Pl:Tag:shop=convenience

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search
Public-images-osm logo.svg shop = convenience
Gdańsk ulica Chopina 33b – sklep Zatoka.JPG
Opis
Mały sklep ogólnospożywczy. Show/edit corresponding data item.
Odwzorowanie w OSM Carto
Convenience-14.svg
Grupa: Sklepy
Używane na tych elementach
może być przyporządkowany do punktunie może być przyporządkowany do liniimoże być przyporządkowany do obszaru (i relacji multipolygon)nie może być przyporządkowany do relacji (z wyjątkiem relacji multipolygon)
Przydatne kombinacje
Status: zatwierdzonyPage for proposal

shop=convenience – termin tłumaczony czasem jako sklep ogólnospożywczy o niewielkiej powierzchni (w Polsce jest to zwykle 100m²), zazwyczaj otwarty przez cały tydzień w wydłużonych godzinach, z naciskiem na umożliwienie szybkich zakupów żywności, napojów oraz artykułów pierwszej potrzeby w dogodnej lokalizacji.

Niestety ta nazwa nie ma dobrego i jasnego tłumaczenia.

Opis

Dostępnymi produktami mogą być pojedyncze produkty spożywcze, takie jak mleko, chleb, przekąski, bakalie, do podstawowych leków, małych artykułów gospodarstwa domowego, artykułów piśmiennych i małych elementów samochodowych, takich jak bezpieczniki.

W Polsce największa sieć sklepów tego typu, obok sklepów przy stacjach benzynowych, to sklepy Żabka.

Dodatkowe oznaczenia

  • name=* – nazwa
  • opening_hours=* – godziny otwarcia
  • brand=* – marka sklepu
  • website=* – strona internetowa
  • phone=* – numer telefonu
  • addr=* – adres
  • operator=* – zarządca
  • wheelchair=* – dostępność dla wózków inwalidzkich
  • origin=* – pochodzenie produktów (w przypadku sklepu z produktami z zagranicy)

Małe sklepy spożywcze są często obsługiwane przez właściciela, ale mogą być również franczyzą lub wykorzystywać marki związane z kupnem lub symbole sieci (Spar, Premier, itp). To rozróżnienie można wykazać za pomocą tagów operator=* i brand=*. Wartość operator=independent jest wykorzystana, gdy dokładne dane operatora nie są znane, lub są inne niż dla małej niezależnej firmy.

Sklepy sprzedające alkohol w ramach ich usług mogą być oznaczone tagiem alcohol=yes. Jednak sklepy sprzedające głównie alkohol powinny być oznaczane jako shop=alcohol.

Mapowanie

Stacja paliw

Sklepy ogólnospożywcze znajdują się często przy stacjach paliw. Należy umieścić dwa różne węzły: amenity=fuel w miejscu położenia dystrybutorów oraz shop=convenience w miejscu sklepu. Jest to istotne, bo sklepy przy stacjach paliw mają często inną nazwę/markę niż stacji paliw (np. Carrefour Express, O!Shop na stacjach Orlen, Amic Market na stacjach Amic Energy itd.).

Sklep ze stoiskiem fast food lub kawiarenką

W przypadku, kiedy w sklepie funkcjonuje stoisko gastronomiczne możemy oznaczyć jego istnienie np. kluczem fast_food=*, amenity=cafe. W dużych sklepach przy bardzo dokładnym mikromapowaniu dopuszczalne jest umieszczenie pełnego zestawu tagów oddzielnie w osobnych węzłach lub obszarach w zależności od typu sklepu.

Renderowanie

Zobacz też

Linki zewnętrzne