Cs:Key:sac_scale

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search
Public-images-osm logo.svg sac_scale
SAC SCALE T6.jpg
Popis
Hodnocení obtížnosti turistické trasy Show/edit corresponding data item.
Skupina: Vlastnosti
Použité na těchto prvcích
nemělo by být použito na uzlumůže být použito na cestěnemělo by být použito na plošenemělo by být použito na relaci
Implikuje
Vhodné kombinace
Status: schválenoPage for proposal

Tento klíč je součástí klasifikačního schématu pro turistické trasy, popisuje jejich obtížnost.

Je založený na Klassifikation des Swiss Alpine Club (SAC) (de), jelikož neexistuje žádné mezinárodně standardizované klasifikační schéma.

Všechny vlastnosti, které se týkají viditelnosti cesty a orientace na ní byly odděleny do zvláštního klíče trail_visibility=*.

Přidává se na

Návrhy, které nebyly součástí původního návrhu, a o kterých se hlasovalo

 • Doporučuje se nepoužívat tuto značku na cestách, které nejsou používány pro turistiku nebo lezectví.
 • Uvědomte si, že většina vykreslovačů zobrazuje všechny cesty (i Via Ferrata/Klettersteige) jako přerušovanou čáru. Zvažte vhodný název pro cestu.
 • Cesty (highway=track) mohou být označeny značkou sac_scale=*, jsou-li to turistické stezky/cesty, které jsou dostatečně široké, aby po nich projelo vozidlo a jsou-li běžně používané pro turistiku nebo značené turistickými značkami (Alpenverein, KČT, ...). Obecně, sac_scale=* cesta by měla být hiking nebo zřídka mountain_hiking (je-li nebezpečná, vyžaduje navigaci dle mapy, atd.)

Obecné poznámky

Jelikož toto je víceméně přímý překlad hodnocení obtížnosti cest podle Swiss Alpine Club, je to obecně vhodné pro horské oblasti. U jiných oblastí se vyskytují jiné obtížnosti a požadavky a tedy by měla být použita jiná hodnocení obtížnosti. Například cesta v lese, po které se obtížně jde, protože je bahnitá a zarostlá stromy nebo keři by neměla být hodnocena jako T2. Je potřeba použít jiné klíče pro popis jejího stavu.

Většina turistických cest, které se nachází na mapách, spadají do kategorie T1 a T2. V oblasti nízkých hor jsou cesty často T1.

Často se stává, že mapeři v OSM označí cesty obtížnosti T1 nebo T2 jako T4, takže je potřeba bližšího vysvětlení, co slova uvedená níže znamenají.

Alpinismus: Horské oblasti představující pro turistu větší obtíže. Nechráněná místa, balvany a suťoviště, nepřístupnost, vysoká nadmořská výška, možnost rychlé změny počasí a trasy často bez stezek, které se mění v závislosti na podmínkách a roční době jsou všechno faktory, se kterými je potřeba v horských oblastech počítat. Uvědomte si, že jen proto, že cesta je ve vysoké nadmořské výšce, ale je dobře udržovaná (např. má poblíž lanovku, která vyveze turisty nahoru na Gornergrat) neznamená, že by měla navzdory svému horskému okolí být klasifikována jako T4-T6. V horských oblastech se vyskytují nebezpečí jako jsou laviny, ledovcové trhliny, padající kamení nebo led, což znamená, že obtížnost cesty není dána jen cestou samotnou, ale také tím, že je potřeba vědět, jak se s takovými situacemi vypořádat.

Horolezecké boty: Horolezecké boty jsou mnohem těžší a pevnější, než populární a lehčí turistické nebo horské boty. Mají tlustší gumovou podrážku a jsou odolnější v krutu. Nejenže jsou použitelné s mačkami, ale jsou dostatečně pohodlné, aby se v nich s mačkami dalo hodiny chodit (na druhou stranu horské boty vyžadují mačky připevnitelné popruhem). Dovolují lezci si vykopat schody do tvrdého sněhu. Často mají vyjímatelnou vnitřní vložku, kterou lze vyndat a vysušit. 1

Hodnoty

Ilustrační obrázky poskytl Marco Volken, člen pracovní skupiny SAC trail classification.

Značka SAC Scale Cesta Terén Požadavky Ilustrace
sac_scale=hiking T1 žlutá cesta dobře průchozí oblast plochá nebo lehce skloněná, žádné nebezpečí pádu
 • žádné
Thumb
sac_scale=mountain_hiking T2 červená dobře průchozí a dobře zajištěná cesta terén částečně strmý, možné nebezpečí pádu
 • doporučeny turistické boty
 • jistý krok
Thumb
sac_scale=demanding_mountain_hiking T3 červená některá místa mohou být jištěna provazy a řetězy, možná nutnost se jistit rukama kvůli rovnováze částečně nechráněná místa s rizikem pádu, suť, ostré skály bez cesty
 • velmi jistý krok
 • dobré turistické boty
 • základní alpinistické zkušenosti
Thumb
sac_scale=alpine_hiking T4 modrá někdy je potřeba použít ruce, abyste se dostali dále terén celkem nechráněný, ošidné travnaté kopce, ostré skály, jednoduché ledovce bez sněhu
 • obeznámenost s nechráněným terénem
 • pevné horské boty
 • nějaké schopnosti odhadu terénu
 • alpinistické zkušenosti
Thumb
Thumb
sac_scale=demanding_alpine_hiking T5 modrá ojedinělá lezecká místa až do druhého stupně nechráněný, náročný terén, ostré skály, několik nebezpečných ledovců a zrnitý led
 • horolezecké boty
 • spolehlivý odhad terénu
 • hluboké alpinistické zkušenosti
 • základní znalost práce s cepínem a provazem
Thumb
Thumb
sac_scale=difficult_alpine_hiking T6 modrá lezení až do druhého stupně často velmi nechráněné, ošidné ostré skály, ledovec s nebezpčím uklouznutí a pádu
 • vyspělé alpinistické znalosti
 • znalost práce s technickými alpinistickými prostředky
Thumb
Thumb

Vykreslování

Značka SAC Scale (jak je napsaná na značkách) Alpine Paper Maps (Rakousko)
sac_scale=hiking T1 žlutá červená
sac_scale=mountain_hiking T2 červená čárkovaná červená
sac_scale=demanding_mountain_hiking T3 červená čárkovaná červená
sac_scale=alpine_hiking T4 modrá tečkovaná červená
sac_scale=demanding_alpine_hiking T5 modrá tečkovaná červená
sac_scale=difficult_alpine_hiking T6 modrá tečkovaná červená

Polemika

Na základě zásad ověřitelnosti si někteří lidé myslí, že tato značka neumožňuje ověření. Podívejte se prosím na diskusní stránku Talk:Proposed_features/Hiking a udělejte si vlastní názor. Jako vždy v OSM můžete používat klíče, které se vám líbí, tak jak se vám líbí! Na diskusní stránce můžete navrhnout vylepšení.

Důvody pro použití

 • Obzvlášť na horských cestách je zásadní vědět, zda můžete cestu projít v keckách, nebo potřebujete cepín a stoupací železa.
 • Jelikož Google Maps a podobné jsou celkem nepoužitelné pro turistiku (protože ukazují pouze velmi málo cest), tak tohle je oblast, kde OSM může mít brzy velkou hodnotu a na dlouhou dobu.
 • Hodně alpinistů již používá GPS. Bylo by skvělé jich co nejvíce získat jako přispěvatele do OSM.

Viz také