Pl:Tag:highway=road

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search
Public-images-osm logo.svg highway = road
Road.png
Opis
Droga o nieznanej klasyfikacji. Show/edit corresponding data item.
Odwzorowanie w OSM Carto
Rendering-highway-road-mapnik.png
Grupa: Drogi
Używane na tych elementach
nie może być przyporządkowany do punktumoże być przyporządkowany do liniinie może być przyporządkowany do obszarunie może być przyporządkowany do relacji (z wyjątkiem relacji multipolygon)
Implikuje
Przydatne kombinacje
Status: zatwierdzonyPage for proposal

highway=road - służy do oznaczania drogi o nieznanej klasyfikacji.

Ten tag powinien być użyty tymczasowo dopóki droga nie zostanie poprawnie przejrzana. Po przejrzeniu, tag ten powinien być zmieniony, żeby określał poprawną klasyfikację.

Traktuj ten tag jako błąd

Mapowicze i oprogramowanie do mapowania powinny traktować to jako błąd, gdy droga jest oznaczony tagiem highway=road. Oprogramowanie mapujące może wydać ostrzeżenia, aby upewnić się, że mapowicz naprawdę nie zna rodzaju drogi. Błąd zostanie naprawiony przy użyciu prawidłowej klasyfikacji dróg.

Ten tag często zastępuje FIXME. Więc nie musimy dodawać todo=FIXME (fixme="Nieznana klasyfikacja", itp). Po prostu jest to podwójna praca dla następnej osoby, żeby zmienić typ drogi I usunąć tag FIXME.

Drogi bez nazwy

Często ten tag jest używany również w przypadku, gdy droga, najprawdopodobniej, ma nazwę, mimo to przegląd nie określa prawidłowo, co to jest, lub nie został zrobiony do końca. Jeśli droga rzeczywiście nie ma nazwy, to przegląd określił, że nie ma znaków wskazujących na nazwę itp., zatem zobacz tę propozycję, żeby oznaczyć, że droga nie ma nazwy.

W warunkach polskich właśnie ten typ drogi jest traktowany jak "niesklasyfikowany", a nie jak często, mylnie przyjmuję się drogę highway=unclassified

Rendering

Ponieważ ten znacznik nie jest zbyt precyzyjny, trudno polecić konkretne renderowanie dla użytkowników końcowych. W razie wątpliwości nie renderuj tego tagu. Jeśli zdecydujesz się na konkretną mapę, aby mimo to renderować ten tag, zaleca się, aby wyglądał inaczej niż wszystkie inne renderowane drogi, aby uniknąć niejasności.

Inne konsekwencje użytkowania

Mapowicze nie powinni oczekiwać, że drogi oznakowane w ten sposób będą użyteczne dla użytkownika końcowego w dowolnej formie. Niejednoznaczność sprawia, że jest to rzadko przydatne dla użytkowników danych. Ma to następujące implikacje:

  • Nie spodziewaj się, że tag highway=road będzie renderowany
  • Nie spodziewaj się, że tag highway=road będzie rutowalny
  • Spodziewaj się, że tag highway=road może być zignorowany przez aplikacje skierowane do użytkowników końcowych

Zobacz też