Cs:Kruhové a rozšířené prvky silnic

From OpenStreetMap Wiki
Jump to: navigation, search
Dostupné jazyky — Circular and widened road features
Afrikaans Alemannisch aragonés asturianu azərbaycanca Bahasa Indonesia Bahasa Melayu Bân-lâm-gú Basa Jawa Baso Minangkabau bosanski brezhoneg català čeština dansk Deutsch eesti English español Esperanto estremeñu euskara français Frysk Gaeilge Gàidhlig galego Hausa hrvatski Igbo interlingua Interlingue isiXhosa isiZulu íslenska italiano Kiswahili Kreyòl ayisyen kréyòl gwadloupéyen kurdî latviešu Lëtzebuergesch lietuvių magyar Malagasy Malti Nederlands Nedersaksies norsk norsk nynorsk occitan Oromoo oʻzbekcha/ўзбекча Plattdüütsch polski português română shqip slovenčina slovenščina Soomaaliga suomi svenska Tiếng Việt Türkçe Vahcuengh vèneto Wolof Yorùbá Zazaki српски / srpski беларуская български қазақша македонски монгол русский тоҷикӣ українська Ελληνικά Հայերեն ქართული नेपाली मराठी हिन्दी অসমীয়া বাংলা ਪੰਜਾਬੀ ગુજરાતી ଓଡ଼ିଆ தமிழ் తెలుగు ಕನ್ನಡ മലയാളം සිංහල ไทย မြန်မာဘာသာ ລາວ ភាសាខ្មែរ ⵜⴰⵎⴰⵣⵉⵖⵜ አማርኛ 한국어 日本語 中文(简体)‎ 吴语 粵語 中文(繁體)‎ ייִדיש עברית اردو العربية پښتو سنڌي فارسی ދިވެހިބަސް
Logo. Součást : Kruhové a rozšířené prvky silnic
One example for Součást : Kruhové a rozšířené prvky silnic
Popis
Kruhové a rozšířené prvky silnic
Značky


V OpenStreetMap máme několik značek, které popisují různé kruhové prvky a rozšířené silnice. Existují čtyři značky, které je třeba dobře rozlišovat:

Hlavní rozdíly mezi těmito čtyřmi jsou:

  • Kruhový objezd je jednosměrná ulice s předností v jízdě a středovým ostrůvkem, který se nedá přejet. Mohou na něm být semafory, ale platí, že pokud jsou semafory vypnuty, tak provoz na kruhovém objezdu má přednost.
  • Malý kruhový objezd je jednosměrná ulice s předností v jízdě a středovým ostrůvkem, který se dá přejet. Dokonce velká vozidla mají povoleno přejíždět středový ostrůvek, pokud se kvůli svým rozměrům nemohou vytočit. Tedy může být nemožné pro velké vozidlo projet běžným kruhovým objezdem, ale je možné projet malým kruhovým objezdem o stejných rozměrech.
  • Kruhová křižovatka je jednosměrná ulice okolo středového ostrůvku, který se nedá přejet, ovšem vozidla jedoucí po kruhu nemají vždy přednost v jízdě a musí dávat přednost na některých nebo všech příchozích silnicích. To zahrnuje třeba traffic circle(en), který se vyskytuje v USA.
  • Obratiště je rozšířené místo na obousměrné ulici bez středového ostrůvku (nebo přinejmenším s ostrůvkem, který lze hladce přejet). Absence středového ostrůvku umožňuje velkým vozidlům se otočit.

"Proč je tak důležité se řídit těmito zásadami značení, když mapa vypadá dobře, i když je označená jinak?"
Mapa není všechno. Existuje daleko více aplikací, které zpracovávají naše data a tyto značky mají různé implikace například pro navigační software. takže pokud označíte rozměry malý kruhový objezd se středovým ostrůvkem jako malý kruhový objezd bez středového ostrůvku nebo smyčku na konci ulice jako obratiště, tak to může dobře vypadat na mapě, ale rozbije to jiné aplikace. Takže se na to, prosíme, nedívejte jako na otravování a snažte se použít v dané situaci nejlepší značení.

Následující tabulka ukazuje vhodné značení pro většinu situací a také se snaží ujasnit některé nejednoznačnosti.

Ilustrace Značení Poznámky
San Agustin Roundabout A.jpg uzavřená cesta
highway=*
junction=roundabout
Standardní kruhový objezd s velkým středovým ostrůvkem, přes který se nedá přejet.
Mini-roundabout Duckpool Road, Newport - geograph.org.uk - 1435594.jpg uzavřená cesta
highway=*
junction=roundabout


nebo alternativně

uzel
junction=roundabout
direction=clockwise

Rozměry malý kruhový objezd, ale není to malý kruhový objezd. I když preferujeme jeho značení stejně jako u velkého kruhového objezdu, dá se pro jednoduchost značit jako jediný uzel se značkou junction=roundabout. V tomto případě byste měli použít značku direction=*, jelikož výchozí hodnota je protisměru hodinových ručiček, když se používá u kruhového objezdu.
Mini-roundabout in Staining - geograph.org.uk - 1394614.jpg uzel
highway=mini_roundabout
direction=clockwise
Klasický malý kruhový objezd, kde střed je jen nakreslený kruh. Měla by být přidána značka direction=*, jelikož výchozí hodnota je protisměru hodinových ručiček, když se používá u kruhového objezdu.
Erfurts famous miniroundabout 2.jpg uzel
highway=mini_roundabout
Rozměrem velký, ale stále se jedná o malý kruhový objezd. Středový ostrůvek se dá přejet a nejsou zde dopravní značky.
Kreisverkehr.jpg uzel
highway=mini_roundabout
Také klasický malý kruhový objezd s lehce zvýšeným středovým ostrůvkem, který se stále dá přejet.
Grosser Stern Berlin circular traffic must yield.jpg uzavřená cesta
junction=circular
Doprava vedena v kruhu s velkým středovým ostrůvkem, který se nedá přejet. Ovšem vozidla jedoucí po kruhu musí dávat přednost přijíždějícím vozidlům, takže se nejedná o kruhový objezd.
Turning circle, Temple - geograph.org.uk - 1537665.jpg uzel
highway=turning_circle


nebo alternativně

plocha
highway=*
area=yes

Tato ilustrace zobrazuje kruhové místo se středovým ostrůvkem, který se dá přejet, ale není to ani kruhový objezd ani malý kruhový objezd, nýbrž se jedná o obratiště, kde se mohou otáčet velká vozidla. Mějte na paměti, že obratiště může mít různý tvar, ale nikdy nemůže mít ostrůvek, který se nedá přejet.
Junction with central island.jpg uzel
traffic_calming=island
Nenechte se tímto ostrůvkem zmást: nejsou zde značky jednosměrky ani přednosti v jízdě. Takže jde pouze o křižovatku s ostrůvkem pro zpomalení dopravy.
Kein kreisel IMGP9185 osm.jpg uzel
traffic_calming=island
Podívejte se dobře na šipky - toto je také jen křižovatka na zpomalení dopravy.
Turning circle - geograph.org.uk - 991834.jpg uzavřená cesta
highway=*


nebo alternativně navrhováno

uzel
highway=turning_loop

Zjevně místo pro otáčení vozidel. Ale jelikož je zde ostrůvek, není to obratiště (které nesmí mít ostrůvek), takže toto mapujeme jako smyčku. V zájmu jednoduchosti se právě diskutuje o značce highway=turning_loop na jediném uzlu.


Warning: Default sort key "Kruhove a rozsirene prvky silnic" overrides earlier default sort key "Kruhové a rozšířené prvky silnic".