Pl:Rejestrowanie śladów GPS

From OpenStreetMap Wiki
(Redirected from Pl:Recording GPS tracks)
Jump to navigation Jump to search
GPS Satellite NASA art-iif.jpg
Dobrym sposobem, aby zaangażować się w projekt OpenStreetMap jest załadowanie śladów GNSS (GPS, Galileo, GLONASS, BeiDou/COMPASS, etc.). Nagrany przez urządzenia GPS typowy ślad jest zapisem danej lokalizacji co drugi lub każdy metr. Zgromadzone dane mogą być pokazane jako tło z cienkich linii lub małych kropek w edytorze mapy. Te linie i kropki mogą być następnie wykorzystane w celu dodania określonych obiektów (np. dróg i chodników), podobny do śladów ze zdjęć lotniczych.
Rejestrowanie śladów GPS Przetwarzanie Edytowanie Załadowanie Dokładność Opinie o urządzenia GPS

Rejestrowanie śladów GPS wymaga odbiornika GPS z możliwością zapisania swojej lokalizacji. Odbiornik GPS jest urządzeniem, które pozwala dokładnie wskazać swoją pozycję, poprzez odbiór sygnałów radiowych z satelitów GPS. Aby rejestrować ślady i/lub punkty trasy, musisz wybrać urządzenie GPS z tą funkcją —wyspecjalizowane urządzenia, ale także smartfony są także dobrymi kandydatami.

Jeśli organizujesz imprezę mapowania, możesz pożyczyć GPS Units

Rodzaje odbiorników GPS

Kolekcja odbiorników GPS

Istnieje wiele rodzajów odbiornika GPS, od prostego rejestratora do smartfonów z wbudowanym GPS. Najbardziej przydatne dla OpenStreetMap są wymienione poniżej.

 • Rejestratory GPS

Są to zazwyczaj małe urządzenia, które są używane do nagrywania ścieżek. Niektóre z nich mają mały, monochromatyczny, wyświetlacz LCD do wyświetlania podstawowych ustawień i pomiarów dokładności, Rejestratory GPS nie zapewniają wyświetlania mapy lub funkcji nawigacyjnych. Niektóre rejestratory mogą być podłączone za pomocą USB lub Bluetooth do laptopa lub telefonu w celu uzyskania, na żywo, danych o lokalizacji. Ponieważ nie mają one dużego wyświetlacza, żywotność baterii może być 24+ godzin.

 • Ręczny/Sportowy GPS

Ręczne lub sportowe odbiorniki GPS przeznaczone są dla sektora aktywności na świeżym powietrzu. Mają one niewielki, kolorowy, ekran pokazujący mapę oraz mogą zapewnić funkcje nawigacji (np. dla ścieżek trekkingu). Generalnie są to wytrzymałe urządzenia, które są odporne na ochlapanie, a czasem wodoodporne.

 • Nawigacja satelitarna w samochodzie

Z dużym, kolorowym, wyświetlaczem mapy, główną funkcją urządzeń nawigacji satelitarnej w samochodzie jest nawigacja. Mimo że niektóre z nich mogą również nagrywać ślady GPS, ale nie jest to prawdą dla wszystkich. Z dala od źródła zasilania, żywotność baterii wydaje się być dość krótka (często 3 godziny lub mniej).

 • Smartfon/Tablet

Wiele smartfonów i tabletów zawiera chip GPS. Można zainstalować aplikacje zapewniające możliwość nagrywania śladów GPS, funkcje nawigacji, a nawet edytowania bezpośrednio OpenStreetMap. Żywotność baterii skraca się, kiedy GPS jest włączony.

 • Dokładne odbiorniki pozycjonowania

Oprzyrządowanie odbiornika GPS może emitować surowe dane, które mogą być przetwarzane z dokładnością centymetra lub decymetra za pomocą oprogramowania post-processing.

Zobacz Recenzje GPS dla listy urządzeń GPS wykonanej według autorów OSM.

Przewodnik

Dla setkami dostępnych urządzeń GPS, dostarczenie szczegółowych instrukcji dla nich wszystkich jest niemożliwe. Poniższa instrukcja zawiera zatem ogólne porady, które pomogą nam zacząć. Nie wszystkie kroki mogą być niezbędne (lub możliwe) na danym urządzeniu.

Wymagania wstępne

 • Sprawdź, czy urządzenie GPS ma opcje Przyłącz do drogi lub Zablokuj na drodze, upewnij się, że ta opcja jest OFF albo skończy się to jedynie zapisem bezpośredniej kopii mapy załadowanej do urządzenia GPS, co jest nie tylko naruszeniem praw autorskich (chyba że ​​mapa została pobrana lub pochodząca z OpenStreetMap), albo może będzie mniej dokładna niż ślad który mógłbyś zarejestrować. W urządzeniach Garmin, jest to na pierwszej stronie konfiguracji mapy.
 • Ustaw częstotliwość pozycja-nagrywanie na najwyższą z możliwych, w zależności od pamięci urządzenia, długości przewidywanego swojego śladu i prędkości, z jaką podróżujesz. Jeśli to możliwe, ustaw ją na "co sekundę".
 • Zamontuj urządzenie GPS w samochodzie (jeśli ma zastosowanie i jest to konieczne). Może prosty montaż domowy GPS może pomóc.
 • Jeśli chcesz zaktualizować OSM mapę samemu, ustaw tak w zależności od potrzeby, aby dokładnie zarejestrować, co można spotkać wzdłuż śladu —notepad, dyktafon, aparat cyfrowy lub kamera wideo itp. Oprogramowanie, takie jak JOSM pozwala na synchronizację rejestru ze śladem, na przykład, umieszczając zdjęcie na mapie, w miejscu, w których zostały zarejestrowane.

Rejestrowanie śladu

Ślady GPS szlaków turystycznych zarejestrowanych podczas imprezy odwzorowywania na Słowacji (obejrzyj wideo)

Idź na spacer lub przejażdżkę rowerową lub samochodową (lub w dowolnym momencie podejmij każdy rodzaj podróży)

 1. Włącz rejestrator śladu GPS na początku tej części podróży, którą chcesz mieć na mapie.
 2. Przed rozpoczęciem, zaczekaj na bardzo dobre dostrojenie czyli, do momentu, aż GPS rozpozna jak najwięcej satelitów, jak tylko to możliwe. (Poniżej szczegóły techniczne.)
 3. Usuń każdy ślad nagrany wcześniej, zwłaszcza, jeśli poprzedni krok nagrał wiele fałszywych punktów.
 4. Jeśli to konieczne, należy ustawić tryb śledzenia GPS tak, że nagrywał podróż.
 5. Jeśli masz zamiar odtworzyć później drogę, zrób notatki z nazwami ulic i innymi obiektami, chyba że już je znasz. Nie można później wziąć je z, lub sprawdzić je na mapie, ponieważ byłoby to naruszenie praw autorskich.
 6. Zarejestruj swoją trasę wzdłuż dowolnego obiektu liniowego — cieków, ścieżek, tras konnych, kolei i tramwajów, oraz wszelkie inne stałe liniowe obiekty, które są interesujące dla OSM. Potrzebujemy również informacji o POI i obszarach, więc dodaj tę informację ze swojej podróży, jeśli można.
 7. Jeśli dostępne w twoim urządzeniu, zarejestruj punkty odniesienia, aby oznaczyć karuzele, kościoły, początek i koniec mostu itp.

Kolejne kroki

Po zarejestrowaniu śladu GPS można wysłać go do OpenStreetMap. Niektóre urządzenia (głównie aplikacje smartfonów) pozwalają na bezpośrednie wysyłanie zarejestrowanych śladów. Dla wszystkich innych urządzeń, trzeba wcześniej skopiować plik do komputera przed wysłaniem za pomocą interfejsu WWW. W zależności od formatu pliku, może być konieczne, aby przetworzyć plik.

Po wysłaniu ścieżki GPS, możesz jej użyć, aby pomóc dodać obiekty, podobnie do śledzenia ze zdjęć lotniczych. Zobacz przewodnik dla początkujących po więcej szczegółów.

Najczęściej zadawane pytania

Czy mogę używać smartfona?

To zależy. W większości smartfonów znajduje się odbiornik GPS i można rejestrować ścieżki za pomocą jednego z wielu dostępnych aplikacji. Niestety dokładność między telefonami może być bardzo różna, nawet między modelami tego samego producenta! Może być bardzo trudno pracować nad dokładnością techniczną śladu GPS, ale dobrym kompromisem jest porównanie wyników z innymi źródłami. Mieć gotowym przy rejestrowaniu ścieżki i sprawdzić, czy jest gładka (nie skacze między punktami) i jest mniej więcej zgodna ze śladami zarejestrowanymi przez inne GPS (preferowane), i/lub zdjęciami lotniczymi (najmniej preferowane ze względu na niedokładności obrazowania w terenach górzystych).

Dostępne aplikacje to OSMtracker (Android) i OSMtracker (Windows Mobile).

Uwaga: Rejestrowanie ścieżki GPS na smartfonie spowoduje szybsze wyczerpanie baterii.

Czy mogę korzystać z samochodowej nawigacji satelitarnej SatNav?

Nie wszystkie samochodowe nawigacje satelitarne zawierają opcję rejestrowania ścieżki GPS, a jeśli to robią, to w ukrytym menu serwisowym. Spróbuj wyszukać dany numer modelu online lub zapytaj na listach dyskusyjnych lub IRC. Miej świadomość, że nawet jeśli możesz zarejestrować ślad, może to nie być praktyczne ze względu na krótki czas pracy baterii (mniej niż 3 godziny, jeśli ekran pozostaje włączony podczas rejestrowania).

Co rejestrować?

Wszystko, o ile odpowiada obiektom rzeczywistego świata. Na przykład, staraj się unikać rejestrowania śladów lotów samolotowych, ponieważ może to być rozpraszające lub mylące dla innych użytkowników map. Nie martw się, jeśli nie masz czasu, aby edytować obiekty po wysłaniu śladu GPS - dany ślad, swoją drogą, jest pomocny dla innych. Ponadto zarejestrowane ślady dróg, które zostały odwzorowane są również użyteczne, ponieważ mogą służyć do sprawdzania rzeczywistej ścieżki drogowej zapewniając więcej punktów.

Jak dokładny jest mój ślad GPS?

Dokładność danych GPS może się znacznie różnić pomiędzy odbiornikami GPS. Na to może mieć wpływ otoczenie, pogoda i położenie satelitów GPS w czasie rejestrowania śladu. Aby uzyskać więcej informacji, zobacz Dokładność danych GPS.

Zobacz też

Inne sposoby otrzymywania danych do mapowania, opisane są na technice odwzorowania na OSM.