Pl:Tag:service=driveway

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search
Public-images-osm logo.svg service = driveway
Chesterwood-Driveway.jpg
Opis
Podjazd do miejsca zamieszkania lub przedsiębiorstwa. Show/edit corresponding data item.
Odwzorowanie w OSM Carto
Rendering-highway service minor.png
Grupa: drogi
Używane do tych elementów
nie może być przyporządkowany do punktumoże być przyporządkowany do liniinie może być przyporządkowany do obszarunie może być przyporządkowany do relacji (z wyjątkiem relacji multipolygon)
Wymagane znaczniki
Przydatne kombinacje
Zobacz też
Status: w rzeczywistości

service=driveway - służy do oznaczenia drogi dojazdowej prowadzącej do miejsca zamieszkania lub przedsiębiorstwa.

Mapowanie

Zaznaczamy linię linia i dodajemy tagi highway=service + service=driveway.
Zazwyczaj z tagiem access=private.

Użycie

Stosujemy ten tag w następujących scenariuszach:

  • Przede wszystkim zapewnia bezpośredni dostęp do domu, garażu lub wiaty; niewielka liczba miejsc parkingowych może być dostępna dla pasażerów.
  • Zasadniczo zapewnia miejsce na odbiór i wysadzanie pasażerów - stosujemy także covered=yes, jeśli przechodzi pod porte-cochère
  • Prowadzi do doku załadunkowego (amenity=loading_dock), potencjalnie z parkingu - jednak service=alley może być bardziej odpowiedni w niektórych przypadkach.

Kiedy nie używać tego tagu

Nie ma zdefiniowanego domyślnego znacznika dostępu dla podjazdów, więc odbiorcy danych muszą odgadnąć, jeśli nie dodamy znacznika dostępu. Dlatego dodajemy tagi access=private, access=permissive, access=customers, itd, odpowiednio.

Pipestems

"Pipestems", czyli współdzielony podjazd, są często spotykane w zaplanowanych osiedlach mieszkaniowych, gdzie jest wiele domów znajdujących się w pewnej odległości od drogi (Pipestem), i każdy ma własny podjazd. Drogi te często kończą się "cul-de-sac"/highway=turning_circle. Za utrzymanie "Pipestem" odpowiadają zazwyczaj, wspólnie, wszyscy właściciele domów korzystających z danej "Pipestem". "Pipestems" nie posiadają nazw (nie są ulicami).
Niektórzy oznaczają takie "Pipestems" tagiem driveway=pipestem + service=driveway, choć tag ten nie jest zatwierdzony ani nawet nie została zgłoszona jego propozycja.

Zobacz też