Uk:Press Kit

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search
OpenStreetMap
Вільна мапа світу
Last update: 2.04.2024

Основні факти

noframe
  • ­Вільна мапа світу створена тисячами добровольців, подібно до Вікіпедії.
  • ­Проєкт де будь-хто може брати участь та додавати обʼєкти на мапу.
  • ­Понад десять мільйонів зареєстрованих облікових записів, 16 000 з яких (і ця цифра швидко зростає) є постійними активними учасниками.
  • ­Всесвітній проєкт, який ведеться різними мовами.
  • ­Будь-хто може отримати дані OSM і вони вже використовуються у багатьох застосунках.
  • ­Більшість урбанізованих територій вже мають повне покриття.
  • ­Дані OSM можна використовувати в комерційних застосунках.

Що таке OpenStreetMap?

OpenStreetMap (OSM) — проєкт зі створення вільної мапи всього світу. Тисячі учасників обʼєдналися, щоб створити точну та детальну мапу, що постійно оновлюється, яка не поступається, а іноді й краща за комерційні продукти. Так само як і Wikipedia, OpenStreetMap отримує користь від участі в проєкті тисяч людей по всьому світу.

Що є на мапі?

По всьому світу спільнота OSM збирає дані про дороги, залізниці, путівці, водні шляхи та, навіть, велосипедні маршрути. Окрім доданих до мапи транспортних шляхів, дані містить інформацію про обʼєкти вздовж доріг, такі як підприємства, будівлі (приватні та громадські), парки та природні території, землекористування, культурні ресурси та обʼєкти відпочинку. Існує понад 43 категорії та сотні окремих типів даних, які збираються учасниками проєкту. Наприклад, якщо вам потрібно знайти заправку поруч з вами, скоріш за все, вона вже буде позначена на мапі OSM.

Як збираються дані?

Дані OpenStreetMap збираються різними способами. Дороги та вулиці можна додати до мапи накресливши їх по аерофотознімках (кілька організацій надають їх для OSM) або, скориставшись пристроєм GPS записати вашу подорож. У Сполучених Штатах дані про дорожню мережу від Бюро перепису населення — TIGER використовуються як відправна точка, хоча вони й вимагають уточнення. Також важливим є імпортування даних з широкого кола загальнодоступних джерел. І, мабуть, найголовніше, учасники OSM проходять пішки або пересуваються автомобілем, записуючи все що вони бачать від кавʼярень та автобусних зупинок до громадських вбиралень, що значною мірою збагачує базу даних проєкту. Однак, учасникам необовʼязково мати GPS щоб брати участь в проєкті; вони можуть робити свій внесок виправивши назву вулиці, або додавши школу неподалік. Крім повноти, дані OSM мають високу якість. Дороги на інших мапах можуть бути не точно позначені, а стежки взагалі відсутні, або важливі обʼєкти можуть бути проігноровані. Крім того, інші мапи можуть містити вигадані елементи, "вулиці-пастки", щоб запобігти неправомірному копіюванню даних, що разом з тим заплутує користувачів. Однак дані OSM переглядаються та перевіряються тисячами учасників, особливо дані в урбанізованих районах, і учасники негайно виправляють їх, коли знаходять помилки.

Чому ми робимо наголос на свободі даних OSM?

В Інтернеті є багато безкоштовних мап, але ви можете вільно лише переглядати їх, а не використовувати дані з них у своїх застосунках, наприклад додавати їх до своїх вебсторінок. OpenStreetMap, навпаки, дозволяє вільно використовувати мапу та всі дані. Дані поширюються на умовах вільної ліцензії (Open Data Commons Open Database License 1.0).

Чому люди приєднуються до OSM?

OpenStreetMap — проєкт, у якому кожен може брати участь, додавати дані до мапи. Крім цього, ті, хто має технічну підготовку, можуть створювати та покращувати програмне забезпечення для OpenStreetMap, розширювати та вдосконалювати документацію. Інші можуть організовувати проєкти з покращення даних OSM у своєму регіоні, або ж глобально, публікувати свої дані в OSM. Дуже важливими є зустрічі місцевих учасників по всьому світу де вони спілкуються один з одним, разом збирають та додають дані, діляться досвідом та навчають новачків. Дехто каже, що їх мотивує те, що вони бачать як мапа зростає щодня, в той час, як інші зізнаються що мапіг для них перетворився на приємну залежність. Якою б не була їхня мотивація, учасники абсолютно чітко розуміють, що OSM – це просто захоплення.

Дивіться також: З чого розпочати

Зростання

Osmdbstats1.png

Спільнота OpenStreetMap зростає приблизно на 10% кожного місяці. На початку 2008 року OSM налічував 20 000 учасників, а вже у грудні 2008 ця цифра сягнула 80 000. Відмітку у 200 000 було подолано у січні 2010, а 500 000 – в листопаді 2011, 1 000 000 – в грудні 2012, і зараз це вже понад десять мільйонів зареєстрованих користувачів.[1] Як і в будь-якій іншій онлайн-спільноті, лише невелика частина робить постійний внесок в проєкт, але в OSM нескладно побачити тисячі активних учасників протягом кожного тижня. Німеччина та Велика Британія – країни з найбільшими місцевими спільнотам, але місцеві групи користувачів є по всьому світу. Кількість учасників у Сполучених Штатах швидко зростає, а офіційний місцевий осередок у США було засновано у 2010 році.

Дивіться такрж: Місцеви спільноти OSM

Покриття

<АДАПТУЙТЕ ДО СВОЄЇ КРАЇНИ АБО СВІТУ>

Загалом країни Європи та Північної Америки вже мають досить хороше покриття. Усі великі міста, як правило, нанесені на мапу майже повністю. У сільській місцевості принаймні найважливіші дороги також є на мапі. На відміну від інших мап в Інтернеті, доступні стежки, пішохідні та велосипедні доріжки. Комерційні мапи зазвичай створюються для водіїв, тому ці елементи не враховуються.

У міру зростання нашої спільноти ми заповнюємо порожні ділянки на мапі, додаючи нові дороги та території. Якщо ви бачите, що чогось не вистачає, це не означає що так буде завжди. Подивіться на мапу цієї місцевості знову через кілька місяців, і вона може бути повністю нанесена на мапу.

У глобальному порівнянні Німеччина є однією з найкраще замаплених країн в OpenStreetMap, хоча проєкт розпочався у Великій Британії, не зважаючи на те, що тут не було великих імпортів даних, як у Нідерландах чи США. Якщо ви уважніше подивитесь на мапу, то побачите, що це всесвітній проєкт і майже немає жодного місця, де люди б не працювали над покращенням мапи.

Але оскільки OpenStreetMap є відкритою системою, мапа ніколи не може бути «завершеною». Навіть якщо перший етап це дороги, «усі дороги, які мають назви» та «всі дороги» були додані, рівень їх деталізації завжді може бути покращений. Люди додають інформацію про будівлі, визначні памʼятки та вдосконалюють наявні обʼєкти. Навіть мережа доріг не є статичною – вона постійно змінюється, тож завжди є чим зайнятися.

Актуальність

Нові дані або зміни зʼявляються на мапі впродовж кількох хвилин. Можлива швидкість цього процесу оновлення робить OSM набагато кращим від усіх інших конкурентів. Таким чином можна відразу візуалізувати нові будівлі, споруди, перекриті дороги тощо. НГО використовують OpenStreetMap у районах, які постраждали від стихійних лих, щоб планувати діяльність після землетрусів, лісівих пожеж, зсувів чи інших катаклізмів. Ми підтримуємо їх через Humanitarian OSM Team.

Як працює OpenStreetMap?

Від збору даних до їх появи на мапі

First Page2.PNG

В тих регіонах, для яких дані в базі OSM ще відсутні, ви створюєте скелет доріг. За допомогою пристрою GPS ви йдете або їдете по дорозі, тоді як пристрій реєструє ваше місцезнаходження. Іноді це краще робити подорожуючи велосипедом, він дуже корисний як у житлових районах, так і в лісі. Мапери занотовують назви доріг, дитячі майданчики та інші корисні дані. Тут згодяться звичайна ручка та папір, а також диктофон, цифрові камери та таке іншу. Кожен має власні уподобання.

Дивіться також: Збирання даних

JOSM-Jan-2009.jpg

Записаний трек тепер знаходиться в памʼяті пристрою. Ці необроблені дані вже можна завантажити в проєкт, але ми не реконструюємо дороги та шляхи назад автоматично! Ми повинні виконати цей крок вручну (те що ми називаємо мапінгом). Більшість людей використовують інструменти такі як JOSM або iD. Таке креслення вздовж треку чимось нагадує «малювання за номерами». Тут ми можемо спростити наш трек (пряма дорога може бути записана як звивиста лінія через обмеження точності GPS або якщо ви змінюєте бік дороги). Отже, ми робимо абстракцію.

Тепер наша дорога – це купа ліній (векторів). До неї можна додати теґи. По-перше, нам важлива її назва, тому ми додаємо теґ, який представляє її: (name=вулиця Ярослава Мудрого). Іншими характеристиками є, наприклад, клас дороги, чи є вздовж дороги велосипедна смуга, чи на цій дорозі одностороній рух. Репозиторій уже використаних обʼєктів/теґів які можна застосовувати справді величезний. Найважливіші ви запамʼятаєте дуже швидко. Редактори допоможуть, пропонуючи заготовки, які вже містять потрібні значення.

Дивіться також: Обʼєкти мапи

Тепер дані можна завантажити в проєкт і вони відразу стануть доступними для всіх. Тепер інші можуть переглядати, виправляти та покращувати їх. Крок за кроком ці дані стають дедалі точнішими, і ви бачите, як мапа вдосконалюється, це те, що мотивує вас брати участь у цьому процесі.

Дані чи Мапа

Відверто кажучи, OpenStreetMap – це не мапа і не план міста, а база даних. Тут ми зберігаємо всі обʼєкти мапи. Ви можете робити з них все, що хочете, якщо дотримуєтесь умов ліцензії. Оскільки створити мапи з даних для кінцевих користувачів не так просто, проєкт (знов таки завдяки його учасникам) створює ці мапи для вас. Цей крок називається «візуалізація» (рендеринг). Найпопулярніші мапи – Mapnik і Osmarender, а також OpenCycleMap. Також доступні мапи з пішохідними та велосипедними маршрутами. Але їх набагато більше, і щодня ви будете знаходити нові.

Дивіться також: Використання OpenStreetMap

Електромережі Німеччини

Також будь-хто може створити мапу під власні потреби. Незалежно від того чи будуть показані тільки річки та озера (для тих хто любить рибалити), чи залізничні колії (для любителів потягів), або ж акцент буде зроблено на продовольчих магазинах, всі ці мапи буде створено з одних й тих самих даних. Вони будуть відрізнятись лише елементами на які робиться наголос.

Також можливі інші застосування, що виходять за межі створення мап. Наприклад, онлайн прокладання маршрутів повністю працює з даними OpenStreetMap. Також дані можна конвертувати таким чином, щоб ви могли завантажити їх у персональні навігаційні пристрої. Крім того, все більше спеціалізованих ГІС-програм підтримують формат OpenStreetMap. Оскільки настільки велика географічна база даних стала доступною для кожного вперше, поки що важко сказати, які подальші сфери застосування ще відкриються.

Альтернативні джерела даних

Основою OpenStreetMap є велика кількість учасників, які досліджують країну за допомогою своїх пристроїв GPS, щоб зробити мапу повнішою. Але багато роботи можна зробити навіть без GPS. Кожен знає назви вулиць у своєму районі, де розташована пекарня, де знайти поштову скриньку тощо. Саме таку корисну інформацію можна додати до мапи, щоб покращити її. (Сповіщення про помилки)

TorontoHarbour-landsat.png

Однак в OpenStreetMap є ще багато даних, що дозволяє людям брати участь в проєкті без обладнання GPS. Супутникові знімки зазвичай захищені авторським правом і тому недоступні для використання в OSM. Однак є компанії, установи та приватні особи, які співпрацюють з OpenStreetMap, публікуючи фотографії, картографічну інформацію, схеми вулиць тощо, які можна використовувати в OpenStreetMap.

Тому ми можемо використовувати супутникові знімки (спочатку це були знімки Yahoo), а зараз Microsoft (Bing-Maps), ESRI та інші, для OSM. Завдяки їм ми можемо забезпечити майже глобальне охоплення багатьох деталей, починаючи з річок, лісів і озер і закінчуючи дорогами, лініями електропередач і навіть будівлями. Детальніші ортографічні знімки високої роздільної здатності (цифрові ортофотографії) від Державного управління геодезії та геоінформації Баварії, використовувались під час пілотного проєкту, показують, наскільки це може бути корисним для створення вільної мапи. Сподіваємося, що це буде гарним прикладом громадсько-державного партнерства і що подальші приклади будуть і в майбутньому. У Франції ми отримали дозвіл використовувати всі опубліковані онлайн дані кадастру як відправну точку для OSM. Навіть комерційні провайдери, такі як Aero-West, пропонують нам фотоматеріали безплатно.

Іноді цю додаткову інформацію можна імпортувати безпосередньо, а не додавати її вручну, креслячи по знімках. Такий імпорт є чимось особливим для OSM. Під час його виконання ми додаємо цінну та комплексну інформацію безпосередньо до нашої бази даних. Це не завжди легко на технічному рівні, але може негайно покращити якість ділянки на якій відбувається такий імпорт. Ось деякі приклади:

Дивіться також: Import/Catalogue, Potential Datasources

Використовуючи різноманітні джерела, користуючись даними отриманими за допомогою GPS, OpenStreetMap вже досяг вражаючої якості даних. Безсумнівно наступні імпорти також покращать якість даних проєкту.

Одна база даних, тисячі мап, безмежні можливості

Оскільки OSM пропонує необроблені геодані, комерційні постачальники виказують зацікавленість OSM. Комерційне використання даних дозволяється ліцензією, вони мають залишатись вільними. Низка компаній надає комерційні послуги на основі даних OSM, включаючи онлайн-мапи та застосунки для навігації.

Дивіться також: OSM Internet Links, та List of Companies offering OSM Consulting

Наші дані роблять можливим створення застосунків, які не може запропонувати жоден з комерційних постачальників, оскільки вартість збирання таких даних була б непомірно високою. Наприклад, Wheelchair-Routing та HaptoRender.

Цікаві факти

Відомі користувачі

Що роблять деякі державні установи, коли вони публікують якісь дані на «відкритій» основі? Вірно! Вони використовують нашу мапу: http://www.prtr.bund.de

Білий Дім використовує дані OpenStreetMap, і Федеральний конституційний суд Німеччини. Так самр й foursquare та USA Today.

Дивіться також: OSM Internet Links

OpenStreetMap, знов до школи

Notizen machen.jpg

Робота з OpenStreetMap може бути частиною шкільної освіти як на уроках так і позакласним завданням. Звичайно, такі теми, як географія, математика та інформатика, можна викладати як завжди. Раніше деякі подібні проєкти вже мали місце. Часто вони створювали мапу міста чи передмістя. Здебільшого ідея може бути такою захоплюючою для учнів, що деякі також залучаються до OSM у свій вільний час:

OpenStreetMap підтримує такі проєкти. Завдяки пожертвам ми можемо пропонувати GPS-пристрої безкоштовно. Часто один чи два наших мапери підтримують такі дії шкіл. Але навіть і без цього вчителям досить легко зрозуміти проект за кілька днів.

Дивіться Освіта

Humanitarian Openstreetmap Team

Haiti Quake Map.png

Під час руйнівного землетрусу на Гаїті учасники спільноти додали дуже багато даних отриманих з супутникових знімків, щоб підтримати команди рятувальників на місці.

З того часу HOT намагається після кожного такого лиха отримувати зображення місцевості для швидкого оновлення даних.

Вражаючі приклади

Числа, дати, факти

  • Проєкт засновано Стівом Костом (Steve Coast) (Лондон) квітень 2004
  • Справжній початок масштабного збору даних в березні 2006 року
  • понад десять мільйонів учасників по всьому світу
  • ~ 33 мільйони кілометрів доріг (травень 2009)
  • ~ 250 000 міст/містечок/сіл в Європі
  • > 5 мільярдів точок
  • ...

Докладніше: Статистика

Посилання для початківців

Посилання