Pl:Tag:shop=convenience

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search
Public-images-osm logo.svg shop = convenience
(sklep = ogólnospożywczy)
Gdańsk ulica Chopina 33b – sklep Zatoka.JPG
Opis
Mały sklep ogólnospożywczy. Edit or translate this description.
Odwzorowanie w OSM Carto
Convenience-14.svg
Grupa: Sklepy
Używane do tych elementów
może być przyporządkowany do punktunie może być przyporządkowany do liniimoże być przyporządkowany do obszarunie może być przyporządkowany do relacji
Przydatne kombinacje
Status: zatwierdzony

shop=conveniencesklep ogólnospożywczy o niewielkiej powierzchni (w Polsce jest to zwykle 100m²), zazwyczaj otwarty przez cały tydzień w wydłużonych godzinach, z naciskiem na umożliwienie szybkich zakupów żywności, napojów oraz artykułów pierwszej potrzeby w dogodnej lokalizacji.

Opis

Dostępnymi produktami mogą być pojedyncze produkty spożywcze, takie jak mleko, chleb, przekąski, bakalie, do podstawowych leków, małych artykułów gospodarstwa domowego, artykułów piśmiennych i małych elementów samochodowych, takich jak bezpieczniki.

W Polsce największa sieć sklepów tego typu, obok sklepów przy stacjach benzynowych, to sklepy Żabka.

Dodatkowe oznaczenia

  • name=* – nazwa
  • opening_hours=* – godziny otwarcia
  • brand=* – marka sklepu
  • website=* – strona internetowa
  • phone=* – numer telefonu
  • addr=* – adres
  • operator=* – zarządca
  • wheelchair=* – dostępność dla wózków inwalidzkich
  • origin=* – pochodzenie produktów (w przypadku sklepu z produktami z zagranicy)

Małe sklepy spożywcze są często obsługiwane przez właściciela, ale mogą być również franczyzą lub wykorzystywać marki związane z kupnem lub symbole sieci (Spar, Premier, itp). To rozróżnienie można wykazać za pomocą tagów operator=* i brand=*. Wartość operator=independent jest wykorzystana, gdy dokładne dane operatora nie są znane, lub są inne niż dla małej niezależnej firmy.

Sklepy sprzedające alkohol w ramach ich usług mogą być oznaczone tagiem alcohol=yes. Jednak sklepy sprzedające głównie alkohol powinny być oznaczane jako shop=alcohol.

Mapowanie

Stacja paliw

Sklepy ogólnospożywcze znajdują się często przy stacjach paliw. Należy umieścić dwa różne węzły: amenity=fuel w miejscu położenia dystrybutorów oraz shop=convenience w miejscu sklepu. Jest to istotne, bo sklepy przy stacjach paliw mają często inną nazwę/markę niż stacji paliw (np. Carrefour Express, O!Shop na stacjach Orlen, Amic Market na stacjach Amic Energy itd.).

Sklep ze stoiskiem fast food lub kawiarenką

W przypadku, kiedy w sklepie funkcjonuje stoisko gastronomiczne możemy użyć innych tagów w połączeniu z shop=convenience, np. amenity=fast_food amenity=cafe. Mniej praktycznym, ale dopuszczalnym rozwiązaniem jest umieszczenie tych tagów oddzielnie w osobnych węzłach lub obszarach w zależności od typu sklepu.

Renderowanie

Zobacz też