Cs:Jízdní pruhy pro autobusy

From OpenStreetMap Wiki
(Redirected from Cs:Bus lanes)
Jump to: navigation, search
Dostupné jazyky — Bus lanes
Afrikaans Alemannisch aragonés asturianu azərbaycanca Bahasa Indonesia Bahasa Melayu Bân-lâm-gú Basa Jawa Baso Minangkabau bosanski brezhoneg català čeština dansk Deutsch eesti English español Esperanto estremeñu euskara français Frysk Gaeilge Gàidhlig galego Hausa hrvatski Igbo interlingua Interlingue isiXhosa isiZulu íslenska italiano Kiswahili Kreyòl ayisyen kréyòl gwadloupéyen kurdî latviešu Lëtzebuergesch lietuvių magyar Malagasy Malti Nederlands Nedersaksies norsk norsk nynorsk occitan Oromoo oʻzbekcha/ўзбекча Plattdüütsch polski português română shqip slovenčina slovenščina Soomaaliga suomi svenska Tiếng Việt Türkçe Vahcuengh vèneto Wolof Yorùbá Zazaki српски / srpski беларуская български қазақша македонски монгол русский тоҷикӣ українська Ελληνικά Հայերեն ქართული नेपाली मराठी हिन्दी অসমীয়া বাংলা ਪੰਜਾਬੀ ગુજરાતી ଓଡ଼ିଆ தமிழ் తెలుగు ಕನ್ನಡ മലയാളം සිංහල ไทย မြန်မာဘာသာ ລາວ ភាសាខ្មែរ ⵜⴰⵎⴰⵣⵉⵖⵜ አማርኛ 한국어 日本語 中文(简体)‎ 吴语 粵語 中文(繁體)‎ ייִדיש עברית اردو العربية پښتو سنڌي فارسی ދިވެހިބަސް

Schémata značení jízdních pruhů pro autobusy, které se používají v OSM

V OpenStreetMap používáme dvě schémata pro mapování vyhrazených jízdních pruhů pro autobusy na normálních silnicích: schéma busway=* a schéma lanes:psv=*.


Schéma busway=*

Hlavní článek: busway=*

Tímto schématem mapujeme přítomnost alespoň jednoho vyhrazeného jízdního pruhu pro autobusy na jedné či obou stranách silnice. Termín opposite označuje protisměrný pruh, tedy takový pruh, kde směr jízdy autobusů je v opačném směru k ostatní dopravě. Strany silnice lze označit příponami :left a :right.

Značka Počet použití
busway=lane, opposite_lane, ...
busway:left=lane, opposite_lane, ...
busway:right=lane, opposite_lane, ...

Schéma lanes:psv=*

Hlavní článek: lanes:psv=*

Tímto schématem označujeme počet jízdních pruhů vyhrazených pro vozidla veřejné dopravy (což zahrnuje i autobusy). Lze popsat směr jízdního pruhu relativně ke směru cesty, jak je zakreslena v OSM.

Značky Počet použití
lanes:psv=<počet>

lanes:psv:forward=<počet>
lanes:psv:backward=<počet>

lanes:bus=<počet>

lanes:bus:forward=<počet>
lanes:bus:backward=<počet>

Tímto schématem lze značit také jízdní pruhy vyhrazené pro taxi.

Příklady

Ilustrace Schéma "busway=*" Schéma "lanes:psv=*"
Buslane 2.jpg highway=secondary
oneway=yes
busway=lane
cycleway=share_busway
highway=secondary
oneway=yes
lanes:psv=1
cycleway=share_busway
Buslane 1.jpg
do města od pondělí do pátku 6:00 - 9:00
z města od pondělí do pátku 14:00 - 18:00
highway=secondary
busway=lane
cycleway=share_busway
highway=secondary
lanes=4
lanes:psv=2
lanes:psv:forward:conditional=1 @ (Mo-Fr 06:00-09:00)
lanes:psv:backward:conditional=1 @ (Mo-Fr 14:00-18:00)

Které schéma použít?

Účel těchto schémat je podobný a s výjimkou přímého zachycení informace o protisměrném charakteru jízdního pruhu ze schématu lanes:psv logicky vyplývá celistvost schématu busway. Směrové podrobnosti obou těchto schémat jsou na sobě nezávislé. Obě schémata lze používat současně, ale kvůli pozdější údržbě je pravděpodobně lepší zvolit jedno a toho se držet.

  • Schéma busway je jednodušší a starší. Neříká nic o použití jízdního pruhu taxislužbou a ani jinými třídami vozidel veřejné dopravy.
  • Schéma lanes:psv má širší záběr, zahrnuje taxi a další druhy vozidel veřejné dopravy, pokud je použito, jak je uvedeno. Lze ho omezit jen na autobusy pomocí alternativního klíče značky lanes:bus. Neumí přímo vyjádřit, že autobusový pruh je protisměrný, ale to se dá odvodit ze současné přítomnosti značky oneway=* na cestě.
  • Později napsané stránky, které jsou aktualizovány, jako třeba lanes=*, upřednostňují schéma lanes:psv.

Jízdní pruhy pro cyklisty

Když je vyhrazený jízdní pruh sdílený s cyklisty cycleway=*, tak se to značí zvláštními značkami schématu cycleway: cycleway=share_busway a cycleway=opposite_share_busway. Opposite znamená, že provoz cyklistů je protisměrný a spolu s [...]_share_busway znamená, že i autobusy jedou v opačném směru, než jede ostatní doprava.

Viz také

  • Autobusy - původní stránka o autobusech, odkud byly přesunuty některé z těchto informací.
  • Jízdní pruhy - nová přípona :lanes pro mapování ještě více informací o jízdních pruzích.