Uk:Legal FAQ

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search

1. Загальні питання

1a. Під якою ліцензією розповсюджуються геодані OpenStreetMap?

На поточний момент дані OpenStreetMap ліцензуються на умовах Open Database License.

Коли ви надсилаєте ваші дані на сервери, за вами залишається авторське право на ваші дані, але ви передаєте певні права OpenStreetMap Foundation відповідно до Правил участі. Дехто з учасників додатково погоджується на розповсюдження свого внеску на умовах суспільного надбання.

Будь ласка, зауважте що дані OpenStreetMap є вільними та безкоштовними для всіх, проте доступ до наших серверів, робота яких підтримується коштом спільноти, – ні. На тайли Стандартного шару розповсюджуються власні правила використання.

(Ліцензію OpenStreetMap було змінено 12 вересня 2012. Дані надіслані до цього моменту ліцензуються на умовах CC-BY-SA 2.0: див Legal FAQ/CC-BY-SA Archive)

1b. А що до ліцензії на програмне забезпечення?

Основа сайту openstreetmap.org написана з використанням Rails port ліцензується на умовах GPL v2. Кожен окремий проєкт має власні ліцензійні умови. Наприклад, JOSM – GPL v2, проте PotlatchWTFPL. Якщо ви маєте намір створити програмне забезпечення, яке використовуватиме дані OSM, ви вільні обрати будь-яку ліцензію до вподоби, навіть пропрієтарну (закриту).

2. Участь

2a. Чи можу я креслити поверх Google Maps/Nokia Maps/…?

Ні. Інші джерела не повинні використовуватися як основа для даних, які ви надсилаєте в OSM, неважливо чи то мапи, супутникові знімки, чи фотографії, наприклад, з Google Street View. Такі жорсткі вимоги виникають через те, що їхні ліцензійні вимоги забороняють вам робити це. Тільки джерела із сумісними ліцензіями, дані державних установ, які розповсюджуються на умовах суспільного надбання[1], можуть використовуватись в якості джерела (основи) для додавання даних в ОСМ

Ви можете креслити використовуючи:

  • аерофото Bing, тому що Microsoft офіційно надав на це дозвіл;
  • досить обмежені за обсягом аерофото від місцевих державних органів, на використання яких місцеві громади OpenStreetMap отримали дозвіл;
  • картографічні матеріали на які сплив термін застосування авторського права із сумісними правилами використання, які зазвичай поширюються учасниками OSM або містяться на серверах OSM.

Ще краще, назбирайте дані самі!

2b. Установа АБВ має дані для вільного завантаження під ліцензією N. Чи можна їх використовувати в OSM?

Звʼяжіться з правовласником, розкажіть про OSM, та попросіть надати його письмовий дозвіл на використання його даних під нашою ліцензією та умовах використання.

Якщо дані за природою свого походження пропонуються без жодних обмежень (напр. суспільне надбання), ви можете звернутись до Licensing Working Group за порадою. Не покладайтесь на власну інтерпретацію ліцензування. OSM має на меті створення відкритого та вільного щодо розповсюдження набору даних. Все що обмежує використання даних або наражає OSM на судові позови, заважає досягти цієї мети.

Навіть якщо у вас на меті використання лише малої частки, або використання з порівняльною метою, ви маєте отримати письмовий дозвіл. Правові принципи, які стосуються цього, недостатньо розроблені, і спільнота OSM хоче створити вільний і не обмежений в правах на використання набір даних, а не розв'язувати будь-які юридичні проблеми, які можуть виникнути.

Якщо коротко: будьте дуже обережні.

3. Використання

3a. Я хотів би використовувати мапу OpenStreetMap, як мені правильно послатись на вас?

Як посилатись

Ми вимагаємо вказувати "© Учасники OpenStreetMap".Ви також повинні явно зазначити, що дані доступні на умовах Open Database Licence. Це може бути зроблено через додавання посилання на сторінку "Ліцензія" або "Умови", відповідно це www.openstreetmap.org/copyright та www.opendatacommons.org/licenses/odbl.

Оскільки OpenStreetMap це і є його учасники, ви можете опустити слово "учасники" якщо у вас бракує місця.

Ви можете додатково роз'яснити яку саму частку даних OSM ви використовуєте. Наприклад, ви створили власний стиль подання даних OSM у вигляді мапи, ви можете скористатись "Map data © OpenStreetMap contributors" або "Дані мапи © Учасники OpenStreetMap".

Де розміщувати посилання

Посилання має розміщуватись в прийнятному місці в залежності від носія який ви використовуєте. Іншими словам, ви маєте розмістити посилання в тому ж самому місце і тим самим чином, як би ви це зробили виконуючи вимоги інших постачальників мап. Отже:

  • Для електронних мап (напр., розміщених на веб-сторінках або в застосунках для смартфонів), посилання має знаходитись в куті мапи, так само як ви вже звикли це бачити в API/бібліотеках, таких як Google Maps.
  • Для друкованих мап, посилання має знаходитись безпосередньо поруч з мапою, так само як ви розміщуєте посилання на інші джерела та/або в розділі "Подяки" публікації (зазвичай він знаходиться на початку книги або журналу.

Якщо ви створюєте програмний код, бібліотеку, що пропонує дані або тайли OpenStreetMap, ви маєте переконатись в тому, що користувачі ознайомились з цими умовами. Ми настійно рекомендуємо показувати таке посилання типово під час використання вашої бібліотеки.

3b. Якщо я маю дані утворені з даних OSM, чи я маю розповсюджувати їх?

Ліцензія не змушує вас поширювати чи надавати будь-які дані.

Але у випадку якщо ви розповсюджуєте або публічно використовуєте дані, що є похідними від OSM – Похідна база даних (Derivative Database) – тоді похідна база даних повинна бути доступна за тією ж ліцензією, що і дані OSM (Open Database License). Ви повинні зробити похідну базу даних доступною за запитом для кожного, хто отримав Ваші дані, переглянув роботу, зроблену з них, або скористався Вашою послугою. Ви можете зробити це, розмістивши їх на сайті для вільного завантаження або запропонувавши своїм користувачам можливість звернутись до вас із запитом на отримання копії.

Будь-який із варіантів є прийнятним способом надання похідних даних:

  • Вся база даних повністю, її дамп або у вигляді даних у зрозумілому форматі (напр. OSM XML або shapefiles);
  • У вигляді діфів ('diff') між оригінальними даними OSM та вашими даними (напр., у вигляді машиночитного списку змін);
  • Інструкції щодо внесення змін, такі як алгоритм, деяке програмне забезпечення чи щось просте, як командний рядок Osmosis.

Якщо ви думаєте про створення чогось з використанням OSM, на сторінці Use Cases розглядаються докладно деталі застосування Ліцензії у різних випадках.

3c. Якщо я щось роблю з даними OSM, чи потрібно тепер застосовувати вашу ліцензію до всієї моєї роботи?

Ні. Наприклад, якщо ви написали гру або опублікували художню карту, що включає дані OSM, ліцензія охоплює лише дані. Це називається Вироблений твір (Produced Work).

Однак якщо ви створили базу даних, яка включає дані OSM та будь-яку додаткову інформацію (включаючи рішення не використовувати деякі елементи з даних OSM), в такому випадку ваша робота класифікується як "похідні дані" і мусить бути доступною під Ліцензією Open Database License, як в розділі 3b.

3d. Якщо я використовую ваші дані разом з чужими даними, чи повинен я також застосовувати вашу ліцензію до цих даних?

Якщо два набори даних є незалежними, ні, не треба; це – Колективна база даних (Collective Database).

Якщо ви адаптуєте дані до роботи разом (наприклад, ви берете дані про пішохідні доріжки з OSM, дороги з іншого джерела та поєднуєте їх так щоб прокладати маршрути по них), це буде похідними даними й отже ви маєте керуватись пунктом 3b. Однак, якщо два набори даних "просто" узгоджуються, наприклад, шляхом автоматичного зіставлення за допомогою простого критерію, такого як ім'я або місцевість, це не є "суттєвим" перетворенням і дані залишаються колективною базою даних. Ознайомтесь з настановами спільноти – про те що таке "просте" перетворення.

3e. Чи можу я отримувати плату за розповсюдження даних OSM та похідних від них даних?

Так. Ви можете стягувати будь-яку суму за будь-яку надану послугу чи дані. Однак, через те що дані походять з OSM вони мають ліцензуватись на тих же умовах, що й самі дані OSM, тож інші особи потім можуть їх розповсюджувати безкоштовно, без стягування плати.

3f. Чи можу я отримати дозвіл на розповсюдження даних OSM за альтернативною ліцензією?

Напевно, ні. Авторські права на дані, передані в OSM, залишаються за кожним окремим учасником. Однак, якщо станеться так, що ви використовуєте дані внесені одним чи кількома учасниками OSM, ви можете запитати їх, чи готові вони надати свої дані вам за іншою ліцензією.

3g. Чи можу я використовувати дані OSM та мапи, створені з даних OSM, для перевірки моїх власних даних без потреби їх в їх подальшому поширенні на тих самих умовах?

Так, за умови, що ви лише порівнюєте та не копіюєте будь-які дані OpenStreetMap. Якщо ви внесете будь-які зміни у свої дані після порівняння, ви повинні потім обґрунтовано продемонструвати, що будь-яка така зміна була здійснена або з вашого власного безпосереднього дослідження місцевості, або походить із джерела, яке було не доступного вам до порівняння з OpenStreetMap. тобто можна порівнювати, але не брати!

  • Приклад 1: Ви помітили, що вулиця на вашій мапі має одну назву та іншу на OpenStreetMap [1]. Вам треба відвідати цю вулицю і перевірити її назву, тоді ви можете додати її назву у свої дані, оскільки це ваше власне дослідження.
  • Приклад 2: Ви помітили, що кордони у ваших даних відрізняються від кордонів в OpenStreetMap. Ви маєте звернутись до першоджерел і внести потрібні виправлення.

4. Ви порушили мої авторські права

Якщо ви маєте занепокоєння щодо використання захищених авторським правом матеріалів, опублікованих як частина геобази даних OpenStreetMap або цього веб-сайту, будь ласка, зверніться до нашої процедури усунення таких випадків тут.

5. Дізнайтеся більше

5a. У мене є запитання. Ви можете відповісти на них?

OpenStreetMap не має змоги надавати юридичну консультацію. Однак наші добровольці та члени спільноти можуть надавати тлумачення на неофіційній основі з урахуванням часових обмежень.

  • OpenStreetMap Foundation, Licensing Working Group: legal-questions@osmfoundation.org
  • Довідковий майданчик підтримуваний спільнотою: help.openstreetmap.org
  • Інщі канали Зв'язку (Рівні відповідей можуть відрізнятися, наприклад, будь ласка, не чекайте, що сторінки Обговорення у цій вікі будуть активно відстежуватися)
  1. Згідно із Законом України про доступ до публічної інформації – інформація отримана або створена суб'єктами владних повноважень