Pl:Tag:leisure=garden

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search
Public-images-osm logo.svg leisure = garden
(wypoczynek = ogród)
SF Japanese Garden.JPG
Opis
Miejsce, gdzie kwiaty i inne rośliny uprawiane są w celach ozdobnych lub naukowych. Show/edit corresponding data item.
Odwzorowanie w OSM Carto
Rendering-area-leisure-garden.png
Grupa: Wypoczynek
Używane do tych elementów
może być przyporządkowany do punktunie może być przyporządkowany do liniimoże być przyporządkowany do obszaru (i relacji multipolygon)nie może być przyporządkowany do relacji (z wyjątkiem relacji multipolygon)
Przydatne kombinacje
Zobacz też
Status: w rzeczywistości

leisure=garden - służy do oznaczania położenia ogrodu.

Opis obiektu

Ogród jest wyodrębnioną zaplanowaną przestrzenią, zazwyczaj na zewnątrz, będącą miejscem uprawy, i przyjemności z korzystania z otoczenia roślin i innych form natury. W ogrodzie mogą zastosowane zarówno naturalne jak i sztuczne obiekty. Zachodnie ogrody są niemal powszechnie oparta na roślinach.

Najbardziej rozpowszechnioną formą ogrodów jest ogrody przydomowe, jest to rodzaj ogrodu i na ogół znajduje się w sąsiedztwie rezydencji, takie jak ogrody z przodu lub z tyłu budynku. Przedni ogród może być formalny i na pół-przestrzeni publicznej, także jest obiektem ograniczeń wynikających z konwencji i prawa. Choć zwykle znajduje się w terenie zabudowanym, ogród może być zrobiony na dachu, w atrium, na balkonie, w skrzynkach okiennych lub na patio. Ogrody przydomowe zaprojektowane są zazwyczaj w ludzkiej skali, ponieważ najczęściej są one przeznaczone do użytku prywatnego. Jednak ogrody w pobliżu wielkiego domu, zamku lub dużego osiedla mogą być większe niż w publicznym parku w miejscowości i mogą również produkować żywność.

Ogród może mieć estetyczne, funkcjonalne i rekreacyjne zastosowanie:

  • Współżycie z naturą.
  • Obserwacja natury.
  • Relaks.
  • Uprawa pożytecznych produktów.

Teren samego terenu, może być na przykład ogrodzonym lub wyodrębnić ze względu na jego roślinność.

Mapowanie

Należy zaznaczyć obszar obszar na którym jest ogród lub nanieść węzeł węzeł na środku obiektu dodając tag leisure=garden.

Ogród nie powinien obejmować obszaru (na przykład zabudowań mieszkalnych), które nie są częścią samego ogrodu.
Nie może być również częścią parku i otwarty dla publiczności. To może być zaznaczane przez dodanie tagu access=yes.

Uwaga: Nie należy mylić z tagami shop=garden_centre lub leisure=park.

Dodatkowe tagowanie

Renderowanie

Od dnia 2010-10-26 OSM Carto nie odróżnia między ogrodem publicznym a prywatnym, które czasami oferuje kilka zaskakujących wyników w przypadku całych dzielnic. Jak, naprawdę, jest zielone twoje miasto? Raport błędów z powiązanymi przykładami: ticket 3302.
W międzyczasie, to chyba będzie najmądrzejsze, oznaczanie ogrodu mieszkalnego tagiem access=private, jak wspomniano powyżej, jeśli nie jest on przeznaczony dla publiczności. Otoczenie ogrodu z oddzielnym obszarem tagowanym landuse=residential jest chyba dobrym pomysłem.

Zobacz też

Linki zewnętrzne

Niektóre wersje językowe wolą Garden, podczas gdy inne wolą określenie Park w odniesieniu do "terenów rekreacyjnych w skład których wchodzą klomby, fontanny"