Cs:Zapojit se

From OpenStreetMap Wiki
(Redirected from Cs:Getting Involved)
Jump to navigation Jump to search

Jak pomoci OpenStreetMap?

Práce na mapě

Pravděpodobně jste se již podívali na mapu a zkusili si najít vaši ulici. Možná není úplně v pořádku, nebo zcela kompletní. Možná na ní chybí nějaké obchody či restaurace. Možná zatím není na mapě vůbec. Pak je zde pro vás skvělá možnost jak se zúčastnit. Mapu vytváříme aniž bychom se dívali na již existující mapy chráněné autorským zákonem tak, že procházíme ulice a pomocí různých technik mapování(en), ale nic nenahradí osobní znalost místa. Je celá řada věcí, které můžete udělat ve vašem okolí, aniž byste vůbec vzali v úvahu globální rozměry tohoto projektu. Povzbuzujeme lidi, aby se přidali a provedli malé vylepšení mapy na několika místech, protože hodně rukou práci vykoná rychleji.

Přidávání poznámek do mapy

Funkce poznámek umožňuje velmi snadno označit problémy na mapě, jako jsou chybějící nebo špatné názvy či chybějící prvky. Také můžete poskytnout místní informace o již vytvořených poznámkách, jako třeba doplnit chybějící názvy.

Jednoduché editace

Začít pracovat na mapě nevyžaduje mnoho úsilí. Možná jste v oblasti, která vypadá, jako že jsme ji dokončili, ale nezapomínejte, že nás zajímá zmapování spousty podrobných prvků mapy. Věci jako hospody, restaurace, dokonce poštovní schránky a zastávky autobusu, to vše lze přidat do našich mapových dat. Všimněte si jich ve svém okolí a přidejte je sem! Také uvítáme, když opravíte jakoukoliv chybu, které si všimnete, jako třeba překlepy v názvech ulic.

Takže si vytvořte účet a začněte editovat mapu!

Vytvoření mapy od píky

Možná jste v oblasti (nebo dokonce celé zemi), kde mapa není příliš úplná. To je skvělé! Pak potřebujeme, abyste se připojili a pomohli nám dobýt váš koutek světa!

Můžete začít mapovat novou oblast pomocí technik mapování(en) jako jsou nahrávání stop GPS(en), fotomapování(en), audiomapování(en).

V případě, že nemáte přijímač GPS, můžete jednoduše obkreslovat letecké snímky, nebo stopy GPS, které nahráli jiní uživatelé. V každém případě si musíte vytvořit účet, pročíst si Průvodce začátečníka a strávit nějaký čas, abyste přišli na to, jak se mapa edituje.

Spolupráce s ostatními

Abyste zjistili, kdo další se věnuje mapování vaší oblasti, navštivte stránky Mapovací projekty(en). Na těchto stránkách je seznam projektů, ve kterých můžete pomoci. Jsou to aktivity s nějakým cílem, třeba zmapování konkrétního města nebo silniční sítě nějaké země. Pokud najdete projekt, který vás zaujme, pak budete vřele přivítáni, pokud se rozhodnete zúčastnit. Abyste projevili zájem, často stačí se zapsat na stránky projektu. Máte-li účet na wiki, můžete také na své uživatelské stránce popsat vaši polohu a co z mapování vás zajímá a přidat se do kategorií popisujících umístění uživatelů. V nastavení vašeho uživatelského účtu OSM (nikoliv toho na této wiki) můžete také uvést popis a nastavit svou domovskou polohu.

Propagace

K dispozici jsou zdrojová data pro tisk letáků a plakátů(en) a (v některých případech) je lze i objednat poštou

Jeden z nejdůležitějších způsobů pomoci je propagace OpenStreetMap v širší komunitě. Chceme přitáhnout nové přispěvatele, kteří půjdou a budou mapovat svá okolí. Mohou to být místní sociální skupiny, školáci, lidé žijící v jiných zemích nebo cestovatelé do zajímavých nezmapovaných částí světa. Také je dobré podporovat v konkrétní oblasti nadšení lidí, kteří již o OSM slyšeli. Jedna možnost je třeba zorganizovat mapovací víkend(en) nebo Micro Mapping Party(en).

Historicky jsme vždy měli více štěstí na vábení technologických nadšenců, lidí s vášní pro otevřenou spolupráci po Internetu nebo také hračičků, kteří hledají zajímavá využití svých přístrojů GPS. Také bychom chtěli přilákat více vývojářů(en) (viz níže). Náš projekt je již v technických kruzích široce znám, ale ještě je potřeba hodně práce k přesvědčení těchto lidí, aby začali k projektu přispívat. Skvělým způsobem, jak tyto lidi ovlivnit, je dělat prezentace nebo jinak propagovat OSM na technologických akcích. Stránka Aktuální akce(en) často uvádí nadcházející setkání a konference, kde budou prezentace OSM, ale možná víte i o jiné akci, kde by se OSM mělo propagovat.

Vývojáři

Softwarový vývoj(en) posouvá tento projekt různými směry. Vytvořili jsme rozličné nástroje editace mapy. Ve skutečnosti OpenStreetMap běží na open source softwaru od rozhraní pohyblivé mapy(en) až po API(en) přístupu k podkladovým datům (webové rozhraní pro čtení a zápis mapových dat). Existuje celá škála pod-projektů, které pracují s našimi daty a používají je, ale také potřebujeme pomoc s opravou chyb a přidáváním funkcí do našich komponent jádra.

Tak kde začít?

  • Stránka Vývoj(en) je portál pro vývojáře, kde jsou zdokumentovány technické detaily a lze tam najít oblasti, které vás zaujmou.
  • Připojte se k mailing listům(en) 'dev' a 'talk', abyste měli přehled o nejaktuálnějších aktivitách.

Dokumentace

Protože se OSM rychle mění, musíme stále udržovat tuto wiki aktuální. Takže nám můžete pomoci a aktualizovat/spravovat wiki stránky. Wikiteam(en) vám pomůže, budete-li chtít.

Vstupte do nadace

Můžete vstoupit do nadace OpenStreetMap Foundation(en), což je způsob, jak ukázat podporu našemu projektu a ovlivnit jeho budoucí směrování. Můžete také nadaci darovat peníze(en), aby se servery udržovaly v chodu!