Pl:Tag:highway=bus_stop

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search
Public-images-osm logo.svg highway = bus_stop
(droga = przystanek_autobusowy)
Przystanek autobusowy Demptowska-Rybińskiego - kierunek miasto, Gdynia - 003.JPG
Opis
Przystanek autobusowy. Show/edit corresponding data item.
Odwzorowanie w OSM Carto
Bus stop.12.svg
Grupa: Drogi
Używane na tych elementach
może być przyporządkowany do punktunie może być przyporządkowany do liniinie może być przyporządkowany do obszarunie może być przyporządkowany do relacji (z wyjątkiem relacji multipolygon)
Przydatne kombinacje
Status: w rzeczywistości

highway=bus_stop – tag stosowany do oznaczania miejsca, gdzie pasażerowie czekają na autobus. Pozycja przystanku może być w miejscu takim jak słupek przystankowy, wiata lub inne miejsce w zależności od szczegółów przystanku.

Opis obiektu

Przystanek oznaczamy w miejscu gdzie powinni oczekiwać na autobus pasażerowie lub w miejscu w którym znajdą się wysiadając z pojazdu. Oznaczamy osobne przystanki po obu stronach drogi i w wielu miejscach na dużych węzłach przystankowych. Przystanki słabiej oznakowane, spotykane na wsiach, gdzie pojazdy z przeciwnych kierunków zatrzymują się dokładnie w tym samym miejscu, a tabliczka lub wiata znajdują się tylko po jednej stronie jezdni oznaczamy również po obu stronach jezdni, przy czym w miejscu, gdzie brakuje słupka należy dodać physically_present=no.

Przystanki, wraz z wszelkimi węzłami na drodze, oznaczającymi położenie zatrzymania się pojazdu i związaną z tym infrastrukturą mogą być łączone za pomocą relacji typu public_transport=stop_area.

Przystanek może być również w ogóle nieoznakowany i jedynie znany z rozkładu jazdy lub ustnego przekazu. W takim wypadku należy dodać go jako highway=bus_stop wraz z physically_present=no.

Główne węzły transportu autobusowego mogą być oznaczone tagiem amenity=bus_station i public_transport=station.

Możliwe jest również dodanie tagu public_transport=platform, jednak nie powinno się wtedy sytuacji usuwać highway=bus_stop.[1][2]

Uwaga: tag highway=platform oznacza fizycznie wyniesiony peron lub krawędź peronową. public_transport=platform mimo podobnej nazwy oznacza miejsce oczekiwania przez podróżnych i jest on bliższy highway=bus_stop.

Przystanki bez regularnych linii

Nie zaznaczamy przystanków nieczynnych, z których nie kursują regularne linie. W takich miejscach skorzystajmy z prefiksu disused:highway=bus_stop. Przystanki z kursami np. tylko linii szkolnych, niedostępne dla osób postronnych powinny zostać zaznaczone.

Mapowanie

Umieszczamy węzeł węzeł w punkcie gdzie znajduje się słupek przystankowy, wiata lub inne znaczące miejsce. Przystanek nie może być częścią drogi, powinien znajdować się obok drogi.

Można dodać również miejsce zatrzymania pojazdu: public_transport=stop_position, a w przypadku dużych węzłów przystankowych również pozostałe przystanki i połączyć je w relacji public_transport=stop_area. Użytkownicy mapują te tagi na różnym poziomie szczegółowości.

Informacja o liniach autobusowych jest określana za pomocą relacji route=*.

Powiązane tagi

Znacznik Opis Rekomendacja
highway=bus_stop Określa przystanek autobusowy. ! Wymagane
name=* Nazwa przystanku, jeśli istnieje  Zalecane - jeśli przystanek ma nazwę
public_transport=platform Miejsce oczekiwania przez podróżnych, peron.

Możliwe do dodania tylko jeżeli z przystanku kursują regularne publicznie dostępne kursy.

? Opcjonalne - przy stosowaniu tagowania wg. schematu Public transport
bench=* Czy jest ławka ? Opcjonalne
bin=* Czy jest kosz na śmieci ? Opcjonalne
departures_board=* Rozkład jazdy ? Opcjonalne
layer=* Tam gdzie powiązana droga nie jest na poziomie ziemi. Niezbędne dla złożonych, wielopoziomowych miejsc, gdy jest wątpliwości, do której drogi (lub stop_position) należy.
network=* Nazwa sieci, jeśli istnieje ? Opcjonalne
operator=* Zarządca przystanku ? Opcjonalne
passenger_information_display=* Elektroniczna tablica systemu informacji pasażerskiej z odjazdami/przyjazdami w czasie rzeczywistym. ? Opcjonalne
ref=* Numer referencyjny przystanku ? Opcjonalne
shelter=yes/no/separate Czy jest zadaszenie ? Opcjonalne
tactile_paving=* Wypustki dla niewidomych. ? Opcjonalne

Powiązane relacje

Rola Relacja nadrzędna Opis
platform public_transport=stop_area Należy używać tylko jeżeli peron nie jest narysowany osobno jako obszar (obszar), albo krawędź peronowa linia (linia).

Szczegóły tagowania: public_transport=platform.

platform

platform_entry_only

platform_exit_only

platform_on_demand

type=route

Zdjęcia

Zobacz też

Przypisy

  1. przyjęta propozycja która wprowadziała ten tag nie wycofała i nie zastąpiła highway=bus_stop ani jakichkolwiek innych tagów – "This proposal does not replace, deprecate or obsolete the already existing and well known tags"
  2. Mechanical Edits/Mateusz Konieczny - bot account/add highway=bus stop tag where only public transport=platform bus=yes is present in Poland