Uk:Armchair mapping

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search

Armchair mapping (камеральна обробка, дистанційний мапінг) означає участь в OpenStreetMap не полишаючи вашого зручного крісла. Такий способ не передбачає безпосередньої участі у польових дослідженнях місць, які є предметом мапінгу. За допомогою дистанційного мапінгу зазвичай можна покривати значні території за порівняно невиликі проміжки часу, але він також може мати певні недоліки щодо точності, деталізації даних та розбудови спільноти.

Outdoor mapping

Outdoor mapping передбачає вихід на місцевість та збирання даних в натурі. Цей спосіб мапінгу також передбачає перебування перед комп’ютером вдома та роботу з додавання даних, але це дані отримані вами під час дослідження місцевості, щодо яких у вас є відомості та знання, речей з якими ви стикаєтесь день у день, або міцевості щодо якої у вас є чітки наміри вийти на польові дослідження найближчим часом.

Armchair mapping

Armchair mapping є зміненням наявних, чи додаванням нових даних без проводення досліджень на місцевості з використанням аерофотознімків та інших доступних джерел інформації.

Види діяльності для дистанційного мапінгу

Замість того, щоб проводити дослідження в натурі, мапери, які маплять дистанційно, роблять внесок шляхом ручного додавання даних, які вони можуть отримати із доступних джерел даних:

 • Обведення об’єктів видимих на супутникових знімках таких як Bing, що є основними джерелами даних для дистанційного мапінгу
 • Растрові картографічні дані (там де доступні для використання, наприклад скани друкованих мап на які сплинув строк дії копірайту)
 • Обробка Нотаток залишених іншими
 • Виправлення помилок виявлених інструментами перевірки якості даних та перевірка змін внесених новими учасниками
 • Впорядкування положення доріг та додавання приміток на основі GPS треків зібраних іншими учасниками
 • Перенесення векторних даних в OpenStreetMap (так звані "community import")
 • Перевірка та виправлення даних внесених звичайними імпортами
 • Додавання та виправлення даних використовуючи фото з Mapillary, KartaView, або Flickr
 • Перевірка та уточнення контактних даних contact=* для певних точок інтересу (їх телефон, е-пошта, веб-сайт та інше), уточнення теґування точок інтересу
 • Виправлення, розширення та створення сторінок вікі з описом теґів, зі створенням пропозицій для нових теґів, у разі потреби
 • Підготовка та проведення зібрань маперів

Настанови дистанційного мапінгу

Звісно треба мати уявлення про територію, де ви мапите дистанційно. Якщо ви знаєте цю територію, це не буде "armchair mapping", в прямому сенсі.

Важливо дотримуватися цих настанов, коли ви мапите там, де дані вже є в OpenStreetMap, і де місцеві також роблять свій внесок в поліпшення мапи. Загалом, ви можете почуватись більш вільно в тих частинах світу, які є досить віддаленими для всіх або мають небагато наявних в OpenStreetMap даних.

Навчіться розпізнавати цінні дані. Існують різні інструменти та техніки, деякі складніші за інші, для з’ясування того, хто і що зробив із даними OpenStreetMap. Це все цінні навички, щоб уникнути завдавання шкоди під час дистанційного мапінгу.

Вкажіть, якими джерелами ви користуєтесь. Додавайте відповідні джерела source=* в опис наборів змін, щоб показати чи ви використовуєте аерофото чи інші джерела даних, або дані отримані з досліджень місцевості, чи їх комбінації.

Аерофотознімки можуть бути неправильними

Основна стаття: Використання аерофотознімків
 • Перевіряйте зсув знімків. Знімки доволі часто є зміщеними відносно реального розташування об’єктів на місцевості в якомусь одному напрямку. Якщо ви помітили, що всі дані зміщені в одному напрямку спробуйте підлаштувати положення знімків під дані, замість перетягування даних.
  Зсув фонового зображення, Миколаїв.
  Якщо ви бачите таке, не кидайтесь совати самі об’єкти.
  Хоча під час дистанційного доволі часто доводиться совати дороги, так щоб вони збігались з дорогами на знімку, не треба совати великі частини даних, навіть якщо вони зміщені в одному напрямку, допоки ви не впевнитесь, що попередньо вони були додані з менш точних джерел ніж знімки, що є у вашому розпорядженні.
 • Світ змінюється. Знімки застарівають. Дорожня мережа змінюється. Будівлі розбирають та зводять в інших місцях. З роками знімки застарівають. Уникайте сліпого копіювання даних зі знімків, особливо там де досить активні місцеві мапери. Звертайте увагу на "підказки". Якщо на всій ділянці намальовані контури будівель, і ви бачите що один будинок відсутній, або намальований абсолютно по іншому, не намагайтесь негайно "виправити" це. Можливо це знак, на який варто звернути увагу. Одним з варіантів може бути додавання теґу fixme=*. (І навпаки, мапери можуть додавати додаткові відомості про об’єкти за допомогою теґу note=* на сам об’єкт чи на окрему точку, щоб попередити про зміни, що відбулись з моменту коли був зроблений знімок. На жаль щодо цього немає сталої практики)
 • зважте на використання source:geometry=Bing та source:geometry:date=*. Програми-редактори OSM не додають ці теґи автоматично.

Якщо у вас є сумніви, припускайте, що наявні дані були додані місцевими маперами, які точно знаються про стан місцевості. Іноді ви зможете дізнатись про це, подивившись на теґи source або просто зв’язатись із користувачами та спитати!

Ви можете отримати краще розуміння ознайомившись з розділом Недоліки та суперечки далі.

Поради для організаторів подій

Злагоджені дії з дистанційного мапінгу – це не те що практикується досить часто. Під час організації таких подій організатори мають можливість розповісти учасникам про ці настанови, а також переконатись що вони виконуються. Але іноді все може пройти у непередбачуваний бік і спрацювати не так, як це було заплановано. Організатори мають бути добре обізнані про наступні поради та причини їх виникнення. На додачу, кілька кроків мають бути зроблені наперед, перед початком події.

 • Організатори повинні вжити заходів для інформування всіх учасників про ці рекомендації та проблеми, пов’язані з дистанційним мапінгом. Вони повинні включати посилання на цю сторінку з будь-якого оголошення про подію (наприклад, із вікі-сторінки про подію) і, можливо, копіювання або узагальнення розділів цієї сторінки.
 • Організаторам слід ретельно продумати цільові регіони для дистанційного мапінгу, відібравши райони, де раніше не існувало якихось цінних даних, та повідомивши про них учасників. Надання інформації про перебіг мапінгу цих регіонів може відбуватись за допомогою таких інструментів для розподілення завдань для колективного мапінгу як MapCraft чи Менеджер завдань HOT, це особливо корисно коли мапінг відбувається в певних регіонах; тож, потрібно приділити відповідний час для підготовки завдань для мапінгу таких регіонів. Там де у маперів є широкий вибір щодо того що й де мапити, вони мають потребу ознайомитись з настановами щодо мапінгу з цієї сторінки.
 • Організатори повинні вжити заходів для налагодження зв’язку з місцевою спільнотою та проконсультуватися з нею щодо цільових регіонів для дистанційного мапінгу. Там де дані вже існують, це означає пошук тих хто зробив основний внесок та консультування з цими маперами щодо можливих напрямків покращення даних. Якщо дані відсутні, канали зв’язку зі спільнотою на регіональному рівні, чи на рівні країни, все одно мають бути задіяні для надання інформацію про заплановані події. Це можуть бути сторінки в переліку регіональних проєктів, списки листування чи інші прийнятні для цього канали спілкування, що активно використовуються місцевою спільнотою для спілкування.

Переваги

 1. Ви можете мапити не залишаючи вашого зручного крісла. Якщо у вас немає можливості збирати дані в натурі, ви все одно маєте можливість брати участь у проєкті.
 2. Швидко заповнювати прогалини на мапі. Ви можете покрити більшу територію додаючи дороги та контури будівель під час дистанційного мапінгу в порівнянні зі звичайним збором даних на місцевості.
 3. Деякі території майже незамаплені. В певних віддалених регіонах просто немає місцевих маперів. Деякі види мапінгу задля гуманітарних потреб для подолання наслідків стихійних лих, мапінг для HOT, як правило повністю відбувається завдяки дистанційній участі, і тільки невелика купка людей може перебувати безпосередньо на місцевості. В інших проєктах, дистанційні учасники додають базові речі, такі як дороги та будинки, а вже місцеві учасники додають докладні відомості, які можна отримати лише на місті, наприклад тип будівель, назви вулиць й так далі. Це дозволяє місцевим маперам приділяти більше часу саме на уточнення даних ніж на їх додавання.
 4. Безпека. Можливо, ви не почуваєтесь безпечно чи комфортно в деяких районах, щоб збирати дані на місцевості; тому в такому випадку дистанційних мапіг є розумним варіантом.
 5. Доступ. Не всі території мають вільний доступ. Закриті житлові комплекси, зони з обмеженим доступу, школи тощо, для них мапінг за допомогою аерофотознімків часто є єдиним варіантом.
 6. Деякі речі, такі як дороги та будинки, не змінюються роками і можуть бути замаплені з певним рівнем точності.

(Порівнюючи "дистанційний мапінг за аерофотознімками" із "звичайним мапінгом за допомогою GPS", ви також можете сказати, що дистанційний мапінг не вимагає дорогого обладнання і що дозволяє створювати більш деталізовані центральні лінії доріг або обриси будівель; але це справді особливості питання "аерофотознімки проти картографування GPS" і є дотичним до питання, виходите ви досліджувати місцевості чи ні. Більшість "звичайних маперів" використовуватимуть аерофотознімки на додаток до того, що вони зібрали на місці.)

Недоліки та протиріччя

OpenStreetMap цінує внесок місцевих маперів, які виходять на вулицю та маплять те що знаходиться поруч з ними. Нам подобається, коли мапери вчиняють саме так, і ми б хотіли, щоб так робило більше людей. В такий спосіб ми можемо створити дійсно унікальну дуже цінну мапу світу. Це є душею та серцем OpenStreetMap. Ми створюємо мапи саме там, де люди дбають про дані настільки, що вони готові до польових досліджень місцевості. Наші дані невіддільні від спільноти, що створює та підтримує їх в актуальному стані. Там де активна спільнота ще не склалась, ми маємо робити все, щоб заохотити місцевих маперів, та за можливості, допомогти у створенні такої спільноти. Для цього не повинні створюватись штучні перепони, одною з яких часто вважається дистанційний мапінг. Кілька причин:

 1. Хоча проведення польових досліджень є не завжди найзручнішим способом мапінгу, можна зазначити, що час, який ми витрачаємо на дистанційний мапінг, натомість має витрачатись на дослідження місцевості та на збір даних. Тим більше, що кожен допис в списку розсилки чи блозі, в якому йдеться про дистанційний мапінг, спрямовує нових відвідувачів саме до цього способу мапінгу відвертаючи їх від більш цінного процесу мапінгу місцевості поруч з ними.
 2. Можна зазначити, що якщо навіть дані додані за допомогою дистанційного мапінгу не перетинаються із даними зібраними в ході польових досліджень, їх стрімкий ріст відвертає людей від мапінгу на основі ретельно зібраних під час обстеження місцевості даних. Якщо OpenStreetMap перетворюється на звалище низькоякісних даних, отриманих через низку посилань, це не заохочує людей працювати над покращенням мапи в спосіб, який ми бажали б (Зауважте, що теж саме стосується й Імпортів. Можливо, дистанційний мапінг може розглядатись як крок, що веде до сповзання у низькоякісні масові імпорти даних).
 3. Доволі часто дистанційний мапінг тяжіє до кількості та швидкості ніж до якості; доволі "просто замалювати білі плями" даними посередньої якості та вирушити далі. Нижче наведено проблеми з якістю, які виникають навіть у тому випадку, коли мапер старається робити як краще.
 4. Під час дистанційного мапігу доволі просто пошкодити та зруйнувати ті дані, які були результатом кропіткої роботи тих хто збирав їх на місцевості.

Перші два пункти є досить філософськими, заснованими на психології користувачів, які можуть або не можуть стати новими учасниками. Їх важко довести чи спростувати, і чи вважатимете ви їх основною проблемою, буде залежати від того, як ви зважитеся з міркуваннями щодо цінності даних, доданих під час дистанційного мапінгу. Для окремо взятої території, дані дистанційного мапінгу є менш цінними ніж дані отримані під час виснажливих досліджень місцевості, але на скільки – це предмет окремих дебатів.

Проблему з останнього пункту ми можемо пом’якшити, якщо будемо слідувати порадам щодо правил дистанційного мапінгу та навчати нових учасників тому що прийнятно, а що – ні, під час виконання дистанційного мапінгу.

Наявні проблеми мапінгу по аерофотознімках

На додачу до того, що аерофотознімки можуть бути застарілими або неточно розташованими, деякі поширені помилки можуть бути результатом мапінгу по них без проведення додаткового дослідження місцевості. Мапери, які виконують дистанційний мапінг, мають усвідомлювати можливість наявності таких проблем та намагатись за можливості уникати їх, але в більшості випадків боротися з ними дуже важко під час дистанційного мапінгу.

 • З’єднання доріг які насправді не з’єднані. Огорожі, ворота та перепони можуть бути на перешкоді. Крони дерев приховують, ускладнюють можливість розгледіти, особливо на знімках з невисокою якістю, чи сполучається одна дорога з іншою.
 • Вид може бути закритий деревами, тунелями, хмарами, навісами, тощо
 • Більшість точок інтересу (POI) замапити неможливо. Ви не можете розгледіти назву магазину згори.
 • Багато, особливо невеликих об’єктів, не видно, наприклад фонтанчики з питною водою.
 • Ви бачите будівлі, але ви не знаєте що в них. Важко нанести на мапу потрібні зручності, наприклад туалети.
 • Щось зелене і листяне з повітря – це не завжди парк чи ліс.
 • Мапінг об’єктів на приватних подвір’ях. Тенісні корти та басейни скоріш за все мапити не варто. Важко визначити чи це провулок між вулицями, чи під’їзд до споруд на приватному подвір’ї.
 • Наявні знімки однієї й тієї ж місцевості відрізняються у різних постачальників, все залежить від положення супутників коли були зроблені знімки (див нижче)

Будьте особливо обережні, перш ніж намагатись нанести на карту туристичні стежки.

Take particular care before attempting to map hiking trails from your armchair. Якщо GPS заведе в тупик (noexit=*) на машині, ви спробуєте отримати новий маршрут натомість. Однак, пропустити значні перепони на шляху в лісі на супутниковому знімку досить просто. Пам’ятайте, що користувачу мапи не відомо, що одну стежку наніс мандрівник, який пройшовся нею, а іншу стежку може нанести віртуальний мандрівник, який, можливо, ніколи не був поруч зі стежкою.

Додаткові відомості

Roof modelling – прийоми креслення будівель та уникнення помилок інтерпретації геометрії дахів з повітряних знімків.