Uk:Запис GPS-треків

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search
GPS Satellite NASA art-iif.jpg
Одним зі способів взяти участь в OpenStreetMap є запис та поширення треків GNSS (GPS, Galileo, GLONASS, BeiDou/COMPASS, etc.). Записаний з допомогою вашого приймача супутникових сигналів або мобільного телефона маршрут є хронологічним переліком місць де кожен новий запис з координатами вашого місця перебування робиться що секунди або кожного метра. Перетворіть маршрут у формат GPX, якщо це не відбувається автоматично. Зібранні дані можуть показуватись у вигляді допоміжного шару, де тоненькі лінії або невеличкі точки є записом вашої подорожі, на мапі в редакторі. Ці лінії та точки стануть в пригоді під час додавання на мапу інших об’єктів (таких як дороги та стежки), так само як ви використовуєте супутникові знімки для перенесення об’єктів з них на мапу.
Треки глобальної супутникової навігаційної системи
Запис треків Конвертація Редагування Завантаження Точність Пристрої

Запис треків GPS вимагає наявності приймача GNSS (GPS, Galileo, GLONASS, й так далі) з можливістю збереження координат вашого місцеперебування. Приймач супутникових сигналів – це пристрій, який дозволяє вам точно визначати вашу позицію за допомогою отримання радіосигналів від супутників. Для запису треків та/або маршрутних точок вам доведеться обрати один із пристроїв, що має таку можливість — це може бути спеціалізований пристрій, або ж ви можете задовольнитись вашим смартфоном.

Якщо ви організовуєте захід щодо збирання даних в полі, ви можете позичити GPS пристрої для цього.

Типи GNSS (супутникових) приймачів

Кілька GPS-приймачів, 2007 рік.

Існує багато різних типів приймачів супутникових сигналів, від звичайного логера і до смартфонів із вбудованими чіпами GNSS. Найкорисніші для потреб мапінгу в OpenStreetMap перелічені нижче.

 • Ручні приймачі
  Це невеликі пристрої, які використовуються для запису треків. Більшість з них також мають невеличкий екран для показу мапи, прості налаштування та базову точність вимірювання. Заряду їх батарей вистачає більше ніж на 24 години (в залежності від того, як часто ви використовуєте екран); це, як правило, надійні пристрої, які захищені від бризок або є водонепроникними.
 • Смартфони/планшети
  Майже всі сучасні смартфони та багато планшетів мають можливість приймати сигнали GNSS/GPS. На них можна встановлювати застосунки, які дозволяють здійснювати запис треків, мають навігаційні функції, а іноді і можливості безпосереднього редагування OpenStreetMap.
 • Автомобільні навігатори/SatNav
  Завдяки великому дисплею основною функцією вбудованих пристроїв SatNav є навігація. Хоча деякі з них також можуть записувати треки, але це твердження не розповсюджується на всіх. Без постійного джерела живлення їх час автономної роботи, як правило, досить короткий (десь 3 години або менше).
 • Високоточні прилади вимірювання координат
  Деякі приймачі можуть передавати необроблені дані, які можуть бути оброблені з точністю до сантиметрів або дециметрів за допомогою програмного забезпечення для після-обробки даних.

Дивіться GPS приймачі, для ознайомлення з переліком описів приймачів від учасників OSM.

Як записувати треки

За наявності великої кількості пристроїв, дати поради, щодо кожного конкретного пристрою майже не можливо. Отже, наступні настанови містять загальні поради, які допоможуть вам розпочати роботу. Не всі кроки можуть бути необхідними (або можливими) на вашому конкретному пристрої. Якщо вам потрібна допомога, зверніться з питаннями до списку розсилки, IRC, чи до одного з інших каналів спілкування локальної спільноти.

Передумови

 • Переконайтесь, чи ваш пристрій має налаштування "Snap to road" або "Lock on road" (триматись дороги), за наявності такої опції – відключіть її (OFF), в іншому випадку ви створите лише копію даних завантажених у ваш пристрій, що є не лише порушенням авторських прав (якщо ваша мапа не була завантажена чи отримана з OpenStreetmap), але, можливо, буде менш точною, ніж трек, який ви б записали. В пристроях Garmin, цей параметр знаходиться на першій сторінці налаштування мапи.
 • Встановіть максимально можливу частоту запису положення залежно від обсягів пам’яті вашого пристрою, передбаченої довжини вашої подорожі та швидкості, з якою ви подорожуєте. Якщо можливо, встановіть максимальну частоту – "щосекунди".
 • Встановіть навігатор на ваш траспортний засіб (якщо таке можливе та потрібне). Можливо простий саморобний тримач GPS стане вам в пригоді.
 • Якщо ви хочете самостійно оновити мапу OSM, візьміть те, що потрібно для запису деталей того, що ви зустрічаєте, на своєму шляху – блокнот, диктофон, цифрову або відеокамеру, тощо. Програмне забезпечення, таке як JOSM дозволить вам синхронізувати ваші записи із вашим шляхом, наприклад, розмістити зображення на мапі там, де ви їх зробили.

Запис треку

GPS треки туристичних маршрутів, записані під час дослідження місцевості у Словаччині (перегляньте відео).

Вирушайте на прогулянку, велосипедну чи пішохідну, поїздку автомобілем (або в будь-яку іншу подорож)

 1. Увімкніть ваш приймач супутникових сигналів на початку вашої подорожі, якщо у вас є бажання додати потім дані на мапу
 2. Перед тим як вирушати, почекайте доки пристрій не вийде на зв’язок з потрібною кількістю супутників, більше – краще.
 3. Вилучіть попередньо записані треки, особливо якщо на попереднім кроці було записано багато помилкових точок.
 4. Якщо потрібно, встановіть пристрій в режим запису (tracking mode), щоб він фіксував вашу подорож.
 5. Якщо ви плануєте пізніше додати дороги, запишіть назви вулиць та інші особливості, якщо ви їх ще не знаєте. Пізніше ви не зможете їх пригадати або перевірити їх на карті, оскільки це може бути порушенням авторських прав.
 6. Запишіть свій маршрут уздовж будь-якого лінійної об’єкта – річки чи іншого водного шляху, пішохідні доріжки, кінного маршруту, залізниці чи трамвайної колії, а також будь-якого іншого сталого лінійного об’єкта, що представляє інтерес для OSM. Ми також хочемо отримати інформацію про місця інтересу (POI) та інформацію про місцевість, тому додайте цю інформацію під час подорожі, де тільки зможете.
 7. Якщо у вашого пристрою є можливість створювати маршрутні точки (waypoints), ви можете також використовувати її для позначення кільцевих перехресть, церков, початку та кінця мостів тощо.

Часті питання

Чи можу я використовувати смартфон?

Так, але точність може бути не такою гарною, як у спеціальний туристичного трекера. Майже всі смартфони мають приймачі сигналу GPS, і ви можете записувати треки за допомогою одного з численних доступних застосунків. На жаль, точність між телефонами може сильно відрізнятися, і складно визначити технічну точність треку. Хорошим тестом є порівняння результатів з іншими джерелами. Запишіть трек кілька разів та перевірте, чи він є плавним (не стрибає повсюди) і приблизно відповідає GPS-трекам, записаним іншими людьми/пристроями (бажано), або аерофотознімкам (найменш бажано через неточність аерофотографії зображення в районах де рельєф маю багато пагорбів).

Ознайомтесь зі статтею uk:Software/Mobile, де ви знайдете перелік застосунків для вашого смартфону; для більшості платформ існує таблиця, в якій порівнюються "функції запису треків". Не забувайте, що ви також можете робити геоприв’язані фотографії за допомогою смартфона, які можна використовувати в OSM (наприклад, у редакторі JOSM).

Чи можу я використовувати автомобільний навігатор?

Не всі автомобільні навігатори мають можливість запису GPS-треків, вона може бути у прихованому сервісному меню. Спробуйте знайти свій конкретний номер моделі в Інтернеті або запитайте у списку розсилки або IRC. Майте на увазі, що час автономної роботи може бути коротким (менше 3-х годин, якщо екран залишається увімкненим під час запису). Крім того, деякі пристрої мають режим "прив’язуватись до доріг", який неможливо відключити, і корисний лише там, де на мапу нанесені всі дороги. Щоб перевірити це, відійдіть від дороги на 45° і спостерігайте, чи не йде ваш трек за дорогою, а потім раптово відскакує, коли ви знаходитесь на відстані 10 метрів.

Що записувати?

Будь-що, якщо це представляє об’єкти реального світу. Наприклад, намагайтеся уникати запису треків авіарейсів, оскільки це може відвертати увагу або заплутувати інших маперів. Не хвилюйтеся, якщо у вас немає часу редагувати об’єкти на мапі після завантаження GPS-трек – трек сам по собі корисний для інших. Також треки записані вздовж доріг, які вже були нанесені на мапу, є корисними оскільки вони можуть допомогти визначити справжній вид дороги, надаючи більше інформації про її форму.

Позначення недосяжних об’єктів

Метод зсуву GPS

(Для досвідчених маперів)

Коли є споруда чи об’єкт, щодо якого ви хочете зробити GPS-трек, є недоступним (наприклад, башта стільникового зв’язку, оточена великим парканом), тоді ви можете скористатися «Методом зміщення GPS», щоб отримати координати. Для цього вам знадобиться ваш GPS, компас, за бажанням далекомір і спосіб запису ваших даних, таких як блокнот або диктофон. (Замість того, щоб використовувати далекомір, ви можете приблизно оцінити відстань, але це, як правило, буде менш точним.)

 1. Почніть зі збору GPS-точок для цієї маршрутної точки (waypoint) та позначте її якимось впізнаваним ідентифікатором, наприклад CT1 (Cell Tower 1). Це гарна можливість скористатися функцією усереднення маршрутної точки (яка входить до складу багатьох GPS-пристроїв), наступні кроки вимагатимуть кількох хвилин.
 2. За допомогою компаса визначте напрямок до споруди, а потім запишіть азимут від поточного місцезнаходження до споруди у нотатник.
 3. Якщо у вас є далекомір, визначте відстань до споруди та запишіть її у нотатник. Або оцініть відстань приблизно, за відсутності далекоміра.
 4. Закінчіть запис точок GPS та збережіть маршрутну точку.
  Приклад формату запису цих даних в нотатнику:
  1. CT1 = 90m @ 340° від WP1
  2. CT2 = 60m @ 176° від WP2
  3. й т.д.
 5. Повернувшись до комп’ютера, ви зможете завантажити свої шляхові точки та ввести свої компенсаційні нотатки в електронну таблицю. Для менш точних координат цих структур ви можете використовувати інструмент вимірювання, що входить до багатьох програм картографування, для вимірювання відстані та опори. Потім розмістіть крапку, посилаючись на ваші примітки про інформацію про зміщення точки.

  Для обчислення точних координат споруди використовуючи інформацію про зміщення від точки вимірювання, можна використовувати такі програми, як ESRI Arcmap + COGO Extension або Softree Roadeng(Вимірювання). Існують також безкоштовні утиліти для точного обчислення нової координати з відстані та азимуту, наприклад, Mentor Forward/Inverse або FizzyCalc.

Метод прямих відрізків

Інший метод (набагато простіший, трохи менш точний) полягає в тому, щоб «намалювати» два прямі відрізки за допомогою GPS-треків (двічі пройти прямо до об’єкта з різних місць), вказуючи на цей віддалений об’єкт, а потім провести через них дві лінії. Лінії будуть перетинатися в місці розташування об’єкта. Для більшої точності пройдіться до двох об’єктів одночасно, залишаючись на прямій між ними. Це допоможе вам йти по прямій.

Інтерполяція

Визначте два опорні об’єкти, такі як примітні будівлі або опори електромережі, які вже були додані на мапу (або які ви збираєтесь додати на мапу, наприклад, з аерофотознімків). Для кожного опорного об’єкта позначте позицію GPS, там де цільовий об’єкт знаходиться між вами та опорним об’єктом. Проведіть лінію від кожного з цих положень GPS до відповідного опорного об’єкта. Цільовий об’єкт – це місце, де лінії перетинаються.

Для кращої точності вибирайте опорні об’єкти, які знаходяться поблизу цільового об’єкта, але далеко один від одного (в ідеалі під кутом 90 градусів). Як не дивно, чим далі ви знаходитесь від цільового об’єкта, тим точнішим є ваше вимірювання, оскільки будь-які помилки у вашому власному положенні менш значущі.

Припущення

Якщо недосяжний об’єкт є не критичним, можна замапити його приблизно, але не забудьте додати до нього теґ fixme=*, щоб інші знали по те, що положення є приблизним та потребує уточнення в подальшому.

Дивіться також

 • Точність даних GPS – точність даних GNSS може змінюватись в широкому діапазоні в залежності від конкретного приймача. На неї також впливає ваше довкілля, погодні умови та розташування супутників в момент отримання сигналу від них.
 • Способи мапінгу – інші способи отримання даних для мапінгу, включаючи менш складні методи

Warning: Default sort key "Recording GPS tracks" overrides earlier default sort key "Запис GPS-треків".