Pl:Tag:shop=convenience

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search
Public-images-osm logo.svg shop = convenience
(sklep= ogólnospożywczy)
Food and wine shop.jpg
Opis
Mały sklep ogólnospożywczy Edit or translate this description.
Odwzorowanie w openstreetmap-carto
Convenience-14.svg
Grupa: Sklepy
Używane do tych elementów
może być przyporządkowany do punktunie może być przyporządkowany do drogimoże być przyporządkowany do obszarunie może być przyporządkowany do relacji
Przydatne kombinacje
Wikidane
Status: zaakceptowany

shop=convenience - służy do oznaczenia sklepu ogólnospożywczego o niewielkiej powierzchni ( w Polsce jest to zwykle 100m2), zazwyczaj otwarty przez cały tydzień w wydłużonych godzinach, z naciskiem na umożliwienie szybkich zakupów żywności, napojów oraz artykułów pierwszej potrzeby w dogodnej lokalizacji.

Dostępnymi produktami mogą być pojedyncze produkty spożywcze, takie jak mleko, chleb, przekąski, bakalii, do podstawowych leków, artykułów gospodarstwa domowego, artykułów piśmiennych i małych elementów samochodowych, takich jak bezpieczniki.


W Polsce najbardziej znana sieć sklepów tego typu, obok sklepów przy stacjach benzynowych, są sklepy "Żabka".

Dodatkowe oznaczenia

  • name=* - nazwa sklepu.
  • operator=* - właściciel lub nazwa sieci.
  • brand=* - marka producenta lub tożsamość konkretnego produktu, usługi lub firmy. często znak firmowy.


Małe sklepy spożywcze są często obsługiwane przez właściciela, ale może być również franczyzą lub wykorzystujące marki związane z kupnem lub symbole sieci (Spar, Premier, itp). To rozróżnienie można wykazać za pomocą tagów operator=* i brand=*. Wartość operator=independent jest wykorzystana, gdy dokładne dane operatora nie są znane, lub są inne niż dla małej niezależnej firmy.


Sklepy sprzedające alkohol w ramach ich usług mogą być oznaczone tagiem alcohol=yes. Jednak sklepy sprzedające, przeważnie, głównie alkohol powinny być oznaczane jako shop=alcohol.

Mapowanie

Jak w przypadku wszystkich tego typu sklepów miejskich, stosujemy znacznik shop=convenience na węźle wewnątrz budynku, lub ewentualnie rysujemy obszar reprezentujący zarys budynku sklepu (w tym przypadku zalecane jest użycie building=yes).

Stacja paliw

Sklepy ogólnospożywcze znajdują się często przy stacjach paliw. Znacznik ten może być zatem stosowany na tym samym węźle co amenity=fuel. Jeśli chcemy opisać bardziej szczegółowo daną placówkę możemy umieścić dwa różne węzły/obszary: amenity=fuel w miejscu położenia pomp i shop=convenience gdzie jest położony sklep. Jest to bardziej istotne, gdy sklep ogólnospożywczy ma inną markę niż stacji paliw (np. Careffour).
Uwaga: Zamiast węzła można również oznaczyć stację paliw jako obszar obejmujący wszystko, co należy do stacji paliw.

Sklep z stoiskiem fast food lub kawiarenką

W przypadku kiedy w sklepie funkcjonuje stoisko gastronomiczne możemy użyć innych tagów w połączeniu z shop=convenience, np. amenity=fast_food amenity=cafe. Mniej praktycznym, ale dopuszczalnym rozwiązaniem jest umieszczenie tych tag-ów oddzielnie w osobnych węzłach lub obszarach w zależności od typu sklepu

Renderowanie

Zobacz też