Cs:Tag:natural=bay

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search
Public-images-osm logo.svg natural = bay
Lowlandman's Bay, Jura - geograph.org.uk - 25388.jpg
Popis
Záliv, zátoka Show/edit corresponding data item.
Vykreslování v OSM Carto
Rendering-natural-bay.png
Skupina: Přírodní
Použité na těchto prvcích
může být použito na uzlumůže být použito na cestěmůže být použito na plošenemělo by být použito na relaci
Vhodné kombinace
Status: de facto
Viz  Záliv a Zátoka na Wikipedii

Záliv je vodní plocha, která je téměř obklopená nebo jinak ohraničená suchou zemí, ale se společnou hladinou s mořem či jinou větší vodní plochou. Zálivy obecně mají klidnější vody než okolní oblasti, protože je obklopující zem chrání před vlnami a často i zklidňuje vítr. Také se může jednat o zátoku na jezeře či rybníce.

Velký záliv se také může nazývat natural=fjord (je-li vytvořen ledovcovou erozí, viz  fjord).

Jak mapovat

Zálivy lze mapovat buď jako uzly, nebo jako plochy. Pokud mapujete záliv jako uzel, pak uzel by měl být umístěn zhruba do středu zálivu ve stejné vzdálenosti od pobřeží obklopujícího záliv na všech stranách. Pokud mapujete jako plochu, pak jsou důležité následující věci:

  • Jelikož hranice mezi zálivem a otevřenou vodou není často dobře definována, mapování zálivů s velkou otevřenou částí může být problematické s ohledem na ověřitelnost.
  • Hrana zálivu směrem k zemi by se měla krýt s pobřežím. Nikdy byste neměli uzavírat pobřeží na vnější straně zálivu, jelikož je to část oceánu (nebo jezera), ke kterému je připojen.
  • Při mapování velkých zálivu bude často výsledná relace multipolygonu velmi velká a složitá, takže vhodnější může být mapování jako uzel podobně jako place=sea.
  • V současnosti není žádné definitivní pravidlo, jak mají být mapovány malé ostrůvky v zálivu. Zda mají být mapovány jako část zálivu, nebo zda mají být vyloučeny z plochy zálivu jako vnitřní kruhy odpovídající relace multipolygonu.

Vykreslování

Jelikož zálivy a zátoky jsou obecně částí větší vodní plochy, jezera nebo oceánu, neměly by být samy o sobě vykreslovány plnými znamenajícími vodu. Standardní vrstva vykresluje pojmenované zálivy jejich jménem.

Ilustrace

Viz také