Pl:Tag:railway=crossing

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search
Public-images-osm logo.svg railway = crossing
(kolej = przejście przez tory)
Dscf1407-600.jpg
Opis
Miejsce przecięcia toru kolejowego i ścieżki dla pieszych. Show/edit corresponding data item.
Odwzorowanie w OSM Carto
Level crossing2.svg
Grupa: Koleje
Używane do tych elementów
może być przyporządkowany do punktunie może być przyporządkowany do liniinie może być przyporządkowany do obszarunie może być przyporządkowany do relacji (z wyjątkiem relacji multipolygon)
Przydatne kombinacje
Zobacz też
Status: w użyciu

railway=crossing – stosowany do oznaczenia położenia miejsca, w którym znajduje się infrastruktura przejścia przez tor kolejowy.

Opis obiektu

Przejście przez tory to miejsce przystosowane technicznie to przekraczania torów. W OpenStreetMap nazywamy tak każde przecięcie ścieżki pieszej z torem kolejowym. Z tego powodu często przejścia przez sąsiednie tory będą miały takie same tagi.

W klasyfikacji PKP PLK przejścia oznaczone są jako "kategoria E", mogą być wyposażone w:

  • półsamoczynne systemy przejazdowe lub samoczynne systemy przejazdowe;
  • kołowrotki, barierki lub labirynty;

Przejścia nielegalne

Nielegalne przejścia przez tory należy oznaczać jako crossing=no. Jeżeli w takim miejscu nie znajduje się infrastruktura przejścia nie należy dodawać do takich miejsc tagu railway=crossing. Fragment ścieżka przecinającej tory powinien mieć dodany tag access=no. Jeżeli dodatkowo w okolicy znajdują się tablice z informacją o niebezpieczeństwie przechodzenia można oznaczyć je korzystając z tagu hazard=illegal_crossing.

Tagowanie

Do tagowania przejść można używać większości kluczy powiązanych z przejściem dla pieszych.

Zobacz crossing=*.

Inne klucze

tag opis
crossing:activation=* Automatyzacja sygnałów ostrzegawczych – czy są obsługiwane na automatycznie, zdalnie, przez pracownika, czy przez pieszego.
crossing:barrier=* Rodzaj zapory.
crossing:bell=yes/no Obecność sygnału dźwiękowego.
crossing:chicane=yes/no Czy przed wejściem na przejście należy pokonać szykanę? Może stanowić to problem przy większym bagażu albo dla niektórych wózków.
crossing:light=yes/no Światła ostrzegawcze dla pieszych.
crossing:on_demand=yes/no Czy przejście otwierane na żądanie pieszego
crossing:saltire=yes/no Jeśli istnieje krzyż św. Andrzeja.
crossing:whistle=yes/optional Zasady dotyczące używania syreny ostrzegawczej przez drużynę trakcyjną pociągu. W Polsce obowiązek użycia syreny oznacza się podwójnym wskaźnikiem widocznym dla maszynisty - dokładnie W6b (W6a to przejazd bez obowiązku użycia syreny)[1].
operator=* Zarządca przejścia. W Polsce często operator=PKP PLK.
railway:position=* Kilometr linii kolejowej na którym znajduje się przejście. Wartość nie wynika z dokładnego pomiaru, a jest przybliżona. Np. railway:position=121
railway:position:exact=* Dokładny kilometr linii kolejowej na którym znajduje się przejście. Wartość z dokładnego pomiaru, a nie przybliżona. Np. railway:position:exact=121.376
railway:level_crossing:closure:average=* Przeciętny czas przez jaki przejście jest zamknięte podczas przejazdu pociągu w minutach.
railway:level_crossing:closure:min=* Najkrótszy czas na jaki przejście może zostać zamknięte podczas przejazdu pociągu (w minutach).
railway:level_crossing:closure:max=* Najdłuższy czas na jaki przejście może zostać zamknięte podczas przejazdu pociągu (w minutach).
ref=* Numer przejścia dla pieszych. W Polsce zazwyczaj związany z #ŻółtaNaklejkaPLK
source:ref=* Informacja o pochodzeniu numeru przejścia. W Polsce zazwyczaj #ŻółtaNaklejkaPLK – numeracja wprowadzona przez PKP PLK dla swojej infrastruktury.
supervised=* Dozór przez pracownika na miejscu.

Przykłady

Zobacz też