Pl:Key:comment

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search
Public-images-osm logo.svg comment
(komentarz)
Changeset-comment.jpg
Opis
Opis zestawu zmian dokonanych przez mapowicza. Edit this description in the wiki page. Edit this description in the data item.
Grupa: Adnotacje
Używane do tych elementów
nie może być przyporządkowany do punktunie może być przyporządkowany do liniinie może być przyporządkowany do obszarunie może być przyporządkowany do relacji
Zobacz też
Status: w rzeczywistości

Wikidane

comment=* - stosowany do opisania zestawu zmian dokonanych przez mapowicza.

Opis funkcji

Zestaw zmian jest używany przez mapowicza do opisania, lub co bardziej interesujące, dlaczego wprowadził zmianę. Na przykład, gdy przesuniemy węzeł highway=bus_stop, komentarz do changesetu mógłby wyglądać tak "przesunięto przystanek po przebudowie drogi" albo tak "przesunięto, przystanek w złym miejscu". To może pomóc w wyjaśnieniu innym mapowiczom dlaczego wprowadzono zmianę.

Znacznik ten jest pokazany w różnych miejscach na stronie internetowej, w szczególności w karcie historii i innych podglądach, włączając w to zestawy zmian. "Changeset" komentarze nie są obowiązkowe. Komentarz "changeset" jest wiadomością skierowaną do innych twórców, mówiącą im, co zrobić i dlaczego. Dlatego sensowne przesłanie pokazuje szacunek do innych twórców.

Nie poświęcajmy za dużo czasu, aby dodać taką wiadomość lub dodać bezsensowny komentarz, który traktowany jest przez niektórych jako niegrzeczny i lekceważący.
Z drugiej strony wiele "changeset" komentarzy nikt nie czyta, a niektórzy uważają, że jest to strata czasu, aby niewielu, jeśli w ogóle, będzie czytało, lepiej wykorzystać czas, aby poprawić dane mapy.

Patrz Komentarze zestawu zmian.

Inny "comment" tekst w OpenStreetMap

Istnieje wiele innych sposobów pozostawienia swobodnego tekstu w OpenStreetMap jako sposobu komunikowania się z innymi twórcami map.

Inne powszechnie stosowane tagi są ...

  • note=* - dodawania notatek dla siebie i dla innych twórców.
  • description=* - dodawanie tekstu, który może być widoczny dla użytkownika końcowego.
  • fixme=* - zaznaczamy obiekty i miejsca, które wymagają dalszej uwagi.

Są one powszechnie stosowane na węzłach/liniach/relacjach do opisania, w świecie rzeczywistym, zdarzeń jak "Przystanek autobusowy jest rzeczywiście tutaj, ale drogowskaz został powalony we wrześniu 2009 roku", dlatego ten komentarz tagu jest używany na zestawie zmian.

Dyskusje o zestawie zmian mogą mieć miejsce w odniesieniu do konkretnego changeset. Wielu użytkowników prowadzi dyskusje tam-i-z powrotem, w temacie dyskusji o zmianach dokonanych w tym changeset. Dyskusje changeset mogą być mylone z changeset komentarzami. Changeset ma jeden komentarz, napisany przez osobę która zrobiła zmianę (lub bez komentarza, jeśli pozostawiono puste)

Uwaga jest bardzo prostym mechanizmem, pozwalającym każdemu (nawet nie zalogowanemu użytkownikowi witryny) zostawienie kawałka tekstu w konkretnym miejscu na mapie, opisując problem z mapą lub aby niektóre brakujące dane były dodane. Uwagi te nie są dołączone do węzłów/linii/relacji lub zestawienia zmian. One są po prostu umieszczane w danej lokalizacji.

Istnieje, oczywiście, wiele innych kanałów kontaktowych. Dla każdej szerokiej dyskusji z innym maperami, zawsze należy przejść do tych bardziej odpowiednich kanałów. Należy również pamiętać, że mając możliwości do wysyłania wolnego w formie tekstu, prezentujmy także okazję aby być uprzejmym dla siebie nawzajem!
Zobacz też: Kodeks Postępowania

Poradnik dla programistów

Zwłaszcza w odniesieniu do zestawy zmian:

  • Tagi komentarza nie powinny być generowane automatycznie. Jeśli czasochłonny projekt chce zautomatyzować dane, może ja obliczyć sam.
  • Tagi komentarza nie są obowiązkowe - np, może rodzaj pracy edytora nie pasuje do dodawania komentarzy (por Potlatch (v2.x) w trybie na żywo). Jednak changeset komentarze mające sens są bardzo przydatne, więc jest to dobry pomysł dla narzędzia do edycji, aby ułatwić mapowiczom dodania ich. Jeśli oprogramowanie które używasz sprawia, że dodawanie komentarzy jest obowiązkowe, może się okazać, że niektórzy mapowicze zareagują w sposób negatywny za dodanie "bezużytecznych" komentarzy.
  • Tagi komentarza powinny być dostępne w edytorze, jeśli użytkownik chce z nich korzystać.