовується в суфіксах теґу name:*=*, бо не всі можливі мови описані в BCP47, підтримуються у Вікіпедії для мовних індексів, бо немає Вікіпедії для цих мов). Багато (але не всі) цих мовні коди у Вікіпедії мають 2 або 3 літери ASCII. Після коду мови повинна йти двокрапка (:), після якої – актуальна назва статті, без заміни пробілів на підкреслювання (не копіюйте останню частину URL, використовуйте справжню назву сторінки, як правило, вона зазначається в верхній частині сторінки (іноді, з причин технічного характеру, справжня назва статті може відрізнятись від назви, що показується, тому, що назва статті не може містити деякі зарезервовані символи та показана назва буде замінена за допомоги спеціального шаблону; ці випадки є вкрай винятковими й, як правило, позначаються невеличким повідомленням під назвою, що показується).

Якщо сторінка в англійській частині Вікіпедії, використовуйте мовний префікс "en:" безпосередньо перед назвою статті (часто стаття може бути знайдена в Англійській Вікіпедії за наданою назвою, але немає ніякої гарантії, що вона буде відповідати поточним координатам, через те, що код мови, можливо, був пропущений, що у кращому випадку приведе на сторінку desambiguation, або до статті, що розповідає про інше місце в світі з такою же назвою).

В якості значення також може передаватись додатковий параметр, що вказує на положення в тексті статті, додаючи символ '#' після актуальної назви за яким зазначається актуальна назва розділу (тут також не повинно бути символів підкреслення, використовуйте звичайні пробіли, а також інших спецсимволів). В якості альтернативи, ви можете також вказати відповідний посилання на значення в атрибутах ідентифікаторів HTML (в цьому випадку використовуйте ідентифікатор, так як він виглядає в статті в статті, у вигляді HTML): це може бути корисно, якщо є кілька однакових підзаголовки в великій статті Вікіпедії (у статті Вікіпедії, переконайтеся, що вказаний ID є доступним, унікальним в межах показаної сторінки, і що він не містить будь-яких пробілів або підкреслень; ці додаткові ідентифікатори посилання повинні переважно містити тільки букви, цифри та знаки пунктуації).

Події навколо Toolserver

Правила на http://toolserver.org тепер зазначають, що розробники OpenStreetMap мають тіж самі повноваження, що й розробники проектів Wikimedia [1]. Отже кожному розробнику пропонується створити обліковий запис. Також можна ознайомитись з переліком проектів на toolsever.

Попередження: Супроводжувачі Toolserver та Wikimedia Foundation оголосили (в грудні 2012) що Toolserver припиняє свою роботу наприкінці червня 2014 (у зв’язку зі скороченням фінансування на підтримку його інфраструктури); найважливіші сервіси, що знаходяться на Toolserver підлягають заміні в 2104 році на подібні у Wikimedia Labs. Міграція важливих та стабільних сервісів з Toolserver до Wikimedia Labs вже розпочата (але не всі сервіси з Toolserver будуть перенесені, за винятком експериментальних та проектів що розвиваються, які не потребують обчислень вживу та мережевою інфраструктури). Ознайомитись з оголошенням та обговорення можна на Wikimedia Meta: Future of Toolserver. В наслідок цього, більше неможливо створювати нові облікові записи на Toolserver (за винятком, таких що призначені для допомоги в переносі наявних сервісів).

Ідентифікація користувачів

  • Для того, щоб ідентифікувати себе, як учасника ОСМ у Вікіпедії, додайте {{User OSM}} на вашу сторінку користувача у Вікіпедії.
  • Для того, щоб ідентифікувати себе, як учасника Вікіпедії в ВікіОСМ, розмістить {{Wikipedia user}} на вашій сторінці користувача у ВікіОСМ, також можна зазначити мову Вікіпедії та ваше прізвисько у Вікіпедії, як тут: {{Wikipedia user|en|Pigsonthewing}}.
  • Для того, щоб розшукати інших учасників Вікіпедії у ВікіОСМ зверніться до Category:Wikipedians.

Дивіться також