Cs:Tag:bicycle=use_sidepath

From OpenStreetMap Wiki
Jump to: navigation, search
Dostupné jazyky — Tag:bicycle=use_sidepath
Afrikaans Alemannisch aragonés asturianu azərbaycanca Bahasa Indonesia Bahasa Melayu Bân-lâm-gú Basa Jawa Baso Minangkabau bosanski brezhoneg català čeština dansk Deutsch eesti English español Esperanto estremeñu euskara français Frysk Gaeilge Gàidhlig galego Hausa hrvatski Igbo interlingua Interlingue isiXhosa isiZulu íslenska italiano Kiswahili Kreyòl ayisyen kréyòl gwadloupéyen kurdî latviešu Lëtzebuergesch lietuvių magyar Malagasy Malti Nederlands Nedersaksies norsk norsk nynorsk occitan Oromoo oʻzbekcha/ўзбекча Plattdüütsch polski português română shqip slovenčina slovenščina Soomaaliga suomi svenska Tiếng Việt Türkçe Vahcuengh vèneto Wolof Yorùbá Zazaki српски / srpski беларуская български қазақша македонски монгол русский тоҷикӣ українська Ελληνικά Հայերեն ქართული नेपाली मराठी हिन्दी অসমীয়া বাংলা ਪੰਜਾਬੀ ગુજરાતી ଓଡ଼ିଆ தமிழ் తెలుగు ಕನ್ನಡ മലയാളം සිංහල ไทย မြန်မာဘာသာ ລາວ ភាសាខ្មែរ ⵜⴰⵎⴰⵣⵉⵖⵜ አማርኛ 한국어 日本語 中文(简体)‎ 吴语 粵語 中文(繁體)‎ ייִדיש עברית اردو العربية پښتو سنڌي فارسی ދިވެހިބަސް
Public-images-osm logo.svg bicycle = use_sidepath
Radwegschaeden by Karl-Ludwig Poggemann.jpg
Popis
Povinná cyklostezka vedená podél silnice Edit or translate this description.
Skupina: Omezení
Použité na těchto prvcích
nemělo by být použito na uzlumůže být použito na cestěnemělo by být použito na plošenemělo by být použito na relaci
Vhodné kombinace
Wikidata
Status: schválenoPage for proposal

Tato značka bicycle=use_sidepath platí pouze na silnicích, které obecně dovolují jízdu cyklistů. Má-li silnice paralelně vedenou povinnou cyklostezku (např. Zeichen 240 - Gemeinsamer Fuß- und Radweg, StVO 1992.svg, Zeichen 241-30 - getrennter Rad- und Fußweg, StVO 1992.svg (DE, PL), Nederlands verkeersbord G12a.svg (NL) nebo Nederlands verkeersbord G11.svg (několik evropských zemí)) pak můžete přidat tuto značku. Ale pouze v případě, že silnice NENÍ označena značkou, která bicykly explicitně zakazuje (např. Nederlands verkeersbord C14.svg nebo Nederlands verkeersbord C9.svg ). V tom případě použijte bicycle=no.

Tato značka by se měla používat pouze v zemích, které mají povinně použitelné stezky pro cyklisty.

Prosím nepoužívejte bicycle=use_sidepath v kombinaci s cycleway=track na hlavní silnici, pokud na mapě není zakreslena žádná oddělená cyklostezka. Mate to navigační softwary, protože bicycle=use_sidepath znamená nenavigovat po hlavní silnici (a použít oddělenou cyklostezku) a to je v konfliktu s cycleway=track, což znamená, že jízdní kola mohou hlavní silnici použít.

Právní otázky a implicitní právo přístupu se liší podle zemí. Implikace plynoucí z těchto dopravních značek na různé typy vozidel a situací se liší tak moc, že by to vyžadovalo mnoho nových značek, aby je bylo možno v OSM popsat. Ovšem je-li zákonná situace jasná, není to potřeba dělat. S novým schématem přístupu dle zemí (=konceptem) na povinné stezky pro jízdní kola a jejich paralelní silnice by mělo být dostatek informací pro navigační software a vykreslovače pro jakékoliv vozidlo/situaci.

Jak mapovat

Tato značka se přidává na cesty, u kterých je zároveň zakreslena oddělená cyklostezka.

bicycle=use_sidepath

K označení jednosměrné povinné stezky pro jízdní kola použijte směrový podklíč, např. bicycle:forward=use_sidepath. Zvolte mezi kupředu :forward a dozadu :backward podle směru stezky relativně ke směru cesty cesta v OSM u hlavní silnice. Směr cesty stezky v OSM není důležitý.

V některých případech obousměrná stezka pro cyklisty může být povinná pouze v jednom směru. V opačném směru si cyklisté můžou volně vybírat zda použijí hlavní silnici, nebo stezku pro cyklisty. Tento případ zakreslete stejně jako jednosměrnou povinnou stezku pro cyklisty.

Více podrobnějších informací najdete v návrhu této značky Proposed_features/use_sidepath(en).

Příklady

Ilustrace Značky
Fietspad PeeWee32.jpg
Tato cyklostezka je povinná.
Cyklostezka:
highway=cycleway
(implicitně:bicycle=designated)

Hlavní silnice:
bicycle=use_sidepath
Nederlands verkeersbord G13.svg (NL)
nebo
France road sign C113.svg (FR, AT)
nebo
Zusatzzeichen 1022-10 - Radfahrer frei, StVO 1992.svg nebo 434c Radw ohne Benupfli St-Jürgen-Str HB.jpg (DE)
Tyto cyklostezky nejsou povinné.
Jízda kol je povolena i na hlavní silnici.
Cyklostezka:
highway=cycleway
Možné další značky:
  • značky, které ukazují, že cyklostezka není povinná
  • značky mofa=*.
Slovenska cesta kolo nezazeleno 2.jpg
V této ulici je jízda jízdních kol na "silnici" explicitně zakázána.
highway=*
bicycle=no (explicitní zákaz jízdních kol)

Odkazy

Na německém ((v angličtině)) a holandském fóru byly povinné stezky pro jízdní kola diskutovány.

Mapy podporující toto značení

Tato značka je podporována na mapě "Bicycle tags on OSM"(en).

Statistika

bicycle=use_sidepath
bicycle:forward=use_sidepath    bicycle:backward=use_sidepath

Viz také

Proposed_features/use_sidepath(en) - původní návrh