Cs:Vpřed a vzad, vpravo a vlevo

From OpenStreetMap Wiki
(Redirected from Cs:Key:forward)
Jump to: navigation, search
Dostupné jazyky — Forward & backward, left & right
Afrikaans Alemannisch aragonés asturianu azərbaycanca Bahasa Indonesia Bahasa Melayu Bân-lâm-gú Basa Jawa Baso Minangkabau bosanski brezhoneg català čeština dansk Deutsch eesti English español Esperanto estremeñu euskara français Frysk Gaeilge Gàidhlig galego Hausa hrvatski Igbo interlingua Interlingue isiXhosa isiZulu íslenska italiano Kiswahili Kreyòl ayisyen kréyòl gwadloupéyen kurdî latviešu Lëtzebuergesch lietuvių magyar Malagasy Malti Nederlands Nedersaksies norsk norsk nynorsk occitan Oromoo oʻzbekcha/ўзбекча Plattdüütsch polski português română shqip slovenčina slovenščina Soomaaliga suomi svenska Tiếng Việt Türkçe Vahcuengh vèneto Wolof Yorùbá Zazaki српски / srpski беларуская български қазақша македонски монгол русский тоҷикӣ українська Ελληνικά Հայերեն ქართული नेपाली मराठी हिन्दी অসমীয়া বাংলা ਪੰਜਾਬੀ ગુજરાતી ଓଡ଼ିଆ தமிழ் తెలుగు ಕನ್ನಡ മലയാളം සිංහල ไทย မြန်မာဘာသာ ລາວ ភាសាខ្មែរ ⵜⴰⵎⴰⵣⵉⵖⵜ አማርኛ 한국어 日本語 中文(简体)‎ 吴语 粵語 中文(繁體)‎ ייִדיש עברית اردو العربية پښتو سنڌي فارسی ދިވެހިބަސް
Logo. Součást : Vpřed a vzad, vpravo a vlevo
One example for Součást : Vpřed a vzad, vpravo a vlevo
Popis
Používáno k popisu pozice nebo směru relativního ke směru cesty.
Značky

Když přidáváme podrobnosti k silnicím a jiným cestám, je často důležité rozlišovat mezi směry jízdy nebo stranami cesty. Abychom toho dosáhli definujeme čtyři termíny forward - vpřed, backward - vzad, left - vlevo a right - vpravo, které všechny závisejí na směru, kterým je zakreslena cesta v OpenStreetMap.

Definice

Je důležité znát rozdíl mezi backward/forward a left/right.

Forward a backward

Forward - vpřed a backward - vzad popisují směr podél cesty, ale nikoliv strany cesty. forward znamená směr, ve kterém je zakreslena cesta v OpenStreetMap, zatímco backward znamená opačný směr. Značka oneway=yes je dobrým příkladem značky závislé na orientaci cesty: je-li tato značka přidána na cestu, stane se jednosměrnou ve směru forward - vpřed.

Left a right

Left - vlevo a right - vpravo popisují stranu cesty, ale nikoliv směr podél cesty. left znamená na levé straně cesty, když se díváme ve směru forward - vpřed (viz definice výše), zatímco right znamená pravou stranu cesty.

Both

V závislosti na klíči both znamená buď obě strany (levou i pravou) cesty - například u sidewalk=*. Nebo znamená oba směry (vpřed i vzad) - například u overtaking=*.

Značení

Jako část klíče

forward, backward, left a right jsou často přidávány jako jmenný prostor ke klíči značky. Dělá se to přidáním dvojtečky a požadovaného směru nebo strany ke klíči.

Příklady:

Jako hodnota

forward, backward, left a right se někdy také používají jako hodnota značky. V tomto případě se doplňuje jmenný prostor ke klíči značky.

Příklady:

Zjištění směru cesty

iD

V editoru iD je směr vybrané cesty zobrazován jako trojúhelníčky uprostřed každého páru uzlů cesty (povšimněte si, že kliknutím a tažením těchto trojúhelníčků přidáte nový uzel do vybrané cesty). Pokud je cesta označena značkou oneway=*, jsou na ní zobrazeny šedé šipky (i když není vybrána). Je-li označena jako oneway=-1, je směr šipky opačný ke směru cesty.

Potlatch 2

V editoru Potlatch 2 je zobrazen směr vybrané cesty ...

  • V editoru Potlatch 2 je směr vybrané cesty zobrazen v panelu nástrojů.
    ... v panelu nástrojů ve spodním pravém okraji (šipka se otáčí a zobrazuje směr vybrané cesty, což je počítáno z prvního a posledního bodu a hrot šipky je v posledním bodě).
  • ... zvolíte-li zobrazení mapy "Enhanced", pak směr cesty je indikován malými světle šedými šipkami na samotné cestě. Tohle ovšem funguje jen pokud je cesta označena klíči highway, railway nebo waterway (+ možná i dalšimi klíči) a není současně označená klíčem oneway (důvod následuje).
  • Jsou-li cesty označeny jako jednosměrné, pak jsou vždy zobrazeny větší šedé šipky, které indikují povolený směr jízdy (který je opačný ke směru cesty, je li označena jako oneway=-1).

JOSM

V editoru JOSM jsou zobrazeny šipky na vybrané cestě. Chcete-li zobrazit šipky na všech cestách, pak jděte do menu Upravit → Nastavení → stránka Nastavení zobrazení → záložka "OSM Data": zaškrtněte "Kreslit šipky ve směru jízdy".

Merkaartor

V editoru Merkaartor můžete skrze menu View přepínat zobrazení směru cesty mezi: vždy zapnuto, vždy vypnuto a pouze jednosměrky.

Zobrazení dat na osm.org

Seznam uzlů cesty v datovém zobrazení na osm.org je seřazen tak, že horní/první uzel v seznamu je prvním/počátečním uzlem cesty a spodní/poslední uzel je posledním/koncovým uzlem cesty. way Příklad datového zobrazení. Vrstva Data k mapě vám umožní se dostat do tohoto zobrazení.

Viz také

Warning: Default sort key "Forward & backward, left & right" overrides earlier default sort key "Vpřed a vzad, vpravo a vlevo".