Pl:Tag:leisure=marina

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search
Public-images-osm logo.svg leisure = marina
(wypoczynek = przystań)
Marina.jpg
Opis
Miejsce do cumowania jachtów rekreacyjnych i motorowych. Edit or translate this description.
Odwzorowanie w OSM Carto
Rendering-leisure marina.png
Grupa: Wypoczynek
Używane do tych elementów
może być przyporządkowany do punktunie może być przyporządkowany do liniimoże być przyporządkowany do obszarumoże być przyporządkowany do relacji
Przydatne kombinacje
Status: w użyciu

Wikidane

leisure=marina - służy do oznaczania obszar lądu i prawdopodobnie również wody wykorzystywanej do cumowania i obsługi łodzi motorowych i jachtów, często po wniesieniu opłaty, albo jakiegoś innego porozumienia z właścicielami.

Większe przystanie nadające się do okrętów, kutrów lub statków morskich powinny być oznaczone za pomocą tagu harbour=*.

Mapowanie

Węzeł węzeł umieszczamy centralnie na przystani lub rysujemy obrys obszar przystani obejmujący obiekty związane z przystanią.
Obszar ten powinien obejmować inne usługi lądowe włączając w to toalety, prysznice, restauracje, stacje benzynowe, a także każdy obszar powierzchni wody, która to jest własnością prywatną związaną z przystanią. Może to obejmować część rzeki lub jeziora, w bezpośrednim sąsiedztwie pomostów. Obszar przystani nie powinien obejmować powierzchni wody ogólno dostępnej dla ruchu łodzi.

Dodajemy tag name=* dla nazwy przystani i capacity=* aby określić ilość jachtów/statków, które mogą cumować. Również website=* z linkiem do strony internetowej przystani.

Dodajemy również mooring=yes lub mooring=* do każdego odcinka brzegu wody, gdzie łodzie mogą być zacumowane oraz man_made=pier dla wszystkich struktur ponad wodą lub w wodzie.
Stosujemy tagi amenity=boat_storage dla obszarów, gdzie łodzie są przechowywane i waterway=boatyard w miejscach, w których są budowane lub naprawiane łodzie.
Dodajemy tagi amenity=boat_rental, amenity=boat_sharing, waterway=fuel i waterway=sanitary_dump_station dla usług morskich.
Tag leisure=slipway, man_made=crane, itp, aby wskazać elementy infrastruktury związane z przystanią.

Przykłady

Zdjęcie Tag OSM Carto
Immenstaad Jachthafen.jpg leisure=marina

Tagowanie, którego należy unikać

Uwaga. Znacznik ten był w przeszłości wykorzystywany tylko do oznaczania powierzchni wody, gdzie były zacumowane łodzie. Nadal istnieją pewne nieporozumienia i zamieszanie, ale OSM Carto odzwierciedla przystań używając przerywanej niebieskiej linii, która nie jest wypełniona, chyba, że jest odpowiednio oznakowania. Obszar wody może być oznaczony tagiem natural=water.