Cs:Tag:leisure=garden

From OpenStreetMap Wiki
Jump to: navigation, search
Dostupné jazyky — Tag:leisure=garden
Afrikaans Alemannisch aragonés asturianu azərbaycanca Bahasa Indonesia Bahasa Melayu Bân-lâm-gú Basa Jawa Baso Minangkabau bosanski brezhoneg català čeština dansk Deutsch eesti English español Esperanto estremeñu euskara français Frysk Gaeilge Gàidhlig galego Hausa hrvatski Igbo interlingua Interlingue isiXhosa isiZulu íslenska italiano Kiswahili Kreyòl ayisyen kréyòl gwadloupéyen kurdî latviešu Lëtzebuergesch lietuvių magyar Malagasy Malti Nederlands Nedersaksies norsk norsk nynorsk occitan Oromoo oʻzbekcha/ўзбекча Plattdüütsch polski português română shqip slovenčina slovenščina Soomaaliga suomi svenska Tiếng Việt Türkçe Vahcuengh vèneto Wolof Yorùbá Zazaki српски / srpski беларуская български қазақша македонски монгол русский тоҷикӣ українська Ελληνικά Հայերեն ქართული नेपाली मराठी हिन्दी অসমীয়া বাংলা ਪੰਜਾਬੀ ગુજરાતી ଓଡ଼ିଆ தமிழ் తెలుగు ಕನ್ನಡ മലയാളം සිංහල ไทย မြန်မာဘာသာ ລາວ ភាសាខ្មែរ ⵜⴰⵎⴰⵣⵉⵖⵜ አማርኛ 한국어 日本語 中文(简体)‎ 吴语 粵語 中文(繁體)‎ ייִדיש עברית اردو العربية پښتو سنڌي فارسی ދިވެހިބަސް
Public-images-osm logo.svg leisure = garden
SF Japanese Garden.JPG
Popis
Zahrada Edit or translate this description.
Vykreslování v openstreetmap-carto
Rendering-area-leisure-garden.png
Skupina: Leisure
Použité na těchto prvcích
může být použito na uzlunemělo by být použito na cestěmůže být použito na plošenemělo by být použito na relaci
Vhodné kombinace
Wikidata
Status: používáno

Popis

Viz zahrada na Wikipedii

Zahrada je plánované místo, obvykle venkovní, které je vyhrazeno pro vystavování, kultivaci a potěšení z rostlin a jiných přírodních forem. Zahrada může obsahovat jak přírodní tak i člověkem vytvořené materiály. Západní zahrady jsou většinou založeny na rostlinách.

Nejběžnější formou je zahrada u obytného domu. Může to být formální a skoro veřejné místo. I když se typicky nachází u domu, může zahrada být také na střeše v átrium, na balkoně, či v patiu. Zahrady jsou obvykle navrhovány v lidském měřítku a nejčastěji jsou zamýšleny pro soukromé použití. Ovšem zahrady velkých domů, zámků nebo jiných velkých nemovitostí mohou být větší než veřejný park ve vesnici a také může produkovat potraviny.

Zahrada také může být součástí parku a být otevřena pro veřejnost. To se dá zmapovat přidáním značky access=yes.

Zahrada může mít estetické, funkční a rekreační využití:

  • Spolupráce s přírodou
  • Pozorování přírody
  • Relaxace
  • Pěstování plodin

Nezaměňujte s shop=garden_centre ani s leisure=park.

Značka je zamýšlena pro označení pozemku, který může být rozlišitelný vegetací nebo být oplocený.

Značení

Schéma značení leisure=garden
Značka Poznámky
name=* Název zahrady
garden:type=* Typ zahrady, např. residential (u obydlí), community (komunitní), botanical (botanická), viz taginfo
garden:style=* Styl zahrady, např. kitchen (kuchyňská), rosarium (růžová), french (francouzská), english (anglická), viz taginfo
access=* Použijte pro vyznačení povoleného nebo preferovaného přístupu.

Jedna zahrada by měla být mapována jako uzel, nebo plocha. Tyto plochy (například pozemku) by neměly obsahovat všechny plochy (třeba obytného domu), které samy o sobě nejsou součástí zahrady.

Vykreslování

K dni 26. 10. 2010 výchozí stránka openstreetmap.org nevykresluje žádný rozdíl mezi veřejnými a soukromými zahradami, což někdy vede k překvapivým výsledkům pro celé části měst. Jak zelené je vaše město doopravdy? Hlášení chyby s připojenými příklady: ticket 3302(en). V mezidobí je pravděpodobně nejmoudřejší značit obytné zahrady značkou access=private jak je uvedeno výše, pokud nejsou určeny pro návštěvy veřejnosti. Obklopení zahrady oddělenou plochou landuse=residential je pravděpodobně také dobrý nápad.

Viz také

Externí odkazy

  • Některé jazyky budou upřednostňovat termín zahrada zatímco ostatní termín park pro "rekreační plochy s květinami, fontánami"