Pl:Tag:service=driveway

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search
Public-images-osm logo.svg service = driveway
Chesterwood-Driveway.jpg
Opis
Podjazd do miejsca zamieszkania lub przedsiębiorstwa. Edit or translate this description.
Odwzorowanie w OSM Carto
Rendering-highway service minor.png
Grupa: Drogi
Używane do tych elementów
nie może być przyporządkowany do punktumoże być przyporządkowany do liniinie może być przyporządkowany do obszarunie może być przyporządkowany do relacji
Wymagane znaczniki
Przydatne kombinacje
Status: w rzeczywistości

service=driveway - służy do oznaczenia drogi dojazdowej prowadzącej do miejsca zamieszkania lub przedsiębiorstwa.

Mapowanie

Zaznaczamy linię linia i dodajemy tagi highway=service + service=driveway.
Zazwyczaj z tagiem access=private.

Użycie

Stosujemy ten tag w następujących scenariuszach:

  • Przede wszystkim zapewnia bezpośredni dostęp do domu, garażu lub wiaty; niewielka liczba miejsc parkingowych może być dostępna dla pasażerów.
  • Zasadniczo zapewnia miejsce na odbiór i wysadzanie pasażerów - stosujemy także covered=yes, jeśli przechodzi pod porte-cochère
  • Prowadzi do doku załadunkowego (amenity=loading_dock), potencjalnie z parkingu - jednak service=alley może być bardziej odpowiedni w niektórych przypadkach.

Kiedy nie używać tego tagu

Nie ma zdefiniowanego domyślnego znacznika dostępu dla podjazdów, więc odbiorcy danych muszą odgadnąć, jeśli nie dodamy znacznika dostępu. Dlatego dodajemy tagi access=private, access=permissive, access=customers, itd, odpowiednio.

Pipestems

"Pipestems", czyli współdzielony podjazd, są często spotykane w zaplanowanych osiedlach mieszkaniowych, gdzie jest wiele domów znajdujących się w pewnej odległości od drogi (Pipestem), i każdy ma własny podjazd. Drogi te często kończą się "cul-de-sac"/highway=turning_circle. Za utrzymanie "Pipestem" odpowiadają zazwyczaj, wspólnie, wszyscy właściciele domów korzystających z danej "Pipestem". "Pipestems" nie posiadają nazw (nie są ulicami).
Niektórzy oznaczają takie "Pipestems" tagiem driveway=pipestem + service=driveway, choć tag ten nie jest zatwierdzony ani nawet nie została zgłoszona jego propozycja.

Zobacz też