Pl:Ogólnie o mapowaniu

From OpenStreetMap Wiki
(Redirected from Pl:Map Making Overview)
Jump to navigation Jump to search
Jest jeszcze mnóstwo miejsc do umieszczenia na mapie!

Mapowanie pochłania najwięcej czasu w projekcie OpenStreetMap i składa się z dwóch etapów. Pierwszy i najbardziej zabawny to gromadzenie danych geograficznych. Istnieje wiele technik mapowania dla pieszych, rowerzystów i kierowców. Jeśli zebrałeś już trochę danych powinieneś dodać je do centralnej bazy OSM, używając jednego z edytorów. Wtedy przychodzi czas na dodanie poprawek, nazw dróg, skrzynek pocztowych i wszystkiego co tylko przyjdzie Ci do głowy!

Gdy skończysz możesz usiąść, zrelaksować się i zobaczyć wyniki swojej pracy. Albo pójść pozbierać jeszcze trochę danych!

Przygotowania

Jest kilka rzeczy, które należy zrobić przed rozpoczęciem mapowania. Aby uzyskać więcej informacji na temat zakładania kont, łączenia się z listami dyskusyjnymi, lub czegoś na temat projektu sprawdź przewodnik dla początkujących.

Mapowanie

  • Mapa – sprawdź co już zostało wrysowane w twojej okolicy.
  • Techniki odwzorowywania na OSM – wyczerpujący przewodnik po różnych technikach zbierania danych.
  • Obiekty na mapie – lista najczęściej stosowanych tagów. Przeczytaj, aby zobaczyć co umieszczamy na mapie. Nie jest jednak wymagane umieszczanie wszystkiego z tej strony.
  • Przesyłanie – informacje o tym, jak wrzucić swoje trasy GPS na serwer.

Spotkajmy się przy mapowaniu

Edycja

Wyniki!

Skończyłem, chcę zobaczyć moją mapę!
  • Mapa Znana również jako Slippy Map. Twoja ciężka praca ostatecznie znajdzie się tutaj. Zwykle będziesz musiał poczekać dzień, lub dwa na efekty.
  • Export do innych formatów, włączając w to mapy Garmin GPS.
  • Zobacz mapy na swoim (obsługującym Jave) telefonie GSM używając Mobile GMaps, lub Mobile Trail Explorer.

Upload danych z innych źródeł

Jeśli posiadasz dane domeny publicznej z innych źrodeł (nie z urządzeń GPS), możesz użyć OSM Protocol Version 0.5 do bezpośredniego uploadu.

  • Ładowanie POI – Wyjaśnia jak dodać swoje punkty POI do OpenStreetMap.

Śmieszne rzeczy