Pl:Tag:highway=bus_stop

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search
Public-images-osm logo.svg highway = bus_stop
(droga = przystanek_autobusowy)
Przystanek autobusowy Demptowska-Rybińskiego - kierunek miasto, Gdynia - 003.JPG
Opis
Przystanek autobusowy. Edit or translate this description.
Odwzorowanie w OSM Carto
Bus stop.12.svg
Grupa: Drogi
Używane do tych elementów
może być przyporządkowany do punktunie może być przyporządkowany do liniinie może być przyporządkowany do obszarunie może być przyporządkowany do relacji
Przydatne kombinacje
Status: w rzeczywistości

highway=bus_stop – tag stosowany do oznaczania miejsca, gdzie pasażerowie czekają na autobus. Pozycja przystanku może być w miejscu takim jak słupek przystankowy, wiata lub inne miejsce w zależności od szczegółów przystanku.

Opis obiektu

Przystanek oznaczamy w miejscu gdzie powinni oczekiwać na autobus pasażerowie lub w miejscu w którym znajdą się wysiadając z pojazdu. Oznaczamy osobne przystanki po obu stronach drogi i w wielu miejscach na dużych węzłach przystankowych. Wyjątkiem są przystanki słabiej oznakowane, spotykane na wsiach, gdzie pojazdy z przeciwnych kierunków zatrzymują się dokładnie w tym samym miejscu, a tabliczka lub wiata znajdują się tylko po jednej stronie jezdni.

Przystanki, wraz z wszelkimi węzłami na drodze, oznaczającymi położenie zatrzymania się pojazdu i związaną z tym infrastrukturą mogą być łączone za pomocą relacji typu public_transport=stop_area.

Przystanek może być również w ogóle nieoznakowany i jedynie znany z rozkładu jazdy lub ustnego przekazu.

Główne węzły transportu autobusowego mogą być oznaczone tagiem amenity=bus_station i public_transport=station.

Możliwe jest również dodanie tagu public_transport=platform, jednak nie powinno się wtedy sytuacji usuwać highway=bus_stop.[1][2]

Przystanki bez regularnych linii

Nie zaznaczamy przystanków nieczynnych, z których nie kursują regularne linie. W takich miejscach skorzystajmy z prefiksu disused:highway=bus_stop. Przystanki z kursami np. tylko linii szkolnych, niedostępne dla osób postronnych powinny zostać zaznaczone.

Mapowanie

Umieszczamy node węzeł w punkcie gdzie znajduje się słupek przystankowy, wiata lub inne znaczące miejsce. Przystanek nie może być częścią drogi, powinien znajdować się obok drogi.

Można dodać również miejsce zatrzymania pojazdu: public_transport=stop_position, a w przypadku dużych węzłów przystankowych również pozostałe przystanki i połączyć je w relacji public_transport=stop_area. Użytkownicy mapują te tagi na różnym poziomie szczegółowości.

Informacja o liniach autobusowych jest określana za pomocą relacji route=*.

Powiązane tagi

Znacznik Opis Rekomendacja
highway=bus_stop Określa przystanek autobusowy. ! Wymagane
public_transport=platform Miejsce oczekiwania przez podróżnych, peron.

Wymagane tylko jeżeli z przystanku kursują regularne publicznie dostępne kursy.

? Opcjonalne


 Zabronione jeżeli peron jest oznaczony osobno (highway=platform i public_transport=platform).

bus=yes Wymagane przez public_transport=platform. Zbędne w pozostałych przypadkach. ? Opcjonalne Można dodać jeśli jest public_transport=platform, ale według przyjętej propozycji nie jest potrzebne
name=* Nazwa przystanku, jeśli istnieje  Zalecane - jeśli przystanek ma nazwę
network=* Nazwa sieci, jeśli istnieje ? Opcjonalne
operator=* Zarządca przystanku ? Opcjonalne
ref=* Numer referencyjny przystanku ? Opcjonalne
bench=* Czy jest ławka ? Opcjonalne
bin=* Czy jest kosz na śmieci ? Opcjonalne
departures_board=* Rozkład jazdy ? Opcjonalne
passenger_information_display=* Elektroniczna tablica systemu informacji pasażerskiej z odjazdami/przyjazdami w czasie rzeczywistym. ? Opcjonalne
shelter=yes/no/separated Czy jest zadaszenie ? Opcjonalne
tactile_paving=* Wypustki dla niewidomych. ? Opcjonalne
layer=* Tam gdzie powiązana droga nie jest na poziomie ziemi. Niezbędne dla złożonych, wielopoziomowych miejsc, gdy jest wątpliwości, do której drogi (lub stop_position) należy.

Powiązane relacje

Rola Relacja nadrzędna Opis
platform public_transport=stop_area Należy używać tylko jeżeli peron nie jest narysowany osobno jako area (obszar), albo krawędź peronowa way (linia).

Szczegóły tagowania: public_transport=platform.

platform

platform_entry_only

platform_exit_only

platform_on_demand

type=route

Zdjęcia

Zobacz też

Przypisy

  1. przyjęta propozycja która wprowadziała ten tag nie wycofała i nie zastąpiła highway=bus_stop ani jakichkolwiek innych tagów – "This proposal does not replace, deprecate or obsolete the already existing and well known tags"
  2. Mechanical Edits/Mateusz Konieczny - bot account/add highway=bus stop tag where only public transport=platform bus=yes is present in Poland