Fa:Points of interest

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search

point of interest (کوتاه: POI) یا نقطهٔ توجه (کوتاه: نُت) اصطلاحی در نقشه‌نگاری (و بنابراین در رابطه با نقشه‌ها یا مجموعه‌داده‌های جغرافیایی) است. هر POI نمایندهٔ عارضه‌ای بخصوص در نقطه‌ای روی نقشه است و با نمادی نمایش می‌یابد. این اصطلاح از آنجا می‌آید که برخلاف عارضه‌های خطی مانند جاده‌ها یا محدوده‌های کاربری زمین، بهتر است برخی عارضه‌ها در قالب نقطه مشخص شوند؛ مثلاً اگر بخواهیم نامه بفرستیم، نگاهی به نقشه می‌کنیم تا همهٔ اداره‌های پست و صندوق‌های پستی نزدیک را ببینیم. حال اگر همهٔ آن‌ها با یک نماد پاکت روی نقشه نمایان شوند، کار مشاهده آسان‌تر می‌شود.

سه نکته:

  • لزومی ندارد در پایگاه‌دادهٔ جغرافیایی POI حتماً در قالب نقطه ذخیره شود (برای جزئیات مربوط به خودمان #در OSM را ببینید)؛ بلکه صرفاً در رابط کاربری (مثلاً در لایهٔ کاشی استاندارد) به‌شکل نقطه نمایش می‌یابد.
  • بخش «of interest» در انگلیسی یا «توجه» در فارسی را به معنای دقیق کلمه نگیرید؛ عارضه شاید خیلی هم عادی باشد، مانند صندوق پستی که در بالا اشاره کردیم و فقط کاربری که می‌خواهد چیزی پست کند، روی نقشه به آن «توجه» می‌کند.
  • ممکن است کاربرد این اصطلاح بین کاربران سامانه‌های ناوبری ماهواره‌ای (SATNAV)، جُغراگنج‌بازها و کابران GIS قدری متفاوت باشد، اما مفهوم کلی، اساساً همین چیزی است که بالاتر گفتیم.

چند مثال از انواع نقاط توجه:

  • مساجد، مدارس، شهرداری‌ها، بناهای مجزا
  • اداره‌های پست، مغازه‌ها، صندوق‌های پست، کیوسک‌های تلفن
  • پارکینگ‌ها و پارکینگ‌های کنار جاده (و اینکه رایگان است یا خیر)
  • دوربین‌های سرعت
  • جاذبه‌های گردشگری

در OSM

یادآوری نکتهٔ نخست که بالاتر گفته شد: نیازی نیست نقاط توجه به‌شکل نقطه نقشه‌کشی شوند. در اوپن‌استریت‌مپ هر نوع عنصری می‌تواند نقطهٔ توجه (POI) باشد: گره که روشن است؛ بلکه راه (که می‌تواند بسته یا باز، توپُر یا توخالی باشد) یا حتی رابطه (معمولاً multipolygon) شاید گزینهٔ مناسبی برای نمایش یک عارضه باشد. این اشیا تگ می‌گیرند و بدین طریق عارضهٔ موردنظر را توصیف می‌کنند.

درست همان‌طور که POIها همیشه به‌شگل گره نیستند، گره‌ها نیز همیشه (یا حتی می‌توانیم بگوییم معمولاً) POI نیستند: این دو مفهوم دقیقاً با هم تناظر ندارند. به‌عنوان نمونه، گره‌ها به‌عنوان بخشی از راه‌ها نیز به کار می‌روند تا عارضه‌ای خطی را مشخص کنند. شاید بگویید همهٔ گره‌های منفرد (گره‌هایی که بخشی از هیچ راهی نباشند) POI هستند؛ اما POI می‌تواند جزئی از یک راه باشد، مثل تقاطع جاده با راه‌آهن.

در برخی حالت‌ها، POIها به‌شکل محدوده رسم می‌شوند (و مخصوصاً اگر تصاویر هوایی باکیفیتی وجود داشته باشد این کار به‌شکل فزاینده‌ای انجام می‌شود). کاربران داده می‌توانند این محدوده‌ها را به مرکز ثقل آن محدوده ساده کنند. اگر نقشه‌کش‌ها از روش خوب «یک عارضه، یک عنصر OSM» پیروی کرده باشند، این فرآیند کار می‌کند.

نقاط توجه اوپن‌استریت‌مپ در دستگاه من

برخی دستگاه‌ها (سامانه‌های ناوبری، دستگاه‌های GPS، برنامه‌های گوشی‌های هوشمند) توانایی بارکردن و نمایش POIها را از قالب سازگار با خود دارند. به‌طور مشخص، در سامانه‌های ناوبری، دادهٔ نقشه با رمزگذاری ارائه می‌شود که در نتیجه سازندگان می‌توانند از بارکردن سایر داده‌ها (داده‌های آزاد اوپن‌استریت‌مپ) بر دستگاه‌ها جلوگیری کنند، در حالی که شما فکر می‌کردید صاحب آن هستید! البته خوب است بدانید که در برخی از چنین دستگاه‌ها، اندکی آزادی عمل برای بارکردن داده‌های POI بر روی نقشه دارید.

برای اینکه بفهمید چگونه نقاط توجهِ اوپن‌استریت‌مپ را در دستگاه خود بار کنید (یا آیا اصلا امکان‌پذیر است یا خیر) خوشبختانه اطلاعات مفیدی در این ویکی وجود دارد. مدل دستگاه خود را در صفحهٔ GPS Reviews پیدا کنید. اگر اینجا چیزی نیافتید (لطفاً به غنی‌تر شدن ویکی کمک کنید!) باید در برنامه به دنبال یافتن قابلیت نمایش POI یا waypointها باشید. ممکن است فایل‌هایی روی حافظه وجود داشته باشد یا به فرآیندهایی برای انتقال اطلاعات به دستگاه از طریق USB نیاز داشته باشید.

گاهی هم فایل POIها برای دانلود آماده شده‌اند و می‌توانید از اینترنت دریافت کنید.

همچنین ببینید