Pl:Załadowanie śladów GPS

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search
GPS Satellite NASA art-iif.jpg
Dobrym sposobem, aby zaangażować się w projekt OpenStreetMap jest załadowanie śladów GNSS (GPS, Galileo, GLONASS, BeiDou/COMPASS, etc.). Nagrany przez urządzenia GPS typowy ślad jest zapisem danej lokalizacji co drugi lub każdy metr. Zgromadzone dane mogą być pokazane jako tło z cienkich linii lub małych kropek w edytorze mapy. Te linie i kropki mogą być następnie wykorzystane w celu dodania określonych obiektów (np. dróg i chodników), podobny do śladów ze zdjęć lotniczych.
Rejestrowanie śladów GPS Przetwarzanie Edytowanie Załadowanie Dokładność Opinie o urządzenia GPS

Niektóre urządzenia GPS pozwalają na bezpośrednie przesyłanie nagranych śladów do OpenStreetMap. Jest to przede wszystkim ważne dla aplikacji smartfonów. Dla wszystkich innych urządzeń GPS, narzędzie przesyłania (online) jest najprostszym sposobem, aby dodać swoje ślady do OpenStreetMap.

Należy pamiętać, że przesyłanie śladów GPS jest inny rodzajem procesu niż edytowanie na mapie, a także różni się luźnego importu.

Jak załadować ślad GPS

Link do śladów GPS
 1. Skonwertuj swój ślad GPS do formatu GPX.
 2. * Tylko ślady GPS w formacie GPX mogą być przesłane do OpenStreetMap.
 3. * Pliki mogą być łatwo konwertowane do tego formatu przy użyciu narzędzia konwersji online.
 4. Zaloguj się na stronie głównej OpenStreetMap.
 5. * Jeśli nie masz konta na tej stronie, zacznij od utworzenia konta personalnego. Logowanie na OSM różni się od logowania na OSM Wiki.
 6. * Procedura przesyłania opisana tutaj nie jest taka sama jak przesyłanie zdjęć do zilustrowania strony OSM Wiki.
 7. Wybierz "publiczne ślady GPS" z poniższego logo OpenStreetMap.
 8. Wybierz "Twoje ślady GPS lub Wgraj ślad GPS"
 9. Użyj przycisk "Przeglądaj", aby wybrać plik GPX na Twoim komputerze.
 10. Dodaj Opis i Tagi, jeśli chcesz
 11. Wybierz widoczność śladów GPS.
  • Jeśli nie chcesz, aby Twój ślad GPS być widoczny dla innych, zatrzymaj się tutaj i nie wysyłaj go. Zamiast tego użyj edytora, który może wyświetlać pliki GPX z lokalnego przechowywania bez przesyłania ich, takich jak np. JOSM.
 12. Kliknij Wyślij ślad.

Plik zostanie przesłany do serwera OSM, gdzie dołączy do kolejki plików oczekujących na wprowadzony do bazy danych.

Wysyłanie plików skompresowanych

Pojedynczy plik może być również wysłany po tym jak zostanie skompresowany przez gzip, do pliku z rozszerzeniem .gpx.gz. Jeśli masz duży plik lub kilka plików do wysłania, możesz skompresować je jako .zip i wysłać. Będzie to traktowane jako jeden duży plik GPX (czyli zostanie utworzony tylko jeden wpis na Twojej liście śladów).

Wysyłanie punktów odniesienia

Punkty odniesienia GPS mogą być również przesłane do bazy danych OSM. Jednakże pliki .gpx nadal muszą zawierać co najmniej jeden punkt śladu.

Rozwiązywanie problemów

Wysłałem ślad GPS, ale nic się nie stało

Po wysłaniu pliku .gpx punkty są wyodrębniane i wstawione do bazy danych. Jednak nie ma automatycznego tworzenia ulic, ścieżek i innych funkcji na mapie na podstawie przesłanych plików. Aby dodać funkcje na mapę, możesz (lub ktoś inny) użyć edytora do rysowania ich, biorąc ślady GPS jako podstawę, wyświetlając je jako warstwę tła. (Więcej informacji na stronie: Dlaczego moje ślady GPS nie są pokazane na mapie?)

Jak mogę zobaczyć swoje wgrane ślady?

Gdy tylko plik .gpx zostanie przesłany do bazy danych, będziesz w stanie ...

Co to są tagi plików GPX?

Uwaga: Oznaczanie śladów jest całkowicie niezależne od tagowania danych OSM. Nie myl ich ze sobą!

Podczas wysyłania plików GPX, tagi, w prosty sposób, umożliwiają opisać swoje ślady GPS. Tworzą plik GPX łatwy to znalezienia jako jedno wyrażenie i pozwalają na grupowanie śladów obok innych podobnych śladów. Na przykład, wszystkie ślady oznaczone "Melbourne" są wymienione w http://www.openstreetmap.org/traces/tag/Melbourne. Należy pamiętać, że na znaczniki ma wpływ wielkość liter - tak więc Melbourne i melbourne może dostarczyć inny wyniki.

Każdy plik może mieć wiele tagów, można wprowadzić tak wiele, jak chcesz, oddzielając je przecinkami (","). Zazwyczaj znaczniki mają nazwy państw, miast i innych miejsc na których są dane ślady.

Moja wgrany ślad ma napis "PENDING" (oczekujący na realizację) obok niej. Dlaczego?

W godzinach szczytu (szczególnie weekendy), może one, rzeczywiście, czekać, zanim zostanie dodany do bazy danych. Nie musisz czekać na to, aby rozpocząć dalsze mapowanie.

 • Jeśli używasz Potlatch 2, znajdź link "edytuj" po prawej stronie śladu (na liście śladów GPS), a następnie kliknij na niego - ale nie na zwykłą zakładkę "Edytuj" na górze ekranu.
 • Jeśli używasz JOSM lub inny edytor w trybie offline, po prostu załaduj ślad ze swojego twardego dysku.

Dlaczego mam zły sygnał /ślady w centrach miast /w pobliżu dużych obiektów metalowych?

Aby GPS poprawnie pracował i osiągnął jakiąś dokładność, musi otrzymywać sygnały, z co najmniej, cztery satelitów. Często, w centrach miast jest wiele wysokich budynków, które blokują te sygnały i nie pozwalają GPS pracować poprawnie w danym miejscu. Mogą to być również efekty wielotorowe z materiałów wchodzących w skład budynków wokół ciebie, przy czym sygnały odbijają się, a ich odbiornik rzeczywiście myśli, że jest gdzieś w wokół budynków. Innym czynnikiem, który może wpłynąć na to liczba i rozmieszczenie satelitów, które mogą być widziane w czasie logowania; postaraj się przejechać trasę w inny dzień lub o innej porze dnia, co może dać lepsze wyniki.

Aplikacje wspierające bezpośrednie wysyłanie śladów GPS

Twórcy oprogramowania mogą być zainteresowani dokumentacją dla wysyłania śladów GPX stosując API.

Poniższe aplikacje obsługują bezpośrednie wysyłanie śladów do OpenStreetMap: