Cs:Key:is_in

From OpenStreetMap Wiki
(Redirected from Cs:Key:is in:island)
Jump to: navigation, search
Dostupné jazyky — Key:is_in
Afrikaans Alemannisch aragonés asturianu azərbaycanca Bahasa Indonesia Bahasa Melayu Bân-lâm-gú Basa Jawa Baso Minangkabau bosanski brezhoneg català čeština dansk Deutsch eesti English español Esperanto estremeñu euskara français Frysk Gaeilge Gàidhlig galego Hausa hrvatski Igbo interlingua Interlingue isiXhosa isiZulu íslenska italiano Kiswahili Kreyòl ayisyen kréyòl gwadloupéyen kurdî latviešu Lëtzebuergesch lietuvių magyar Malagasy Malti Nederlands Nedersaksies norsk norsk nynorsk occitan Oromoo oʻzbekcha/ўзбекча Plattdüütsch polski português română shqip slovenčina slovenščina Soomaaliga suomi svenska Tiếng Việt Türkçe Vahcuengh vèneto Wolof Yorùbá Zazaki српски / srpski беларуская български қазақша македонски монгол русский тоҷикӣ українська Ελληνικά Հայերեն ქართული नेपाली मराठी हिन्दी অসমীয়া বাংলা ਪੰਜਾਬੀ ગુજરાતી ଓଡ଼ିଆ தமிழ் తెలుగు ಕನ್ನಡ മലയാളം සිංහල ไทย မြန်မာဘာသာ ລາວ ភាសាខ្មែរ ⵜⴰⵎⴰⵣⵉⵖⵜ አማርኛ 한국어 日本語 中文(简体)‎ 吴语 粵語 中文(繁體)‎ ייִדיש עברית اردو العربية پښتو سنڌي فارسی ދިވެހިބަސް
Public-images-osm logo.svg is_in
Osm element key.svg
Popis
Sděluje, kde se nachází místo nebo prvek. Edit or translate this description.
Skupina: Hranice
Použité na těchto prvcích
může být použito na uzlumůže být použito na cestěmůže být použito na plošemůže být použito na relaci
Wikidata
Status: de facto

Jak se vyhnout použití této značky

Kdy značku použít?

Značka is_in=* je jedna z nejstarších značek v OSM a stále se běžné používá.

Značka is_in=* je starší než hraniční polygony. Pokud má oblast dobře navrženou sadu hraničních polygonů, pak informace, které mohou být vloženy do značky is_in=*, se obvykle dají odvodit z hranic, které ji obsahují. V tomto případě se informace obsažená ve značce zdá být nadbytečná. Někteří mappeři dokonce obhajovali mazání této značky, protože ji vidí jako ekvivalent informací o hranicích. Jiní mappeři to považují za přinejmenším krátkozraké.

Značka ovšem stále může obsahovat důležité informace, pokud nejsou v mapě hraniční polygony úplné. A i když je informace redundantní, stále dovoluje snadnější vyhledávání a snadné rozlišení mezi dvěma podobně pojmenovanými objekty (aniž by bylo potřeba dělat náročné výpočty pro nalezení všech hranic, které objekt obsahují, což znamená, že výsledky jsou k dispozici rychleji [ citation needed ]). Zkušenosti z Velké Británie také naznačují, že může být nápomocná při výběru přesné informace z funkcí Poloha a Najít [ citation needed ].

Popis

Tato značka umožňuje slovy určit, kde na světě se nachází místo nebo objekt. Dá se použít s čímkoliv, restauracemi, budovami, ulicemi, parky, ale její hlavní využití je pro místa. Doporučuje se, aby byla VŽDY použita se značkami místa, napomáhala některým vyhledávačům - například na světě existuje více míst, která se jmenují San Francisco (Filipíny, Španělsko, USA), ale pro nalezení toho v Kalifornii budete potřebovat něco takovéhohle:

I když není žádný požadavek na to, v jakém pořadí se mají položky do seznamu psát, doporučuje se aby pořadí bylo od menších k větším prvkům a aby až do úrovně země se používaly plné názvy. Povšimněte si, že i toto je platné, i když nedoporučované:

 • name=SOMA
 • is_in=USA;CA;California;San Francisco
 • name=SOMA
 • is_in=San Francisco

Pro vytváření kategorií

Méně často se tato značka také používá pro vytvoření kategorie pro vyhledávání, například:

 • name=Canberra
 • is_in=hlavní_města; Australian Capital Territory; ACT; Australia

znamená, že Canberra se nyní objeví v seznamu hlavních měst světa.

Tohoto se pravděpodobně dá lépe dosáhnout návrhem Proposed features/capital --Gorm 15:08, 6. dubna 2010 (UTC)
Viz také: Relace nejsou kategorie

Zlepšování přesnosti

Jednou ze slabin této značky je, že programům, které ji zpracovávají, nemusí být jasné, co která hodnota znamená. V příkladě výše může CA být jak Kalifornie tak Kanada. Je hlavní_města místo, nebo kategorie?

Relace boundary je jedním z řešení a také řeší redundanci, tedy že je samozřejmě škoda zapisovat is_in=Sweden,Stockholms län,Stockholm do každé ulice ve Stockholmu, když můžeme prostě použít 3 relace boundary pro Stockholm, Stockholms län a Sweden, aniž bychom museli značit každou ulici dlouhými značkami. Ovšem hodně hranic je velmi obtížné přesně zakreslit (zejména v rozvojových zemích) a je třeba je odhadovat, nebo tyto relace nejsou kompletní. Značení jednotlivých prvků může být přechodným řešením do doby, než budou vytvořeny potřebné hranice a zpřesněny s dostatečnou přesností a úplností.

Jiné řešení je kvalifikovat značku is_in=* následovně:

 • name=Canberra
 • place=city
 • is_in=capital_cities; Australian Capital Territory; ACT; Australia
 • is_in:state=Australian Capital Territory
 • is_in:state_code=ACT
 • is_in:country=Australia (použijte anglický název země)
 • is_in:country_code=AU (dvoupísmenný kód země dle ISO 3166-1, VELKÝMI PÍSMENY, aby odpovídal značce addr:country=*)

Jakékoliv předměstí, silnice nebo jiný prvek v Canbeře pak potřebuje jen jednu značku, která implikuje vše výše uvedené:

Jakýkoliv z klíčů place lze použít jako kvalifikátor:

Ve většině případů používáme tyto speciální značky pouze pro pomoc při kvalifikaci existujících dat, když hranice:

 • jsou stále nekompletní nebo jsou nejednoznačné (překrývají se)
 • není téměř možné přesně zakreslit (např. kontinenty, moře, hory a pohoří, údolí, hodně lesů se slabě viditelným rozdělením, ledovce, šelfové ledovce, náhorní plošiny, kulturní oblasti, ...)
 • je třeba, aby se přesně strukturovalo kvůli neshodám v klasifikaci (třeba u souostroví)

I hranice zemí mohou být v některých sporných oblastech slabé a některé tam ležící prvky mohou být označeny, že patří do jedné země, zatímco jiné budou označeny druhou zemí (některé sporné oblasti se buď překrývají, nebo jsou mapovány odděleně, i když nejsou dány dohromady s vládnoucí zemí, a existují i společně spravované oblasti, nebo se správa opakovaně mění po několika měsících, a také oblasti, které si nenárokuje žádný stát kvůli neshodám o sousední větší oblasti).

Použití značek is_in=* tyto teritoriální spory vyřešit nepomůže, ale používání relací hranic povoluje překryvy. Data OSM nejsou místem, kde se rozhodují teritoriální spory, a nenecháme se nutit tyto spory skrývat zobrazováním rozdílných dat v závislosti na zemi uživatele dat. Ovšem v OSM by měly být pouze spory o nároky vznesené oficiálními vládami nebo významnými místními minoritami s nějakou formou vlády a měly by se užívat relevantní zdroje (např. mezinárodní smlouvy nebo rozhodnutí OSN uznávané některými zeměmi, i když jsou zpochybňovány či různě interpretovány jinými zeměmi). V těchto případech je velmi vhodné použití překrývajících se hranic a uživatelé by se neměli pokoušet měnit hranice kvůli nárokům vzneseným jinými komunitami na stejnou oblast, i když to vede k nejednoznačnostem a (předpokládaným) duplicitním výsledkům vyhledávání (tyto duplicity nebo překryvy mohou být hlášeny některými nástroji kontroly kvality dat, ale jen jako varování: nejedná se o chyby, pokud teritoriální spory nebyly rozsouzeny a mezinárodně uznány a neměly by být v těchto případech opravovány). Namísto toho uživatelé dat musí jen používat konkrétnější značky pro filtrování výsledků svých dotazů.

Viz také

Značka "is_in"

Zdůvodnění

V podstatě to znamená, že programy můžou automaticky vytvářet indexy, ve tvaru:

Díváš se na data pro Bedfordshire. Jdi o jednu úroveň výše na England nebo Home Counties. Města v Bedfordshire jsou: Ampthill, Bedford, Clapham, Dunstable...

 • důležitější pro vyhledávání názvů ulic, např. pro 'High Street' je, že může pomoci lépe najít ten správný z mnoha výsledků vyhledávání pomocí 'High Street;Fulbourn;Cambridgeshire' a 'High Street;Chapel-en-le-Frith;Derbyshire'. David.earl 14. října 2006
Toto je již automaticky splněno v Nominatimu bez použití značky is_in. --Gorm 15:08, 4. dubna 2010
Ano, Nominatim je skvělý! Ale kde si ho mohu stáhnout pro offline navigaci na můj Android s 8 GB kartou? --Themroc 20:46, 21. května 2011

Rozšíření

Povšimněte si, že značka is_in=* je použitelná pro víc než jen regiony. Můžete přidávat i geografické věci jako třeba "The English Channel".

Implementace