Uk:Способи мапінгу

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search

broom

Ця сторінка в даний час розглядається для очищення. Будь ласка, обговоріть цю сторінку.
re-organize content to separate page, too many words in Mapping techniques already. Discuss the duplication of Pick your mapping technique
Taking notes beneath a history monument stone

Мапінг робиться у два простих кроки:

  1. Спочатку, вам потрібно зʼясувати де саме знаходиться той чи інший обʼєкт, переважно ми говоримо про вулиці чи шляхи.
  2. Потім вам потрібно визначитись з тим чим є потрібний обʼєкт, чи це точка інтересу, чи це вулиця з назвою, до якого типу віднести цей обʼєкт. Ви можете робити це поступово, крок за кроком, або ж одночасно, але досить складно зробити другий крок перед тим як зробити перший.

Отримання форми вулиць

Використання треків GPS

Трек на екрані GPS пристрою
Основна стаття: Запис GPS-треків

Основний спосіб мапінгу доріг, стежок, паромних переправ, лижних трас та й таке інше полягає в тому, щоби увімкнути ваш приймач GPS та записати вашу подорож, яку (якщо вона записана у форматі WGS-84, який є типовим) можна завантажити безпосередньо до OpenStreetMap та показувати її поверх мапи під час редагування.

Налаштуйте пристрій на запис точок з максимальною щільністю. Якщо у вас Garmin: меню "Tracks", "Setup", "Resolution: Highest".

JOSM також можна використовувати для запису треків GPS за допомоги втулка surveyor (який має отримувати дані від іншого втулка – livegps), який додає інформацію на мапу у місці вашого знаходження.

Деякі застосунки (en) дозволяють вам записувати треки безпосередньо на ваш лептоп, планшет чи мобільний телефон, за наявності (під’єднаного) приймача сигналу GPS.

Ось декілька застосунків для смартфонів, які дозволяють записувати треки GPS:

Отримання додаткових даних

Більш теоретичний підхід до запису додаткових даних розглядається в статті Geotagged meta data.

Супутникові та аерофотознімки з високою роздільною здатністю

Основна стаття: Tracing Aerial Imagery

Багато міст мають досить пристойні та добре прив’язані до місцевості аерофотознімки, які можуть бути використані як додаткове джерело даних під час мапінгу. Через певні ліцензійні обмеження на створення похідних творів ви маєте використовувати лише ті, що розповсюджуються на вільних засадах, або знімки дозвіл на використання яких був отриманий проєктом (наприклад знімки від Bing). Вони також стануть в пригоді, коли ви скористаєтесь редактором, який можу використовувати їх у вигляді фонового зображення для мапінгу.

Див Aerial imagery для ознайомлення з переліком доступних джерел для мапінгу.

Мапінг з використанням високоякісних знімків

Десь у 2010, кілька джерел з високоякісними знімками стали вперше доступними для мапінгу в OpenStreetMap. Сьогодні для мапінгу можна використовувати безліч джерел. Серед них:

В деяких частинах світу вони надають можливість маперам покращити наявні дані, зробити їх більш точними.

Речі, яких треба стерегтися

Іноді фотографії є зміщеними. Об’єкти які видно на знімках не знаходяться там де вони є в натурі. Ви повинні перевірити чи дороги на фото збігаються з треками GPS, які ви та інші учасники завантажили на сервер, та за потреби підлаштувати положення знімків.

Інше на що треба звертати увагу, це те, що об’єкти на знімках з часом зазнають змін. Тож крім наявності знімків знання місцевості є досить важливим.

Дороги

Можна перемапити дороги, додавши більшу кількість точок на їх вигинах, так щоб вони відповідали тому, що є в натурі; вирівняти їх там де вони мають бути прямими. Ви можете побачити розмітку на дорозі і також затеґувати ці відомості відповідним чином; звіряйтесь з порадами щодо теґування відповідно до країни де ви мапите, щоб правильно обирати значення теґу highway=* для доріг, які ви мапите.

Будівлі

Ще одним практичним застосуванням високоякісних знімків є мапінг будівель. Через те, що міста можуть мати тисячі будівель, вам потрібно визначитись звідки ви бажаєте розпочати. Можливо, додавання будівель установ та організацій, церков та шкіл буде доречним для початку. Або ви бажаєте розпочати з центру міста. Якщо ви хочете зайнятися цілим містом, спробуйте зосередитися на більших будівлях і одночасно працювати на певній території. Аерофотознімки не завжди оновлюються, тому, можливо, доведеться покладатися на власні нотатки або пам’ять, щоб замапити нові будівлі, яких немає на знімках.

Якщо знімок зроблено під кутом, а не вертикально, будинки виглядатимуть скошеними, а дах не збігатиметься з фундаментом будівлі. Ви маєте креслити контури будівель так, щоб вони збігались з їх відбитком на землі. Ознайомтесь з деякими порадами щодо мапінгу будівель в статті Roof modelling.

Точки GPS

Geko та нотатки в записнику з описом точок інтересу
Основна стаття: Точки інтересу (POI)

За допомогою приймача GPS досить просто робити спеціальні позначки (точки маршруту – waypoints) впродовж подорожі. У випадку з Geko, "Mark" -> "OK" буде додавати нумеровані точки маршруту. В наведеному прикладі, мапер зупинився на стоянці біля пивниці та додав точку маршруту, яка отримала номер 206. Деякі моделі GPS-приймачів дозволяють ставити 'усереднені' точки. В цьому разі координати кількох точок будуть взяті для обрахування середньої між ними, що, в теорії, має призвести до більш точного положення точки маршруту. Зазвичай такий підхід використовується, коли точність є вищим пріоритетом при збиранні даних і у вас вдосталь часу, але це все одно можна зробити швидко.

Використовуйте записник, або надиктовуйте голосові підказки, для запису інформації про відповідні маршрутні точки. Також у вас може бути можливість додавати цю інформацію безпосередньо до самої маршрутної точки у вашому пристрої, але іноді це доволі складно.

Скоріш за все ви захочете завантажити маршрутні точки на сервер OSM разом з треками.

Цифрова фотографія

Дані EXIF показують час створення знімка
Основна стаття: Photo mapping

Досить зручно використовувати цифрові фотокамери для збирання назв вулиць, назв населених пунктів та інших об’єктів. Завдяки тому, що знімки з цифрових фотокамер мають час та день коли вони були зняті, ми можемо зіставити їх з часом з треку GPS, коли фотограф був в тому місці, і відповідно знайти координати цього місця.

Як у цьому прикладі, ви можете позначити поштову скриню на мапі, знайшовши часову позначку 16:48:02 у GPS-треку.

Або ж, ви можете скористатись програмним забезпеченням, як зробить таке зіставлення (порівняння часу знімків з часом точкою треку GPS) автоматично. Координати з GPS-треку будуть додані до метаінформації всередині зображень (найчастіше, в розділ EXIF всередині файлу JPG). Таким чином, ви можете програмно отримати список місць, де ви зробили знімки. Програмне забезпечення OSM, наприклад JOSM, покаже вам ці "геокодовані фотографії" поверх супутникового знімка.

Під час геокодування знімків не забувайте синхронізувати час між камерою та вашим GPS приймачем (робіть це до початку вашої подорожі!), в іншому випадку знімки будуть зміщеними від того місця де вони були зроблені.

Дивіться також: Wikipedia article on geocoded photos

За допомогою паперу

Основна стаття: Paper mapping

Ви можете використовувати клаптик паперу та олівець для збирання даних. Ознайомтесь з основною статтею для отримання специфічних порад.

Field Papers

Основна стаття: Field Papers

Field Papers – веб-сервіс, який допоможе вам швидко зробити друкований атлас будь-якої частини світу, який можна роздрукувати та використовувати для додавання в нього нотаток під час ваших польових досліджень.

Аудіо замітки та використання їх для мапінгу

VoiceRecorder.jpg
Основна стаття: Audio mapping

VoiceRecording.png

Дехто з маперів також використовують диктофони та запис голосових повідомлень для швидкого створення нотаток під час польових досліджень. Це форма швидкого збору даних, що залишає досить багато роботи з інтерпретації на пізніший час, але це також дозволяє вам мати «вільні руки», тому може бути чудовим для збирання даних під час велосипедних подорожей, наприклад, уникаючи постійних зупинок.

Існує велика кількість різних способів зіставлення звуку, з різною точністю, рівнем деталізації, за допомогою різного обладнання та програмного забезпечення. Існують прості техніки для початківців та складні, але надзвичайно потужні техніки для досвідчених маперів. Ознайомтесь з повною інструкцією у основній статті.

Відео

Основна стаття: Video mapping
Налаштування для відеомапінгу в автомобілі, вигляд з середини

Якщо ви подорожуєте самі та не можете зупинитися, щоб робити нотатки: встановіть відеокамеру (або цифрову камеру в режимі "постійного запису") так, щоб вона могла бачити дорожні знаки та інші об’єкти, і залиште її в режимі запису на час вашої подорожі. Ви також можете надиктовувати голосові нотатки у мікрофон вашої камери (зазначаючи назви вулиць та іншу корисну інформацію, наприклад, "поворот ліворуч – вулиця Дарвіна").

Потім зверніть увагу на часову позначку будь-чого цікавого у відео (наприклад, "Магазини ліворуч між 1:32 і 1:37") і порівняйте це з GPS-треком. Також легко співвіднести об’єкти, побачені на відео, з треком ("Я повернув тут ліворуч на GPS-реку, але дорога все ще йде прямо"; або "Я повернув тут ліворуч на бруковану дорогу").

Фотограмметрія

Основна стаття: Photogrammetry

Фотограмметрія – метод, який використовується багатьма картографічними агентствами та компаніями для збору даних. Коли у вас є дві фотографії сцени з різних позицій, можна отримати геометрію сцени. Це можна зробити вручну або за допомогою програмного забезпечення, і, використовуючи фотограмметрію, такі об’єкти, як будівлі, форма дороги та інше, можна додати на мапу з високою точністю взаєморозташування об’єктів.

Диванний мапінг

Основна стаття: Armchair mapping

Це досить популярний метод, але він має кілька недоліків, наприклад, ви не можете бачити назви та більшість POI на аерофотознімках. Однак ви можете мапити не встаючи з крісла, використовуючи супутникові та інші аерофотознімки, наявні треки GPS, та розв’язуючи проблеми з Нотаток.

Додавання мапі забарвлення

Як тільки всі шляхи будуть додані та оновлені, ви можете додати мапі забарвлення. Деякі території можна додати по пам’яті, але не всі з них матимуть чіткі межі. Досить важливо переконатись, що дороги та вулиці (додані на підставі треків, чи імпортовані з відкритих джерел) є актуальними та розташованими у відповідному місці, оскільки вони формуватимуть межі інших об’єктів.

Ви можете використовувати аерофотознімки (в наших редакторах деякі з них є типово доступними) для додавання парків, торгових центрів, лікарень, полів для гольфу, озер та аеропортів.

Одним зі способів розпочати мапінг є з’ясування напрямку діяльності, яку категорію об’єктів ви бажаєте додати на мапу в першу чергу (школи, лікарні, церкві) разом з їх адресами та взаємозв’язками з іншими об’єктами на мапі. Як тільки ви будете знати де вони знаходяться, ви готові приступити до додавання точок та цільового землекористування в OSM.

Ви можете знайти в муніципальних установах мапи зонування територій (де кожен тип територій позначається власним кольором), які згодяться вам у позначенні цільового призначення територій: під житло, для ведення сільського господарства, торгівлі, комерційної діяльності та промисловості. Такі мапи зазвичай поділяються на категорії (наприклад, легка промисловість, важка промисловість й так далі). Мапи зонування можна завантажити в редактор по роботі з зображеннями, де поєднати кілька специфічних мап зонування в одну. Немає значення, які кольори ви виберете, аби ви знали, що вони позначають.

Ви можете скористатись застосунками на кшталт Map Rectifie, щоб зробити зображення придатними для використання в редакторах даних OSM. Після такого перетворення ви можете завантажити зображення в JOSM у вигляді шару WMS. З цього моменту ви можете додавати зонування та використовувати відповідні теґи для позначення відповідних типів землекористування.

Можливо, ви зможете знайти відкриті дані ГІС для вашого міста чи району, в яких є інформація про парки. Ви можете переглянути дані шейп-файлу в такій програмі, як QGIS. Як тільки інформація з’явиться на екрані, ви можете зробити знімок екрана, а потім використовувати його як свій шар для його обробки в May Rectify. Ви повинні перевірити, чи авторські права на оригінальні зображення дозволяють використовувати їх в OSM, порадитися з іншими, якщо ви не впевнені.

Загальні поради

Пересування

В залежності від типу шляхів, які ви збираєтесь замапити, обирайте відповідні засоби пересування. Очевидно, що для мапінгу залізничних колій та автошляхів потрібно використовувати лише дозволені/придатні для них способи пересування. В основному, автівки можна використовувати для запису GPS-треків на автомагістралях, та де не досить багато окремих об’єктів, які варті уваги. Велосипед є гарним траспортним засобом для середніх відстаней, особливо, якщо вам доведеться часто зупинятись для того, щоб зробити нотатки про точки інтересу або перехрестя. Для мапінгу житлових кварталів – скейт чи навіть прогулянка пішки буде найкращим варіантом.

Спорядження, яке згодиться вам для збирання даних в полі

Дивіться Field Gear – перелік спорядження, яке може вам згодитись під час збирання даних, як для особистого використання, так і для встановлення в автомобілі.

Далекі подорожі

Основна стаття: Long journeys

У деяких випадках ви можете бути далеко від комп’ютера протягом тривалого періоду, і кількість точок, які зберігає ваш GPS, може стати суттєвим обмежувальним фактором. Можливо, вам доведеться збільшити інтервал між точками, розглянути можливість використання іншої моделі GPS та подбати заздалегідь про резервне джерело живлення.

Захист персональних даних

Як правило, ви повинні триматись шляхів доступних для загального використання, хоча можуть бути деякі винятки (наприклад, під’їзна дорога до турбази). Дійте на власний розсуд, якщо на під’їзній дорозі стоїть знак «В’їзд заборонено», тоді поважайте знак і не в’їжджайте.

Роблячи знімки, які згодом будуть оприлюднені, ставтесь до чужої власності так само, як би ви бажали, щоб інші ставилися до вашої власності. Фотографії, які порушують приватність не потрібні для того, щоб скласти мапу вулиць, ви можете спитати, чи знімки покажчиків з назвами вулиць є "чесною грою" – так, оскільки це може бути єдиним способом дізнатись назву загальнодоступної дороги, яка веде до маєтку чи іншого місця.

Ознайомтесь також з докладним аналізом обмежень на фотографування та відмінності між різними країнами.

Фізичний захист (убезпечення) ваших пристроїв

GPS-Field-Rigging.jpg
Physically Securing Your GPS 2.jpg

Якщо ви подорожуєте з великою кількістю спорядження та/або коли є ризик впасти/загубити свій GPS-пристрій, добре встановити GPS так, щоб він кріпився до вас. Ось приклади на фото. Пристібніть пристрій за допомогою карабіну до надійного кільця або петлі на поясі/жилеті/наплічнику тощо. Прикріплення стрічки з яскравими кольоровими позначками допомагає в пошуках пристрою, якщо ви його впустите там, де він зливатиметься з місцевістю, наприклад у місцях з густою рослинністю. (Такий підхід також добре працює й для інших речей: компасів, далекомірів, нотатників й т.д.)

Альтернативний варіант, корисний для зимових видів спорту, – це вставити пристрій у петлю на ремінці окулярів (як показано на другій фотографії). Пристрій повинен бути достатньо захищений, мати хороший прийом, і обидві ваші руки будуть вільними. Для додаткової безпеки шнур із карабіном, прикріплений до вашого одягу, також не завадить.

(У випадку, якщо лижні окуляри у літній день – не ваш вибір, є інші, легші окуляри з отворами для циркуляції повітря, які також мають ремінець для їх фіксації у вас на голові, як на зображенні.)

Дивіться також