Uk:Points of interest

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search

Точка інтересу (ПОІ від POI – point of interest) – термін, який використовується в картографії (тобто він стосується мап та геопросторових даних) для представлення певних об'єктів за допомогою спеціальних позначок. Ідея полягає в тому, що на відміну від лінійних об’єктів, таких як дороги чи певні території відповідно до їх призначення, деякі об’єкти можуть бути придатними для позначення у вигляді точки в певному контексті; наприклад, якщо хтось хоче надіслати листа, було б доречно побачити всі поштові відділення та поштові скриньки поблизу, і якщо всі вони представлені піктограмою конверта, їх легко побачити. Якісні дані про точки інтересу характеризуються наступними чинниками: їх давнина, територія покриття, цілісність, простота використання та підлаштування під власні потреби[1].

Однак зверніть вашу увагу на те, що:

  • Точка інтересу не обов'язково має бути представлена в даних у вигляді точки (дивіться наступний розділ стосовно того як це відбувається в OSM); вони лише представляються у вигляді точок в інтерфейсі користувача (наприклад, на стандартному шарі).
  • Не сприймайте слово "інтерес" буквально; самі об'єкти можуть бути досить звичними, як вже згадувалось вище, поштові скриньки можуть мати інтерес для користувача в контексті мапи з поштовими скринями та відділеннями, коли вони викликають "інтерес" у користувача. Таким чином, POI часто є зручностями (amenity=*).
  • Різновид тлумачень та використань може змінюватись в широкому діапазоні між користувачами навігаційних систем, геокешерами та користувачами геоінформаційних систем, суть в основному така, як визначено вище.

Ось кілька прикладів точок інтересу

  • Церкви, школи, ратуші, самобутні будівлі
  • Поштові відділення, магазини, поштові скриньки, телефонні будки
  • Паби (назви пабів можуть стати в пригоді під час навігації по мапі)
  • Автостоянки (платні чи безплатні)
  • Камери спостереження
  • Туристичні пам'ятки

В OSM

Повторимо ще раз, точка інтересу не обов'язково має бути представлена в даних у вигляді точки. В OpenStreetMap будь-який елемент даних може використовуватись для позначення точки інтересу: node точки є очевидним вибором, але way area лінії (полілінії та полігони) чи relation зв'язки (зазвичай мультиполігони) також можуть використовуватись для позначення окремих об'єктів, що можуть представляти інтерес для користувачів даних. Ці об'єкти мають теґи, які описують кожен об'єкт в даних.

Отже ПОІ це не завжди точки, а точки – не завжди ПОІ. Наприклад, Ліній складаються з точок і не кожна з них може бути ПОІ. Отже, можна вважати всі самостійні точки (точки, що не входять до складу ліній) такими, що представляють певний об'єкт і такими що є точками інтересу. Разом з тим, точки інтересу можуть входити до складу ліній, так залізничний переїзд, що є частиною залізничних колій та дороги.

У деяких випадках ПОІ додаються у вигляді полігонів (і це все частіше з появою знімків з високою роздільною здатністю). Користувачі даних можуть спробувати спростити полігони до точки центроїду. За умови, що мапери дотримуються практики один об'єкт – один елемент OSM, це має працювати достатньо добре.

Точки інтересу з OpenStreetMap на ваших пристроях

Деякі пристрої (навігатори, GPS приймачі, застосунки смартфонів) підтримуватимуть ПОІ, якщо вони представлені в потрібному форматі. Особливо у випадку навігаторів, картографічні дані часто подаються у зашифрованому вигляді, що дозволяє виробнику контролювати які дані можуть бути завантажені, це дозволяє запобігти завантаженню будь-яких даних (безплатних даних OpenStreetMap) на ваш пристрій. Ви вважаєте, що ви ним володієте! Цікаво, що деякі такі пристрої дозволять накладати дані POI у більш відкритий спосіб.

Щоб дізнатися, як завантажити дані ПОІ з OpenStreetMap на ваш пристрій (або чи можливо це зробити взагалі), ви можете знайти корисну інформацію у цій Вікі. Шукайте бренд вашого пристрою, наприклад, посилання на сторінку GPS Reviews. За відсутності будь-якої інформації (Будь ласка, допоможіть додати її до Вікі!) вам слід дослідити функції для показу ПОІ або «маршрутних точок». Це можуть бути файли, які можна розмістити на носії або процедури передачі даних на пристрій за допомогою кабелю USB.

У деяких випадках файли ПОІ доступні у вигляді готовому для безпосереднього завантаження.

Дивіться також