Tr:Getting Involved

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search

OpenStreetMap'a Nasıl katkıda bulunabilirsiniz?

Herşeyden önce, Turkey sayfasına bir göz atın, ve listemize üye olup her türlü sorunuzu sormaktan çekinmeyin.

Tanıtım

OpenStreetMap için yapabileceğiniz en büyük katkılardan biri tanıtmak. Arkadaşlarınızı, ilgilenebiliecek grupları, iligili olabilecek, yardım edebilecek kuruluşları haberdar edin, katkıda bulunmaya ikna edin.

Veri toplama

GPS alıcınızla kaydettiğiniz tracklogları, kendinizin düzenli bir haritaya dönüştürecek zamanını olmasa bile, OSM web sayfasına kendi kullanıcınızla gırdikten sonra, sisteme yükleyin. Eğer mahremiyet kaygılarınız varsa, trackloglarınızı "private" olarak yükleyebilirsiniz.

GPS kayıtlarınızı sisteme yüklemeniz bile oldukça büyük bir katkı, ancak, eğer daha fazla katkıda bulunmak istiyorsanız Beginners' guide (İngilizce) ile neler yapabileceğinizi okumaya başlayabilirsiniz.

Diğerlerinin sisteme yüklediği GPS verilerini haritaya dönüştürmek

Eğer bir GPS cihazınız yoksa, ama yine de katkıda bulunmak istiyorsanız, başkalarının sisteme yüklediği GPS kayıtlarıyla işe başlayabilirsiniz. Bu kayıtlara aşağıdaki linkleri kullanarak erişebilirsiniz. bildiğiniz bir bölgedeki kayıtlarla başlarsanız, yararlı değişiklikler yapma şansınız daha yüksek olacaktır.

Haritayı GPS izlerinin olduğu ekrandan 'map'a tıklayıp on-line appleti kullanarak güncelleyebilirsiniz. Bir başka, daha bol özellikli seçenek ise imi'nin JOSM java programı. Java destekleyen birçok sistemde çalışan bu uygulama birçok OSMcinin birinci tercihi. Aynı işi yapan diğer uygulamalara Editing sayfasından ulaşabilirsiniz.

GPS ile iz kaydedip bu verileri kullanmak

Eğer tracklog tutan bir GPS cihazınız varsa, aşağıdakilerden birini yaparak veri toplayıp bu verileri OSM'e aktarabilirsiniz.

 1. Bir yürüyüşe, bisiklet gezisine ya da arabayla dolaşmaya çıkın
  1. GPSinizi yanınıza almayı unutmayın
  2. GPSi haritasını çıkarmak istediğiniz yerde çalıştırın.
  3. GPS'in kayıt etme seçeneğini etkinleştirin. Eğer cihazınızın "Snap to road" gibi bir seçeneği varsa KAPATın, yoksa hem yeterince hassas olmayan hem de telif haklarına aykırı bir kayıt yapmış olursunuz.
  4. cadde isimlerini ya da ilgili haritaya aktarmak istediğiniz diğer ayrıntıları not edin, daha sonra bunları bir haritaya bakarak kaydetmek telif haklarına aykırı olacaktır.
  5. yolculuğunuz boyunca kayıt yapmaya devam edin.
  6. bazı yerlerde cihazınızın 'waypoint' özelliğini kullanarak bazı yer özelliklerini (örneğin bir kavsağı) işaretlemeniz haritayı oluştururken yardımcı olacaktır.
 2. yolculuğunuz bittiğinde kaydettiğiniz izi yükleyin.
 3. Eğer kaydedilmiş izi haritalaştırmak istiyorsanız, yukarıdaki açıklamalardan yararlanarak topladığınız veriyi işleyip sisteme yükleyin.
 4. Bu işi yapabileceğiniz kadar sık tekrarlayın.

Daha fazla bilgi için Mapping techniques sayfasına bakabilirsiniz (İngilizce).

Projeler

Mapping projects sayfasında ilginizi çekecek projeler, örneğin belli bir şehirin haritalayan bir grup, varsa onlara katkıda bulunun.

Rendering

Tiles@home dağıtık hesaplamaya dayalı OSM verilerini on-line görüntülenebilir haritaya (Slippy Map) dönüştüren bir projedir.

Donating money

See OSM Foundation

Web / Grafik

Eğer bu konularda beceriklisiyseniz, OSM sayfalarında yapılacak birçok iyileştirme var. Ayrıntısı için Developer Documentation sayfasına bakın

Geliştirici

Geliştiriciler için de yapılacak birçok iş var. Neler yapabileceğinize bakmak isterseniz Developer Documentation sayfasına bir göz atın. Ayrıca e-mail listelerine üye olup, nerelerde yardıma gerek olduğunu öğrenebilirsiniz.

Görseller

İngilizce bilenler bol bol görseller izleyebilir:

 • SOTM (State of the Map); Youtube hesabında yüklendiği konferans görseller (SOTM haritanın ulaştığı son nokta anlamına geliyor)