Pl:Tag:highway=bus_stop

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search
Public-images-osm logo.svg highway = bus_stop
(droga = przystanek_autobusowy)
Bus prumyslova.jpg
Opis
Przystanek autobusowy. Edit or translate this description.
Odwzorowanie w OSM Carto
Bus stop.12.svg
Grupa: Drogi
Używane do tych elementów
może być przyporządkowany do punktunie może być przyporządkowany do liniimoże być przyporządkowany do obszarunie może być przyporządkowany do relacji
Przydatne kombinacje
Status: w rzeczywistości

Wikidane

highway=bus_stop – tag stosowany do oznaczania miejsca, gdzie pasażerowie czekają na autobus. Pozycja przystanku może być w miejscu takim jak słupek przystankowy, wiata lub inne miejsce w zależności od miasta.

Opis obiektu

Miejsce może być nieoznakowane i jedynie znane z rozkładu jazdy lub z ustnego przekazu.

Autobusy zatrzymują się często jednocześnie, po jednej lub po obu stronach drogi, lub w większych grupach wokół skrzyżowania. W takim przypadku zaznacza się każdy taki przystanek jako osobne highway=bus_stop. Przystanki, wraz z wszelkimi węzłami na drodze, oznaczającymi położenie zatrzymania się pojazdu i związaną z tym infrastrukturą mogą być łączone za pomocą relacji typu public_transport=stop_area.

Główne szlaki transportu autobusowego mogą być oznaczone tagiem amenity=bus_station lub alternatywnie public_transport=station.


Możliwe jest również dodanie tagu public_transport=platform, jednak nie powinno się w takej sytuacji usuwać highway=bus_stop[1][2].

Mapowanie

Przystanek autobusowy

Tag highway=bus_stop jest powszechnie stosowany do określenia pozycji, gdzie pasażerowie czekają na autobus obok jezdni, jednak nie ma pełnej zgody w społeczności OSM w tej sprawie, a niektórzy użytkownicy opowiadają za użyciem highway=bus_stop jako węzła w ramach highway=* w miejscu, gdzie zatrzymuje się pojazd.

Rekomendowane oznaczanie:

Znacznik Użycie Opis
highway=bus_stop rekomendowane To jest powszechnie stosowany znacznik. Jako alternatywę można rozważyć użycie znacznika public_transport=platform z bus=yes.
public_transport=platform rekomendowane Stosowany zamiast lub wraz z tagiem highway=bus_stop. Należy go stosować w połączeniu z bus=yes, kiedy highway=bus_stop nie jest stosowany.
bus=yes opcjonalne Zbędne, gdy stosujemy znacznik highway=bus_stop, obowiązkowe, gdy public_transport=platform jest stosowany niezależnie.
name=* rekomendowane Nazwa przystanku
ref=* opcjonalne Numer referencyjny przystanku
network=* opcjonalne Nazwa sieci, jeśli istnieje
operator=* opcjonalne Zarządca przystanku
departures_board=* opcjonalne Rozkład jazdy
passenger_information_display=* opcjonalne Elektroniczna tablica systemu informacji pasażerskiej z odjazdami/przyjazdami w czasie rzeczywistym.
shelter=yes/no/separated opcjonalne Czy jest zadaszenie
bench=* opcjonalne Czy jest ławka
tactile_paving=* opcjonalne Wypustki dla niewidomych.
layer=* opcjonalne Tam gdzie dana droga nie jest na poziomie ziemi. Niezbędne dla złożonych, wielopoziomowych miejsc, gdy jest wątpliwości, do której drogi (lub stop_position) należy.
bin=* opcjonalne Czy jest kosz na śmieci

Użycie tagów route_ref=* location=* i towards=* nie zaleca się więcej, w połączeniu z highway=bus_stop.
Ta informacja powinna być związana z odpowiednią relacją route=*. W niektórych obszarach znacznik highway=platform ma również zastosowanie chociaż jest już wycofywany. Zaleca się, aby to zastosować w celu spełnia powyższych wytycznych.

Zdjęcia

Zobacz też

Przypisy

  1. przyjęta propozycja która wprowadziała ten tag nie wycofała i nie zastąpiła highway=bus_stop ani jakichkolwiek innych tagów – "This proposal does not replace, deprecate or obsolete the already existing and well known tags"
  2. Mechanical Edits/Mateusz Konieczny - bot account/add highway=bus stop tag where only public transport=platform bus=yes is present in Poland