Pl:Changeset

From OpenStreetMap Wiki
Jump to: navigation, search
Dostępne języki — Changeset
Afrikaans Alemannisch aragonés asturianu azərbaycanca Bahasa Indonesia Bahasa Melayu Bân-lâm-gú Basa Jawa Baso Minangkabau bosanski brezhoneg català čeština dansk Deutsch eesti English español Esperanto estremeñu euskara français Frysk Gaeilge Gàidhlig galego Hausa hrvatski Igbo interlingua Interlingue isiXhosa isiZulu íslenska italiano Kiswahili Kreyòl ayisyen kréyòl gwadloupéyen kurdî latviešu Lëtzebuergesch lietuvių magyar Malagasy Malti Nederlands Nedersaksies norsk norsk nynorsk occitan Oromoo oʻzbekcha/ўзбекча Plattdüütsch polski português română shqip slovenčina slovenščina Soomaaliga suomi svenska Tiếng Việt Türkçe Vahcuengh vèneto Wolof Yorùbá Zazaki српски / srpski беларуская български қазақша македонски монгол русский тоҷикӣ українська Ελληνικά Հայերեն ქართული नेपाली मराठी हिन्दी অসমীয়া বাংলা ਪੰਜਾਬੀ ગુજરાતી ଓଡ଼ିଆ தமிழ் తెలుగు ಕನ್ನಡ മലയാളം සිංහල ไทย မြန်မာဘာသာ ລາວ ភាសាខ្មែរ ⵜⴰⵎⴰⵣⵉⵖⵜ አማርኛ 한국어 日本語 中文(简体)‎ 吴语 粵語 中文(繁體)‎ ייִדיש עברית اردو العربية پښتو سنڌي فارسی ދިވެހިބަސް
Zrzut ekranu z metadanych 20 millionth changeset (story). Ten zestaw zmian zawiera tylko jeden element.

Zestaw zmian (changeset) składa się z grupy zmian dokonywanych przez jednego użytkownika w krótkim okresie czasu edycji. Jeden zestaw zmian może na przykład zawierać dodanie nowych elementów do OSM, dodanie nowych tagów do istniejących elementów, zmiany oznaczyć wartości elementów, usunięcie tagów, a także usunięcie elementów.

Modyfikacje mogą być dodawane do zestawu zmian tylko tak długo, jak długo jest on jeszcze otwarty; zestaw zmian może być wyraźnie zamknięty (patrz w dokumentacji edytora) lub zamyka się sam, jeśli żadne zmiany nie są dodane do niego przez okres bezczynności (obecnie jedna godzina). Ten sam użytkownik może mieć wiele aktywnych zestawów zmian w tym samym czasie. Zestaw zmian ma maksymalną pojemność (obecnie 50000 edycji) i maksymalną żywotność (obecnie 24 godzin).

Funkcja Zmiany w menu na www.osm.org pokazuje zestaw zmian w aktualnie oglądanym obszaru. Ma ona obwiednie, która ma kształt prostokąta otaczającego wszystkie zmiany. Dla "botów", które dokonują małych zmian na całym świecie, lista może być dość długa. To dlatego wielu zestawów zmian pojawia się, mimo że te zestawy zmian nie wydają się być istotne. Lepsze narzędzia są dostępne.

Zestawienie zmian można bezpośrednio uzyskać za pomocą następującego schematu URL: https://www.openstreetmap.org/changeset/<Changeset number>.
Inną opcją jest użycie funkcji kwerendy i wybranie funkcji, która pokaże szczegóły oraz ostatni zestaw zmian dla niego.

Dyskusja w Zestawie zmian

Dyskusje w Zestawie zmian są to komentarze i odpowiedzi (dyskusja!) pojawiające obok szczegółów zestawu zmian na stronie internetowej. Jest to dobre miejsce na przyjęcie nowych użytkowników i dania im wskazówek dotyczących ich edycji lub w celu omówienia zestawu zmian który wydaje się problematyczny, z użytkownikiem który go dodał, oraz publicznie z innymi w społeczności OpenStreetMap. Po więcej szczegółów należy przeczytać walk-through on the blog.

Niektóre dane statystyczne na temat tych dyskusji są pokazane tutaj.

Tagi na zestawie zmian

Zestawienia zmian mają pary dołączonych tagów name=value. Zdecydowana większość zestawów zmian będą miały te dwa tagi:

  • comment=* – opisujący dlaczego edytujący dokonał tej grupy zmian, albo co zostało zmienione. Przez niektóre programy (np www.osm.org) ten tag nie jest pokazany jako znacznik, lecz jako podsumowanie zestawu zmian /nagłówka zamiast (patrz na obraz zrzutu ekranu).

Chociaż opcjonalne, edytorzy są zachęcani do pełnego wykorzystania tego znacznika przez ustawieniu sensownych, generowanych przez człowieka (nie jest to automatyczna wiadomość) opisów, tak że pojawi się on prawie wszędzie gdzie jest zestaw zmian i jest prawdopodobne, że będzie czytany przez innych twórców, aby spróbować zrozumieć, co się stało.
Zobacz też Komentarze zestawu zmian.

  • created_by=* - określa edytora lub skrypt który dokonał zmian.

Niektóre inne powszechnie stosowane znaczniki obejmują:

  • imagery_used=* – wskazuje, który obraz został wyświetlanych w edytorze.
  • source=* – określa źródło edycji, które zostały dokonane w tym zestawie zmian.
  • bot=yes –dla automatycznych edycji, wykonywanych przez program (skrypt lub bot)
  • is_in=*

Nie jest możliwe, aby zmienić zestaw zmian po jego zamknięciu (w edytorach lub za pośrednictwem interfejsu API) i nie jest zapisywana historia zmian tagów na zestawie zmian.

Niestandardowy zestaw zmian tagów jest także możliwy. Kiedy zostało to zaprojektowane, pomyślane zostało jako elastyczność dla programisty edytora, zamiast złożoności przedstawionej końcowemu żytkownikowi, jednak JOSM i Potlatch 2 edytory pozwalają użytkownikom końcowym określić niestandardowe tagi zestawu zmian (i utworzenie nowych tagów, jeśli chcemy, podobnie jak podczas tagowania danych elementów). Przy korzystaniu z iD edytora (osm.org's domyślnego editora), nie jest przedstawiana ta opcja użytkownikom. To po prostu prosi o komentarz i automatycznie ustawia tagi created_by i imagery_used

Technikalia

Procedura techniczna w celu stworzenia zestawu zmian

Zestaw zmian został wprowadzony z API v0.6 w kwietniu 2009. Zestawy zmian były "syntetyzowane" dla edycji przed tą datą. Szczegółowe informacje techniczne są w API 0.6 dokumentacji, która zawiera obszerną dokumentację o niej. Zobacz także Get Capabilities dokumentację.

Zrzut zestawów zmian

Istnieje duży bzipped XML plik ze wszystkimi zestawami zmian w planet.osm.org. Może to być importowane do bazy danych PostgreSQL z ChangesetMD lub osmchanges-postgres..

Propozycja

Oto propozycja zdefiniowania bardziej popularnego tagu zestawu zmian które mogą być użyte w celu opisania zmian: Proposed features/changeset tags (w tym poprzedni)