Fa:Tag:junction=yes

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search
Public-images-osm logo.svg junction = yes
Small rendering example for crossroad names.png
توضیحات
یک تقاطع جاده‌ای. Show/edit corresponding data item.
گروه: Named spots instead of street names
روی این عنصرها به‌کار می‌رود
استفاده در گره‌ها مجاز استنباید در راه‌ها استفاده شوداستفاده در ناحیه‌ها مجاز استنباید در رابطه‌ها استفاده شود
ترکیبات مفید
همچنین ببینید
وضعیت: پذیرفتهPage for proposal

کاربرد صریح برچسب junction=yes روی یک شیء، مشخص می‌کند که آن شیء به خودی خود یک تقاطع است (چهارراه، تقاطع T، تقاطع Y یا هر نوع دیگر).

اگرچه، اغلب هنگامی که دو مسیر با یک گره به هم متصل می‌شوند، تقاطع به صورت ضمنی در آن گرهِ مشترک تعریف می‌شود. بنابراین دادن این برچسب فقط وقتی لازم است که آن گره دارای ویژگی‌های بیشتری باشد؛ مثلاً بخواهیم نام یک تقاطع را با برچسب name=* مشخص کنیم.

این برچسب همچنین روی معابر از نوع محدوده در جایی که می‌خواهیم تقاطع را مشخص کنیم، استفاده می‌شود.

مواقعی که نباید استفاده شود

در این مواقع از برچسب junction=yes استفاده ننمایید:

  • وقتی گره تقاطع که بین مسیرها مشترک است، خصوصیات بیشتری نداشته باشد؛
  • برای تقاطع‌های بزرگراهی (یا مشابه آن) که می‌توانیم با highway=motorway_junction برچسب‌گذاری کنیم. زیرا این نوع تقاطع برای مسیریابی و حمل‌ونقل در فواصل طولانی به کار می‌رود (و نه برای مسیریابی در منطقهٔ محلی).

نحوهٔ استفاده روی گره

چهارراه‌های ساده

Junction yes example 1.png

گره مشترک دو راه را برچسب‌گذاری کنید.

سه‌راهی‌های ساده (تقاطع Y، تقاطع T)

Junction yes example 4.png

گره مشترک دو راه را برچسب‌گذاری کنید.

موارد دیگر

در صورت تناسب، به صورت اختیاری می‌توانید برچسب highway=traffic_signals را به همان گره اضافه کنید. اگر برچسب name=* را هم اضافه می‌کنید شاید این‌گونه بهتر/روشن‌تر باشد که برچسب highway=traffic_signals را روی گره مشترک اضافه نمایید و عنصر junction=yes را در قالب یک محدوده ترسیم کنید. در این صورت روشن خواهد بود که برچسب نام متعلق به تقاطع است یا چراغ راهنمایی.

نحوهٔ استفاده روی محدوده

Example id junction area.png

دورتادور محدودهٔ تقاطع، همان‌گونه که روی زمین است، یک محدوده (یک راه بسته یا یک چندضلعی) رسم کنید. این محدوده با برچسب junction = yes تعریف می‌شود. این محدوده با راه‌های ورودی و خروجی نقطهٔ مشترک دارد، تا بدین طریق برنامه‌های مسیریابی بتوانند راه‌های مرتبط با تقاطع را مشخص کنند. برای تعریف دقیق آنچه که متعلق به محدوده است و آنچه که به محدوده تعلق ندارد، لازم است هر گره مشترک (مشترک بین محدوده و راه‌های ورودی/خروجی):

  • هیچ‌گونه برچسبی نداشته باشد؛
  • بین محدوده و فقط یک معبر، مشترک باشد، نه با چندین معبر.

مثال‌هایی از کاربرد

  • در برخی از کشورها (کُره و ...) مردم مسیریابی خود را در مناطق محلی با استفاده از نام تقاطع‌ها، به جای نام خیابان‌ها انجام می‌دهند. با وجودی که نام خیابان‌ها نیز ممکن است وجود داشته باشد، برای مسیریابی آنها اهمیت کمتری دارد. برای جزییات بیشتر به “Named spots instead of street names” مراجعه کنید. در کشورهای دیگر (مانند لهستان و ...) برخی از تقاطع‌های بزرگ (معمولا تقاطع‌های غیر‌همسطح) نامگذاری می‌شوند. یک موتور جستجو باید نام تقاطع را ارائه دهد. در این کشورها از junction=yes با برچسب نام name=* استفاده کنید.
  • این برچسب می‌تواند اطلاعاتی در مورد گستره یک تقاطع ارائه دهد. این برچسب می‌تواند برای مسیریابی / موتورهای ناوبری turn-to-turn مفید باشد. زیرا آنها یک تقاطع را با این برچسب دقیقا تشخیص می‌دهند، آنها می‌توانند تقاطع‌ها را مسیریابی کنند و مثلا می‌گویند: "برو به سمت چپ در تقاطع دوم." در کشورهایی مانند کره، موتورهای ناوبری مسیریابی/ turn-to-turn می‌توانند مواردی مانند "برو به سمت راست در تقاطع XYZ را هم بیان کنند.


information sign

ارتباط با ویرایشگران این صفحه (مترجم، ویراستار و...):
  • برای ارتباط عمومی، از بالای صفحه گزینهٔ بحث را انتخاب کنید و در صفحهٔ بحث پیامی بنویسید و روی ذخیره کلیک کنید.
  • برای ارتباط خصوصی، از بالای صفحه روی نمایش تاریخچه کلیک کنید. سپس در صفحهٔ تاریخچه، با کلیک روی نام ویرایشگر موردنظرتان به صفحهٔ کاربری او بروید تا با وی تماس بگیرید.