Pl:Photo mapping

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search
For tracing aerial photos, see Aerial imagery.
Mapping with photos.png

Popularna technika mapowania, mapowanie ze zdjęć może bardzo oszczędzić czas – dużo szybciej jest zrobić zdjęcie znaków ulicznych lub POI, aniżeli albo zapisać te informacje na kratce, albo wklepać jako waypoint do odbiornika GPS. Co więcej, ponieważ aparaty cyfrowe zapisują datę oraz czas zrobienia zdjęcia razem ze zdjęciem (w informacjach EXIF ), a ścieżka GPS może być użyta do odczytania Twojej dokładnej pozycji w tym czasie, to bez problemu możesz powiązać zdjęcia z danymi GPS miejsca, w którym zostały one zrobione.

Proste mapowanie ze zdjęć

Rób zdjęcia, aby nie zapisywać na kartce tego, co na nich widać. Nie może być nic prostszego!

Nie potrzebujesz używać GPS ani innych zaawansowanych technik opisanych niżej. Możesz stosować z powodzeniem tę technikę w miejscach, w których są dobre zdjęcia satelitarne Bing lub Geoportal (w Polsce prawie wszędzie), dzięki czemu łatwiej powiążesz później zdjęcie z dokładnym miejscem, w którym zostało zrobione. Musisz jednak sporo zapamiętać: trasę, którą szedłeś (aby mieć pojęcie o tym, gdzie były robione zdjęcia) i kierunek, w którym zdjęcia były robione. Jest to znacznie łatwiejsze, jeśli użyjesz tych zdjęć do mapowania wkrótce po tym, jak zostały zrobione. Również im więcej jest zdjęć, tym łatwiej jest je lokalizować, szczególnie, jeśli na poprzednim zdjęciu widać część tego, co jest na następnym w serii zdjęć.

Orientacja

Nawet jeśli masz ścieżkę GPS, to i tak może być czasem trudno ustalić, w którą stronę byłeś odwrócony robiąc konkretne zdjęcie. Możesz wypracować swoje własne sposoby na rozróżnianie kierunków, jedną z możliwości jest obracanie aparatu również w pionie: rób zdjęcia poziome w kierunku dalszego marszu, pionowe w kierunku, z którego przyszedłeś oraz obrócone o +/- 45° dla kierunków w prawo/lewo względem twojej drogi. Jest to bardzo prosty sposób, ale wystarcza do większości zastosowań. Możesz również wykorzystać kierunek padania promieni słonecznych, aby zorientować swoje zdjęcia.

Synchronizacja ścieżki GPS oraz zdjęć

Są na rynku aparaty z wbudowanym GPS,a także odbiorniki GPS z wbudowanym aparatem cyfrowym – te urządzenia zapisują pozycję GPS w danych EXIF zdjęcia za każdym razem, gdy naciskasz spust migawki. Tak samo działa to również w smartfonach (z wbudowanym GPS), choć zwykle musisz włączyć tę funkcję. To sprawia, że wszystko robi się znacznie prostsze. Narzędzia takie jak JOSM potrafią zwykle bez problemu odczytać te dane i ich użyć.

A co jeśli używasz dwóch urządzeń – aparatu cyfrowego oraz odbiornika GPS? Wciąż możesz geolokalizować swoje zdjęcia poprzez porównanie czasu zrobienia zdjęcia z czasami zapisanymi w logu GPS. Ale to jest znacznie łatwiejsze, jeśli aparat cyfrowy ma ustawiony poprawny czas pokazywany przez Twój odbiornik GPS.

Możesz zsynchronizować dokładnie czas w aparacie z czasem odbiornika GPS. Ponieważ jednak odbiornik GPS zawsze pokazuje czas odebrany razem z sygnałem GPS, to musisz ustawiać czas w aparacie fotograficznym, najlepiej z dokładnością do jednej sekundy. Wprawdzie zwykle możesz ustawiać czas w aparacie z dokładnością do jednej minuty, ale przeważnie sekundy są zerowane w momencie, gdy zatwierdzasz nowo ustawiony czas. Możesz więc zatwierdzić nowy czas w aparacie w momencie, gdy czas odbiornika GPS przeskakuje na kolejną minutę. Zwykle jednak jest prostsze rozwiązanie.

Zrób po prostu zdjęcie odbiornika GPS pokazującego na ekranie jego aktualny czas i użyj go do wyliczenia różnicy pomiędzy czasem aparatu oraz czasem odbiornika GPS. JOSM potrafi nawet zrobić te obliczenia za Ciebie (zobacz poniżej). Później możesz użyć aplikacji, która potrafi użyć tej różnicy podczas synchronizacji zdjęć ze ścieżką GPS (np. Picasa, gpscorrelate oraz GPSprune to potrafią). Uwaga – to prostsze rozwiązanie nie zadziała, jeśli odbiornik GPS pokazuje czas z dokładnością do minuty (nie pokazuje sekund) – da się jednak wtedy zsynchronizować czas w aparacie z czasem w GPS, bo w GPS nadal widać, gdy minuty się zmieniają.

Integracja z Potlatch

Aktualnie Potlatch potrafi czytać pliki KML dla geotagowanych zdjęć. Zobacz Potlatch/Photo-mapping.

Integracja z JOSM

Zrzut ekranu JOSM pokazujący możliwości dla photo mapping.

Najlepszym sposobem na użycie geotagowanych zdjęć do projektu OSM jest użycie ich w JOSM, Tutorial.

Najpierw otwórz ścieżkę GPS (plik GPX). Ślad GPS powinien zostać otwarty jako nowa warstwa (włącz okno 'Warstwy', jeśli nie jest widoczne). Kliknij prawym klawiszem na warstwę pliku GPX i wybierz 'Importuj obrazki'. Wybierz wszystkie zdjęcia (lub katalogi), które chcesz. Na ścieżce śladu w głównym oknie programu pokażą się małe ikonki aparatu fotograficznego w miejscu zrobienia zdjęć (miejsce zrobienia zdjęcia jest wyznaczone na podstawie czasu jego zrobienia). Jeśli nie masz pliku GPX, a tylko zdjęcia z informacją GPX dodaną do danych EXIF (np. zdjęcia zrobione smartfonem z wbudowanym i odpowiednio włączonym GPS), to po prostu otwórz je w JOSM (Plik -> Otwórz w Menu JOSM).

Dokładne spozycjonowanie zdjęć wzdłuż śladu GPS jest kluczowe i zależy od różnicy czasu rejestrowanego przez aparat i odbiornik GPS. Możesz dostosować pozycję GPS zdjęć przesuwając ikonki zdjęć wzdłuż śladu GPS aż znajdą się we właściwych miejscach. Znacznie łatwiej jest jednak użyć zdjęcia, na którym jest odbiornik GPS pokazujący aktualny czas. Kliknij prawym klawiszem na liście warstw 'Geolokalizowane obrazy' a następnie wybierz 'Koreluj do GPX'. Jest tam przycisk 'Użyj zdjęcia dokładnego zegara, np. pokazywanego przez odbiornik GPS'. Jeśli go nie masz, możesz spróbować opcji 'Auto-Guess' lub 'Ręczne dopasowanie', aby spozycjonować właściwie wszystkie zdjęcia (na raz). Możesz to zrobić obserwując pozycję zdjęcia, którego lokalizacja jest dla Ciebie oczywista. JOSM zapamiętuje przesunięcie czasowe, więc kolejnym razem nie musisz synchronizować tych samych zdjęć.

Niektóre smartfony i inne urządzenia mają zarówno aparat oraz GPS. W takim wypadku nie masz zdjęcia ekranu GPS pokazującego aktualny czas, ale zdjęcia są już zsynchronizowane ze śladem GPS. Jeśli JOSM nie potrafi tego automatycznie rozpoznać (tak było np. w przypadku zdjęć robionych aparatem HTC G1), to możesz przeprowadzić 'Ręczne dopasowanie' podając +0 jako przesunięcia i wszystkie zdjęcia dostaną poprawną geolokalizację.

Wtyczka AgPifoJ jest aktualnie dołączona do podstawowej wersji JOSM (nie trzeba jej dodatkowo instalować)

Dodawanie lokalizacji do danych EXIF zdjęć

Ten plugin: JOSM/Plugins/Photo_Geotagging pozwala na dodanie informacji o geolokalizacji ustalonej w JOSM do danych EXIF zdjęć.

Takie zdjęcia można przesłać na flickr i wyświetlić na ich mapie, rozpowszechnić poprzez GeoRSS lub KML. Upewnij się, że podczas ładowania zdjęć na flickr zaznaczyłeś opcję "Import EXIF location data" na http://www.flickr.com/account/geo/exif/?from=privacy

Edycje na podstawie zdjęć

Jeśli dodajesz nowy obiekt (węzeł lub drogę) na podstawie własnych zdjęć, zamiast GPS (np. dodajesz płot na podstawie fotografii nie spacerując wzdłuż niego z włączonym GPS), to dodaj tag "source=photograph". Jeśli na podstawie zdjęć dodajesz tylko jakąś dodatkową informację do istniejących obiektów (np. nazwę ulicy), to dodaj tag "source:name=photograph". Podobnie dla numerów dróg dodawanych na podstawie zdjęć użyj tagu "source:ref=photograph".

Na serwerach projektu OSM nie ma aktualnie jakichś specjalnych miejsc przeznaczonych na przechowywanie geotagowanych zdjęć. Jeśli załadowałeś je na serwery takie jak np. flickr, to możesz później dodać tag "source_ref=http://example.com/123.jpg" (lub "source_ref:name=" lub "source_ref:ref=") aby dowiązać do obiektu link do zdjęcia, na podstawie którego coś było edytowane.

Jeśli używasz "Annotation Presets" w JOSM, to poprawne tagi powinny zostać zasugerowane automatycznie i nie będziesz musiał zastanawiać się, którego w danym momencie powinieneś użyć!

Zobacz również: Source dla pozostałych tagów związanych z podawaniem źródeł edytowanych informacji

Powinieneś również dodać lokalizację GPS do swoich zdjęć, zobacz Geolokalizacja zdjęć.

Inne oprogramowanie

dane EXIF z czasem zrobienia zdjęcia

OJW's image locator script potrafi geolokalizować cały katalog zdjęć na podstawie pojedynczego śladu GPS (w formacie GPX).

Seth Golub's geocoding scripts robi właściwie dokładnie to samo, ale zapisuje dane o geolokalizacji do zdjęć JPEG używając exiv2. Skrypt ten pozwala również na używanie linii poleceń do odczytu i zapisu danych o geolokalizacji zdjęcia z/do informacji EXIF zdjęć.

Więcej informacji na temat zapisywania informacji o geolokalizacji zdjęć w danych EXIF można znaleźć na stronie wiki Geolokalizacja zdjęć.

Niektóre aparaty firmy Nokia nie dodają informacji o czasie utworzenia zdjęcia do danych EXIF, przez co JOSM i inne narzędzia nie mogą powiązać zdjęcia z miejscem jego zrobienia na podstawie ścieżki GPS. Data i czas zrobienia zdjęcia mogą jednak zostać skopiowane z czasu utworzenia pliku przy użyciu biblioteki Perl oraz aplikacji ExifTool działającej w linii poleceń: $ exiftool -P '-FileModifyDate>DateTimeOriginal' *.jpg

Dla systemów z rodziny Linux jest narzędzie GPSCorrelate które działa z linii poleceń oraz posiada nakładkę GUI i jest dostępne w pakietach dla większości dystrybucji.

Jest również GPSPrune, aplikacja Java niezależna od systemu operacyjnego, w której można geolokalizować zdjęcia w trybie manualnym lub automatycznie używając czasu zrobienia zdjęcia (na podstawie ścieżki GPS w formacie GPX, KML lub tekstowym). Program może zapisać geolokalizowane zdjęcia w pliku KMZ lub użyć ExifTool i zapisać współrzędne geolokalizacji w danych EXIF pliku JPEG.

Małe narzędzie do wyliczenia parametru -geosync dla ExifTool dla zdjęć z dokładnie zsynchronizowanym czasem jego wykonania z czasem ze śladu GPS można znaleźć tutaj.

Serwisy/projekty dotyczące geolokalizacji zdjęć

Darmowe serwisy/projekty:

  • Flickr, strona do dzielenia się zdjęciami, wspiera specjalne "tagi maszynowe" OSM. Jeśli jest to zdjęcie obiektu OSM, możesz dodać do niego tagi takie jak osm:way=123456 lub osm:node=654321 i wtedy Flickr doda automatycznie link do przeglądania tego obiektu na serwerze danych OSM. Mamy tam także tag 'openstreetmap' oraz grupę.
  • OpenStreetView, projekt do którego można dodawać geotaggowane zdjęcia i wyświetlać je na warstwach map OSM. Nawet jeśli nie masz własnych zdjęć do dodania, możesz pomóc moderując zdjęcia dodane przez innych!


Rozmaitości (lokalne narzędzia oraz repozytoria):

  • CycleStreets (cyclestreets.net) ma Fotomapę dla zdjęć zawierających udogodnienia dla rowerzystów (Bez ograniczeń geograficznych, ale ruting jest ograniczony do obszaru Wielkiej Brytanii). CycleStreets dla iPhone ma możliwość bezpośredniego dodawania takich zdjęć do serwisu, kod aplikacji jest dostępny na licencji GPL.
  • Show Your Places (syp.renevier.net) jest CMS (systemem zarządzania treścią) zaprojektowanym specjalnie do prezentacji geolokalizowanych zdjęć. Jest to repozytorium programu ze stroną demo. Wymaga PHP oraz MySQL.
  • phpMyGPX (phpmygpx.tuxfamily.org) jest aplikacją WWW o otwartym kodzie źródłowym, która pokazuje zdjęcia oraz ślady GPX na różnych warstwach OSM. Jest to repozytorium programu ze stroną demo. Wymaga PHP oraz MySQL.
  • Viking (viking.sf.net), program pozwalający na tworzenie oraz edycję śladów GPS oraz waypointów.

Projekty opuszczone:

  • MapPIN'on OSM, system rozpowszechniania geotagowanych zdjęć. Serwis jest bardzo prosty aby umożliwić obsługę milionów zdjęć. Serwis nie przechowuje żadnych zdjęć. Zdjęcia te są ładowane na blog każdego z autorów i tylko linkowane do "MapPIN'on OSM" poprzez RSS. Wygląda na niedziałający (poza wyświetlaniem reklam?).
  • OpenStreetPhoto. Projekt z mylącą nazwą. Zawiera informacje o robieniu zdjęć lotniczych (quadrokoptery) ale cześć informacji jest na temat techniki OCR (rozpoznawania tekstu) na zwykłych zdjęciach z poziomu ulicy. Projekt dość aktywny w 2009 roku, później połączony z OpenStreetView.


Inne zdjęcia

Jeśli w trakcie mapowania uda Ci się zrobić zdjęcia lepsze, niż zdjęcia znaków ulicznych...

  • Sprawdź, czy jest może artykuł w Wikipedii, który mógłbyś za ich pomocą zilustrować. Pamiętaj: dla projektu Wikimedia najlepiej wrzucać zdjęcia na Wikimedia Commons. Być może istnieje również przewodnik na stronie Wikivoyage, który czeka na Twoje zdjęcia.
  • Geograph (geograph.org.uk) jest stroną zbierającą fotografie "każdego kilometra kwadratowego" Wielkiej Brytanii oraz Irlandii. Użyj tej strony aby przeliczyć szerokość i długość geograficzną na system BNGR) używany w tym serwisie.

Zobacz również