Cs:Key:mtb:scale

From OpenStreetMap Wiki
Jump to: navigation, search
Dostupné jazyky — Key:mtb:scale
Afrikaans Alemannisch aragonés asturianu azərbaycanca Bahasa Indonesia Bahasa Melayu Bân-lâm-gú Basa Jawa Baso Minangkabau bosanski brezhoneg català čeština dansk Deutsch eesti English español Esperanto estremeñu euskara français Frysk Gaeilge Gàidhlig galego Hausa hrvatski Igbo interlingua Interlingue isiXhosa isiZulu íslenska italiano Kiswahili Kreyòl ayisyen kréyòl gwadloupéyen kurdî latviešu Lëtzebuergesch lietuvių magyar Malagasy Malti Nederlands Nedersaksies norsk norsk nynorsk occitan Oromoo oʻzbekcha/ўзбекча Plattdüütsch polski português română shqip slovenčina slovenščina Soomaaliga suomi svenska Tiếng Việt Türkçe Vahcuengh vèneto Wolof Yorùbá Zazaki српски / srpski беларуская български қазақша македонски монгол русский тоҷикӣ українська Ελληνικά Հայերեն ქართული नेपाली मराठी हिन्दी অসমীয়া বাংলা ਪੰਜਾਬੀ ગુજરાતી ଓଡ଼ିଆ தமிழ் తెలుగు ಕನ್ನಡ മലയാളം සිංහල ไทย မြန်မာဘာသာ ລາວ ភាសាខ្មែរ ⵜⴰⵎⴰⵣⵉⵖⵜ አማርኛ 한국어 日本語 中文(简体)‎ 吴语 粵語 中文(繁體)‎ ייִדיש עברית اردو العربية پښتو سنڌي فارسی ދިވެހިބަސް
Public-images-osm logo.svg mtb:scale
Osm element key.svg
Popis
Klasifikace obtížnosti stezek MTB Edit or translate this description.
Skupina: Vlastnosti
Použité na těchto prvcích
může být použito na uzlumůže být použito na cestěnemělo by být použito na plošemůže být použito na relaci
Vhodné kombinace
Wikidata
Status: schválenoPage for proposal

Zdůvodnění

Cílem je poskytnou klasifikační schéma pro mapování obtížnosti stezek vhodných pro horská kola. Vzhledem k tomu, jak rozdílná může být na horském kole obtížnost sjezdu z kopce a výjezdu do kopce, umožňuje klasifikační schéma odlišení směrů (není-li stezka vedena po rovině).

Jedná se o část dalších návrhů týkajících se horských kol.

Používá se na značkování

Jak mapovat - použití, značky a hodnoty

Hlavní používaný klíč je mtb:scale=0mtb:scale=6. Bývá používán ke klasifikaci úrovně obtížnosti stezky (nejedná se o sklon). Dodatečně může být přidána značka mtb:scale:uphill=0 až 5 ke specifikaci obtížnosti výšlapu - důležité používat se značkou incline=* pro určení směru.

Je-li třeba jemnější rozlišení než uvedených 7 tříd, je možné za číslo připojit "+" nebo "-". Například mtb:scale=1+ znamená, že cesta je obtížnější jak 1, ale méně obtížná jak 2. Přirozeně 1+ je méně obtížná než 2-. Vzhledem k tomu, že značení obtížnosti mtb:scale=* pokrývá i schopnosti technicky velmi vyspělých jedinců na horských kolech, je rozlišení pomocí "+" nebo "-" zajímavé zejména v obtížnostech 0 až 2, které odpovídají schopnostem běžných cykloturistů na horských kolech v ČR.

mtb:scale=* se používá primárně na cesty (ways). Obtížnost by měla být založena na průměrné obtížnosti v delším úseku cesty, ačkoli se mohou vyskytnout jednotlivá místa, která jsou výrazně obtížnější. Tato místa by měla být klasifikována jako bod na dané cestě.


Klíčová místa a jednotlivá velmi obtížná místa

Místa, která jsou výrazně obtížnější než zbytek cesty (např. jeden stupeň či více), označte umístěním značky mtb:scale=1-6 přímo na daný uzel na cestě (ale neznačkujte tak jednotlivé zatáčky v serpentinách :-) ). Pokud vytvoříte bod vedle cesty, který ponese značku mtb:scale=1-6, říkáte tím, že dané místo je výrazně obtížnější, ale dá se objet.

mtb:scale=0-6

Základní škála pro tagování.

Značka Popis Maximální sklon STS ekvivalent Obrázek příklad
mtb:scale=0 Štěrkový nebo udusaný povrch. Nijak zvlášť náročné. Většinou lesní a polní stezky (highway=path). Sekce se schody, balvany nebo kořeny nejsou očekávány. Široké zatáčky, snadný a průměrný sklon. Žádné speciální dovednosti nejsou potřeba.
 • Povrch: pevný
 • Překážky: žádné
 • Sklon: žádný nebo mírný
 • Zatáčky: široké
 • Jezdecké dovednosti: žádné speciální nejsou potřeba

Pro velmi snadné cesty můžete použít mtb:scale=0-, pro náročnější mtb:scale=0+ (pokud ještě nejsou mtb:scale=1)

- S0 S0.jpg
mtb:scale=1 Menší překážky jako kořeny a malé kameny. Poškození erozí může zvýšit obtížnost. Místy nesoudržný/kluzký povrch. Úzké zatáčky, ale bez vraceček. Jízda vyžaduje opatrnost a pozornost, ale žádné speciální dovednosti nejsou potřeba. Překážky se dají přejet.
 • Povrch: možný výskyt nesoudržného/kluzkého povrchu, malé kořeny a kameny
 • Překážky: malé překážky, vodní škarpy, povrch poškozen erozí
 • Sklon: < 40%
 • Zatáčky: široké
 • Jezdecké dovednosti: základní jezdecké dovednosti, překážky se dají přejet
<40% S1 S1.jpg
mtb:scale=2 Překážky jako velké skály a kameny. Často nesoudržný/kluzký povrch. Schody jsou očekávány. Široké vracečky, sklon do 70%. Potřeba některé pokročilejší jezdecké dovednosti.
 • Povrch: povrch obvykle není kompaktní, velké balvany, kořeny a kameny
 • Překážky: schodky, schody
 • Sklon: < 70%
 • Zatáčky: snadné vracečky
 • Jezdecké dovednosti: potřeba pokročilých jezdeckých dovedností
<70% S2 S2.jpg
mtb:scale=3 Mnoho sekcí s velkými překážkami jako balvany a velké kořeny. Hodně vraceček a zatáček s opačným sklonem (opak od klopenek). Objevuje se kluzký povrch a skalní násypy. Povrch může být velmi kluzký. Je potřeba stálá koncentrace a velmi dobré jezdecké dovednosti.
 • Povrch: hodně velkých kořenů/skal nebo kluzká země
 • Překážky: velké schody
 • Sklon: > 70%
 • Zatáčky: úzké vracečky
 • Jezdecké dovednosti: vyžadována velmi dobrá kontrola kola
>70% S3 S3.jpg
mtb:scale=4 Hodně příkré a obtížné s velkými balvany a kořeny. Častá ztráta podkladu. Velmi příkré sekce s velmi úzkými vracečkami a velké schody, které způsobují kontakt převodníku se zemí. Některé trialové techniky jsou nezbytné.
 • Povrch: hodně velkých kořenů/skal nebo kluzká země
 • Překážky: těžce sjízdné schody
 • Sklon: > 70%
 • Zatáčky: spousta úzkých vraceček
 • Jezdecké dovednosti: potřeba perfektní kontrola kola s trialovými dovednosti jako například jízda po předním kole s přenesením zadního kola vzduchem ve vracečkách
>70% S4 S4.jpg
mtb:scale=5 Velmi příkré a obtížné s obrovskými balvany, sutinami a sesuvy. Rychlost musí být přizpůsobena pro výjezdy do protisvahu. Pouze krátké pasáže vhodné k akceleraci a brzdění. Spadané stromy můžou vytvořit velmi strmé pasáže ještě náročnější. Velmi málo bikerů umí skutečně sjet tuto obtížnost.
 • Povrch: protisvahy/skály nebo kluzká země, spíše turistická Alpská stezka (>T4)
 • Překážky: kombinace těžce sjízdných schodů
 • Sklon: > 70%
 • Zatáčky: spousta úzkých vraceček s překážkami
 • Jezdecké dovednosti: potřeba perfektní kontrola kola s trialovými dovednostmi, jízda po předním a zadním kole
>70% S5 S5.jpg
mtb:scale=6 Tuto obtížnost používejte pro označení cesty, která není v žádném případě pro horská kola sjízdná. Cesta jištěná řetězy a vybavená kovovými kramlemi (via ferrata/klettersteig) nebo obdobné nezajištěné alpské cesty jsou příkladem cest, které nejsou sjízdné ani pro nejlepší cyklotrialisty. Sklon překračuje 45°. Pokud ji použijete k označení jednotlivých míst, znamená to, že se jedná o místa kde pád bude mít smrtelné následky a často je nelze ani prohlédnout.
 • Povrch: Jedná se spíše o stezku s alpskou klasifikací obtížnosti T5/T6, kamenný povrch bez viditelné stezky.
 • Překážky: Stupně větší jak 2m, skalní stěny...
 • Sklon: >100%
 • Zatáčky: nejdou rozlišit.
 • Jezdecké dovednosti: jen ti nejlepší trialoví specialisté se mohou pokusit části takových úseků překonat, ale s nejistým výsledkem a ohrožením života.
>70%

mtb:scale:uphill=0-5

V případě že chcete specifikovat obtížnost pro výjezd do kopce. Nezapomeňte také použít incline=*, aby se dala po cestách dělat navigace a případně do map vykreslovat směrové šipky.

Prakticky, v prostředí ČR mtb:scale:uphill=0-2 znamená vzrůstající obtížnost zvládnutelnou cykloturisty na horských kolech. mtb:scale:uphill=3 již vyžaduje mimořádně dobrou techniku na horském kole. Obtížnosti mtb:scale:uphill=4-5 jsou vyhrazeny pro specialisty typu cyklotrialistů.


Značka Popis Průměrný sklon Maximální sklon Překážky
mtb:scale:uphill=0 Stěrkový nebo zpevněný povrch. Dobrá přilnavost kol. Obvykle pro highway=track. I běžní cykloturisté zde snadno vyjedou nahoru. Také běžná auta s dostatečnou světlou výškou mohou snadno jezdit nahoru a dolů. <10% <15% Žádné
mtb:scale:uphill=1 Stěrkový nebo zpevněný povrch. Dobrá přilnavost kol, takže s trochou opatrnosti nedojde k jejich proklouznutí. Prudké lesní cesty a jednoduché pěšinky spadají do této obtížnosti. <15% <20% Volné předměty mohou ležet na cestě, ale lze se jim snadno vyhnout.
mtb:scale:uphill=2 Povětšinou stabilní, nezpevněné, částečně vymyté vodou. Vyžadují rovnoměrné šlapání a dobrou rovnováhu. S dobrou technikou a rozumnou kondicí zvládnutelné. <20% <25% Volné kameny až do velikosti pěsti, kořeny, kamenné podloží.
mtb:scale:uphill=3 Různorodý povrch, ostré zatáčky, malé schody, povrch z trávy, hlíny nebo skal. Velmi dobrá rovnováha a schopnosti rovnoměrného šlapání jsou nezbytné. Cykloturisté obvykle již tlačí. <25% <30% Volné kameny až do velikosti pěsti, kamenné podloží, kořeny, větve.
mtb:scale:uphill=4 Cesta je velmi prudká nebo je příliš zničená pro výjezd na kole. Schody, spadené kmeny, ostré zatáčky, a i velmi dobří a silní bikeři budou v některých místech muset tlačit. <30% <40% Velké volné kameny, velké větve a kmeny přes cestu, kamenitý či nestabilní povrch.
mtb:scale:uphill=5 Cesta je velmi prudká nebo obtížná pro výjezd do kopce. Toto označení používejte tam, kde chcete ostatním bikerům sdělit, že budou v každém případě tlačit. - - -

Poznámky o použití stupnice obtížnosti

Poznámky

 • "STS ekvivalent" znamená vyjádření ekvivalence k německé stupnici Singletrail-Skala v1.4 ([1]), na níž je klasifikace v OSM založena. Na uvedené stránce můžete také nalézt podrobnější popisy a řadu ilustračních fotografií (proklikejte si S0 až S5 na horní liště stránky).
 • Ukázkové fotografie STS stupnice pocházejí z [2] a mohou být šířeny pod licencemi cc-by-sa-2 nebo cc-by-sa-3.
 • Vezměte v potaz, že mtb:scale=* hodnotí pouze technickou náročnost jízdy na horském kole po dané cestě. Neříká nic o legální situaci. Pokud je po dané cestě jízda na kole legálně zakázána, použijte značku bicycle=no.

Příklady použití

Použijte danou klasifikaci i tehdy, pokud je splněna pouze jedna z podmínek. Příklady:

 • Cesta s gradientem 50% se musí vždy označit jako mtb:scale=2 nebo vyšší. Navíc je třeba uvést mtb:scale:uphill=5 a incline=*.
 • Cesta s možným nestabilním povrchem, malými kořeny a kameny, která vede po rovině, je mtb:scale=1 a nikoli mtb:scale=0. mtb:scale:uphill není třeba uvádět.
 • Cesta s možným nestabilním povrchem, malými kořeny a kameny, která vede do kopce se stoupáním 25%, je mtb:scale=1, mtb:scale:uphill=3, incline=25%. Toto je příklad cesty, kterou i cykloturista sjede dolu, ale bude velmi obtížná při výjezdu do kopce.

mtb:scale:imba=0-4

Hodnocení obtížnosti IMBA Trail Difficulty Rating System by mělo být používáno v bikeparcích, obzvláště typu North Shore ([3]). Lze jí využít také pro stezky s uměle vytvořenými překážkami pro horská kola. Pro označení "přírodních" stezek ale využívejte klasifikaci mtb:scale=* a mtb:scale:uphill=*.

mtb:scale:imba= ... 0 ......... 1 ............ 2 ............. 3 ............. 4 ....

Imba trail difficulty.jpg

Grafika převzata s dovolením od IMBA.

Příklad vykreslování klíče mtb:scale v Garmin Mapsource

Map Legend Example Mapsource Rendering.png

Viz také